DATA 29 kwietnia - 31 sierpnia 2022
Wystawa prezentuje pięćdziesiąt prac Teofila Ociepki, uznanego na świecie i jednego z najsłynniejszych w Polsce, malarzy naiwnych, postaci niezwykle barwnej o bogatym życiorysie.
W każdą niedzielę po wystawie oprowadza przewodnik - więcej.

Inspiracją do przygotowania tej wystawy był obraz zakupiony przez Muzeum. W ciemnej scenerii kopalni pracują górnicy – cóż bardziej typowego dla muzeum górniczego? A jednak nie dajmy się zwieść pozorom realizmu i sztampy. Przy bliższym przyjrzeniu się pojawia się pytanie: dlaczego ci górnicy pracują wśród smoków lub dinozaurów?! Fantastyczne zwierzęta z obrazu namalowanego w Katowicach w 1967 roku mają licznych niebanalnych „braciˮ, którzy wyszli spod pędzla Teofila Ociepki (1891–1978), takich jak: bazyliszki, uskrzydlone konie, duchy, a nawet serię błękitnych zwierząt Saturna!

Jego oryginalne, wyimaginowane krajobrazy – wypełnione fantastyczną fauną i florą w połączeniu z motywami z wierzeń – fascynują i urzekają odbiorców. Barwne i ekspresyjne dzieła Ociepki nie pozwalają na obojętność. Ponad 40 lat po śmierci artysta ma zarówno zaprzysięgłych miłośników odkrywających skomplikowaną okultystyczno-symboliczną i moralizatorską wymowę jego obrazów, jak i zaciekłych krytyków, wytykających mu błędy kompozycji. Tytuł ekspozycji „Ze snu czy z ducha?" zachęca do refleksji nad genezą twórczości Ociepki, bowiem ten zatrudniony w śląskiej kopalni malarz–samouk oddawał się metafizycznym poszukiwaniom.

Dodatkowo wystawie towarzyszy prezentacja obiektów paleontologicznych, wprowadzających w fascynujący świat smoków i dinozaurów. Eksponaty zostały wyselekcjonowane w taki sposób, aby współgrały z przedstawionymi na obrazach Teofila Ociepki fantastycznymi stworzeniami. więcej.

oprac. Klementyna Ochniak-Dudek, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Wydarzenia towarzyszące

• 13.05. godz. 20.00 - Noc Muzeów, oprowadzanie kuratorskie, Sonia Wilk, kuratorka z Muzeum Śląskiego w Katowicach
  • n22.05, godz. 10.00 - zajęcia Mama, Tata i Ja - „Ze snu górnika”
  • 8.07, godz. 10.00 - Rodzinne Lato z Muzeum - „W krainie snu i wyobraźni”
  • 19.08, godz. 10.00 - Rodzinne Lato z Muzeum - „W krainie snu i wyobraźni”
  • 28.08. godz. 15.00 - oprowadzanie kuratorskie, Klementyna Ochniak-Dudek, kuratorka z Muzeum Żup Krakowskich [rezerwacja przez formularz↓]
  • 28, 30 i 31.08 Prezentacja obiektów paleontologicznych. Dla dzieci o godzinie 10.00 i 11.00 i dla dorosłych o godzinie 13.00 i 14.00.

Zapisy na oprowadzanie kuratorskie

Wpisz imię
wpisz poprawny adres email
wpisz poprawny numer telefonu
Wpisz poprawną liczbę osób, minimum 1 maksimum 5.
Wiadomość jest za krótka.
* - pola wymagane Wypełnij formularz i wyślij, a następnie oczekuj na potwierdzenie zapisu.

O Ociepce - Klementyna Ochniak-Dudek

Dzieła pochodzą ze zbiorów: Muzeum Śląskiego w Katowicach, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Kolekcji Macieja Balceraka, Kolekcji  Ewy Macak, Kolekcji Aldony i Wojciecha Olejników, Kolekcji Mirosławy i Zbigniewa Pawłowskich
Partnerzy/patroni