W związku z obostrzeniami związanymi z COVID-19 i w trosce o Państwa bezpieczeństwo informujemy, że Muzeum jest nieczynne do 27 grudnia 2020 roku

Poznaj zamek

Wystawy

Wnętrza Zamku Żupnego kryją nie tylko piękne komaty i urokliwe piwnice ale są także miejscem wystaw czasowych i stałych, w tym zaliczanej do najcenniejszych na świecie kolekcji solniczek. Zamek znajduje się zaledwie 5 minut spaceru od Kopalni Soli.

Wystawa Solniczki – małe arcydzieła sztuki

Wystawa znajduje się w dwóch salach ekspozycyjnych i prezentuje światowej klasy naczynia przyprawowe, głównie solniczki. Obiekty pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany, obejmują przykłady sztuki złotniczej, ceramiki, szkła oraz innych materiałów takich jak kości, kamienie, masa perłowa.
Z liczącej niemal tysiąc obiektów kolekcji na wystawach zaprezentowanych jest 330. Solniczki pochodzą z różnych kontynentów i krajów, prezentując style od gotyku przez barok, klasycyzm, secesję po art deco. Kolekcja zaliczana jest do najcenniejszych na świecie.

Sala Gotycka

Nazywana w przeszłości „Izbą Grodzką”, najbardziej reprezentacyjna komnata Zamku Żupnego, o sklepieniu żebrowym wspartym na jednym filarze. Powstała w 2 poł. XIV w., przekształcana w XVII w. i odbudowana po drugiej wojnie światowej. Kazimierz Wielki doceniając znaczenie Żup Krakowskich wprowadził zwyczaj corocznych wizyt w zamku. Na ścianach sali gotyckiej znajdują się wizerunki żupników, administratorów i urzędników związanych z przedsiębiorstwem solnym.

Kasa Pancerna

Ten ważący półtorej tony sejf, został zakupiony przez Żupę w roku 1910, aż do lat 70. służył do przechowywania dokumentów księgowych. Renomowany lwowski producent uwiecznił swą nazwę: „C. K. Uprzywilejowana pierwsza krajowa Fabryka Kas Ogniotrwałych W. Kosiba & W. Chudzikowski Lwów”.  To z pewnością najcięższy i największy obecnie eksponat w Zamku Żupnym, jeden z nielicznych zachowanych z jego oryginalnego wyposażenia.

Wystawa archeologiczna - czasowo nieczynna

W związku z kwestiami remontowo-organizacyjnymi, wystawa archeologiczna jest czasowo wyłączona ze zwiedzania. 

Wystawa znajduje się w oryginalnych piwnicach zamkowych. Prezentuje historię osadnictwa na terenie Wieliczki i jej okolicach od środkowej epoki kamienia po średniowiecze. Żupnego. Jednym z ciekawszych wykopalisk jest Skarb groszy praskich.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.