Edukacja

Seniorzy

Zajęcia są dostosowane do potrzeb i zainteresowań seniorów, a atmosfera sprzyja integracji oraz aktywnemu spędzaniu czasu. Lokalizacja zajęć w wyjątkowych miejscach - w Zamku oraz w Kopalni Soli sprawia, że doświadczenie z tych spotkań pozostaje na długo w pamięci.
Rezerwacja: 12 289 16 33
Godz. 10.00 (zbiórka w kasie w Zamku o godz. 9.45)

Cena zajęć w Zamku 10 zł os. / lub bilet rodzinny (2+2) – 30 zł
Cena zajęć w kopalni 15 zł os. / lun bilet rodzinny (2+2) – 45 zł

Senior w Muzeum 2024

Zapraszamy osoby w wieku +60 na cykl spotkań do Zamku Żupnego i Muzeum w Kopalni Soli. Zajęcia odbywają się w piątki, o godz. 10.00.

1 marca / Sól dla Zdrowia – warsztaty ruchowe
14 czerwca  / Historia zamknięta w zapachu
6 września  / Krok w głąb kopalni – krokiem ku zdrowiu
29 listopada / Tradycje górnicze na świecie

Wakacyjne Warsztaty Międzypokoleniowe 2024

Zapraszamy całe rodziny, a w szczególności dziadków i babcie z wnukami - na warsztaty międzypokoleniowe. W programie przygotowaliśmy różne tematy spotkań, które odbędą się zarówno w Zamku Żupnym jak i w Kopalni.

16 lipca / Solne rewolucje 
18 lipca / Tajemnicza historia pewnej solniczki
23 lipca / Górniczym szlakiem  
25 lipca / Zamkowe pochody

Wiek dzieci 6-12 lat

ZMAGANIA ZE SZTUKĄ 2024

Zmagania ze sztuką to zajęcia dla wszystkich grup wiekowych w tym również dla seniorów. Odbywają się w Zamku Żupnym.

Cena 15 zł os.

Marzec – 23.03. „Najpiękniejsza pisanka z soli”
Czerwiec – 22.06. „Modne i ozdobne – biżuteria na lato”
Październik – 5.10. „W blasku światła – lampion na jesienny wieczór”
Grudzień –14.12. „Ubieramy choinkę – oryginalne ozdoby Bożonarodzeniowe”

Wakacyjne Warsztaty Międzypokoleniowe 2024

Zapraszamy całe rodziny, a w szczególności dziadków i babcie z wnukami - na kolejne spotkania z cyklu Wakacyjne Warsztaty Międzypokoleniowe. W programie przygotowaliśmy, aż 4 różne tematy spotkań, które odbędą się zarówno w Zamku Żupnym jak i w Kopalni.

  • 10 zł/os. - w Zamku Żupnym lub bilet rodzinny (2+2) – 30 zł
  • 15 zł/os. – kopalnia lub bilet rodzinny (2+2) – 45 zł.

16 lipca / Solne rewolucje 
18 lipca / Tajemnicza historia pewnej solniczki
23 lipca / Górniczym szlakiem  
25 lipca / Zamkowe pochody

Zajęcia skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat
Rezerwacja: 12 289 16 33
Godz. 10.00, zbiórka w kasie w Zamku Żupnym o godz. 9.45.

Wielicki Uniwersytet Dziecięcy 2024

9.00-10.30 – soboty

Terminarz zjazdów:
10.02.  „Poznajemy Muzeum w Wieliczce” 
9.03. „Tajemnice i sekrety Zamku Żupnego” 
13.04. „Górnik dawnej kopalni”
11.05. „W dawnej Wieliczce”
15.06. „Na tropie wielickich zabytków –spacer”

Zmagania ze sztuką 2024

Ceny - 15 zł. os.

Marzec – 23.03. „ Najpiękniejsza pisanka z soli”
Czerwiec – 22.06. „ Modne i ozdobne – biżuteria na lato”
Październik – 5.10. „ W blasku światła – lampion na jesienny wieczór”
Grudzień –14.12. „ Ubieramy choinkę – oryginalne ozdoby Bożonarodzeniowe”.

Oswoić Muzeum 2024

Zapraszamy rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami do udziału w nowym cyklu warsztatów: "Oswoić Muzeum". Warsztaty będą się odbywały zarówno w ekspozycjach Zamku Żupnego, jak również w Muzeum w kopalni soli. Odmienność miejsc stwarza możliwość dostarczenia uczestnikom różnorodnych bodźców, doznań i odkryć. Zajęcia mają charakter interaktywny i zawierają elementy zabawy, ruchu oraz zadania do wykonania. Umożliwiają poznanie otaczającej rzeczywistości wszystkimi zmysłami. 

Zajęcia są przeznaczone dla rodzin z dziećmi do 12 roku życia. Przy zgłoszeniu prosimy o podanie informacji na temat potrzeb dziecka. Spotkania poprowadzi Magdalena Gawrońska - doświadczona edukatorka, absolwentka oligofrenopedagogiki, wyspecjalizowana w programach dla dzieci z niepełnosprawnością, koordynator dostępności w Muzeum, autorka projektu edukacyjnego: Muzeoterapia

  • 10 zł/os. - w Zamku Żupnym lub bilet rodzinny (2+2) – 30 zł
  • 15 zł/os. - kopalnia lub bilet rodzinny (2+2) – 45 zł
    50% zniżki dla posiadaczy Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
 

Marzec – Sól wokół nas  9.03.

Czerwiec – Górnicze zmagania  8.06.

Wrzesień – W kuchni zamkowej  7.09.

Grudzień – Koń – przyjaciel górnika  7.12.

 


EKSPOZYCJA W ZAMKU ŻUPNYM
Informacje podstawowe: Do Zamku Żupnego można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”. Można też dojechać pociągiem z Dworca Głównego w Krakowie. Najbliższa stacja to „Wieliczka – Rynek Kopalnia.

Otoczenie i udogodnienia: Do Zamku prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych oraz z kostki brukowej. Przed bramą główną Zamku znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Kasa zlokalizowana jest w budynku przy Ogrodzie Żupnym.Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Na dziedzińcu Zamku trwa remont, dziedziniec, szyb i baszta są nieczynne. Ekspozycje wewnątrz Zamku - wystawy czasowe i stałe pozostają są otwarte.
Przestrzeń: Zamek jest budynkiem zabytkowym, aktualnie niedostosowanym dla osób poruszających się na wózkach lub z problemami w poruszaniu się. Wystawy mieszczą się na 3 piętrach, do których prowadzą schody. Toaleta dla zwiedzających znajduje się w piwnicach zamkowych. Nie jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Obok niej znajduje się szatnia. W niektórych salach muzealnych, ze względu na charakter wystawy panuje półmrok. Eksponaty umieszczone są w gablotach.

EKSPOZYCJA W KOPALNI SOLI
Informacje podstawowe:Do Kopalni Soli można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”.  Można też dojechać pociągiem z Dworca Głównego w Krakowie. Najbliższa stacja to „Wieliczka – Rynek Kopalnia”. Ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka mieści się na III poziomie Kopalni Soli „Wieliczka”, na głębokości 135 m.

Udogodnienia: Na ekspozycję muzealną zjeżdża się windą górniczą w szybie Regis lub w szybie Daniłowicza. Zachowana jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych dla wózków inwalidzkich. Nie ma progów. Na terenie Muzeum znajduje się również jedna toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie Muzeum znajduje się wózek inwalidzki, który można wypożyczyć na czas zwiedzania. W komorach muzealnych, ze względu na charakter kopalni, panuje półmrok. 
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.