Zaplanuj wizytę

Komora Modena Komora Russegger V Komora Maria Teresa II Russegger VI Komora Russegger II Aleksandrowice I Komora Miejska Komora Wisła Kaplica św. Kingi Komora Erazma Barącza Komora Michałowice Komora Kazimierza Wielkiego Komora Mikołaja Kopernika Komora Saurau Zamek Żupny

TRASA MUZEUM

TRASA TURYSTYCZNA

Na Trasę Muzeum składa się 15 wystaw stałych, 2 rezerwaty górnicze, sala wystaw czasowych oraz multimedialna kaplica Jana Pawła II. W sumie ok. 2500 zabytków zlokalizowanych w 18 komorach na III poziomie kopalni soli na trasie o długości ok. 1.5 km. Można ją zwiedzić w ramach biletu do kopalni soli po przejściu Trasy Turystycznej i krótkiej przewie.

Ważniejsze wystawy stałe: Geologia złóż solnych Polski, Żupy krakowskie – przedsiębiorstwo królewskie, Urządzenia i sprzęt do transportu pionowego, Warzelnictwo solne i odwadnianie kopalni, Sprzęt do transportu poziomego i pochylnianego, Mechanizacja robót górniczych, Turystyka w kopalni wielickiej, Historia miasta górniczego Wieliczki, Kierat do transportu pionowego, Sacrum w dziedzictwie solnym, Tradycje górnicze.

Czas zwiedzania

ok. 1 godz.

Długość Trasy

1.5 km

Głębokość Trasy

135 metrów

Liczba komór

18

Bilet

Jedna z dwóch tras, obok Trasy Muzeum wchodzących w skład biletu do kopalni soli. Trasa wiedzie przez chodniki i komory położone na głębokości od 64 do 135 metrów (poziomy I-III). Zwiedzanie rozpoczyna się zejściem lub zjazdem szybem Daniłowicza, zgłębionym w latach 1635-42.

Trasa Turystyczna to chodniki, komory, kaplica św. Kingi oraz malownicze jeziorka, pochylnie i przejścia o łącznej długości 2,2 km.

Szczególnym walorem trasy są efekty widokowe i przestrzenne sprawiające duże wrażenie na zwiedzających. Całość stanowi rodzaj dobrze skomponowanego skansenu górniczego, zaadaptowanego do celów turystycznych.

Czas zwiedzania

ok. 2 godzin

Długość Trasy

2.2 km

Głębokość Trasy

64-135 metrów

Bilet

Wspólny z Trasą Muzeum

Link do strony

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.