W związku z obostrzeniami związanymi z COVID-19 i w trosce o Państwa bezpieczeństwo informujemy, że Muzeum jest nieczynne do 27 grudnia 2020 roku

O nas

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, w myśl statutowych założeń, w sposób szczególny kieruje swoje działania do lokalnej społeczności przekazując w rozmaitej formie zgromadzoną wiedzę dotyczącą przeszłości Wieliczki.

Towarzystwo powstało z inicjatywy Muzeum w 1993 roku, zrzesza wszystkich zainteresowanych historią miasta, prowadzonymi przez pracowników naukowych muzeum badaniami oraz bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi. Prezesem Towarzystwa jest Magdalena Waśniowska-Nowak.

Obecnie Towarzystwo liczy ponad 100 członków, dla których organizowane są comiesięczne spotkania (w przedostatnie środy miesiąca) w wielickim Zamku Żupnym oraz wycieczki integracyjne i krajoznawcze.

Zamiast październikowego spotkania: artykuł Geneza powstania pierwszych muzeów przemysłowych

W miejsce odwołanego październikowego spotkania z Kingą Stabrawą-Powęską, zapraszamy Państwa do lektury artykułu "Geneza powstania pierwszych muzeów przemysłowych – czyli jak się to wszystko zaczęło na ziemiach polskich" opracowanego przez Kingę Stabrawę-Powęską. 
 
Geneza powstawania muzeów przemysłowych związana jest z wieloma wydarzeniami, które sięgają końca wieku XVIII. Badacze przywołują wydarzenia związane z Wielką Rewolucją Francuską, kiedy to w 1794 r. utworzono Conservatoire National des Artes et Metiers z siedzibą w Paryżu. Instytucja ta miała za zadanie szeroko rozumianą opiekę nad sztuką i rzemiosłem. Efektem było umieszczenie w poklasztornych budynkach benedyktynów bogatych zbiorów narzędzi i maszyn – częściowo skonfiskowanych królowi Ludwikowi XVI....

Pełen tekst opracowania znajduje się poniżej, w załączniku ↧

Warunki członkostwa

Osoby zainteresowane przystąpieniem do Towarzystwa Przyjaciół Muzeum prosimy o kontakt e-mailowy: towarzystwomzkw@gmail.com lub telefoniczny pod numerem 12 289 16 44 lub 537 565 396

Opłata członkowska wynosi 24 zł za rok.
Numer konta do wpłat składek: 14 8619 0006 0010 0200 5353 0001
Bank Spółdzielczy w Wieliczce, ul. Kilińskiego 2, 32-020 Wieliczka

Przy przelewie proszę podać imię nazwisko i adres wpłacającego a w tytule:
opłata członkowska za dany rok. 

Adresat – Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka

Zarząd

Prezes Magdalena Waśniowska-Nowak
Wiceprezes ds. finansowych Julian Kubik 
Wiceprezes ds. organizacyjnych Melania Gurgul
Sekretarz – Agnieszka Trzepiotowska
Członek zarządu – Barbara Tworzydło
Członek zarządu – Magdalena Kopacz
Członek zarządu – Maria Gurgul
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.