O nas

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, w myśl statutowych założeń, w sposób szczególny kieruje swoje działania do lokalnej społeczności przekazując w rozmaitej formie zgromadzoną wiedzę dotyczącą przeszłości Wieliczki.

Towarzystwo powstało z inicjatywy Muzeum w 1993 roku, zrzesza wszystkich zainteresowanych historią miasta, prowadzonymi przez pracowników naukowych muzeum badaniami oraz bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi. Prezesem Towarzystwa jest Magdalena Waśniowska-Nowak.

Obecnie Towarzystwo liczy ponad 100 członków, dla których organizowane są comiesięczne spotkania (w przedostatnie środy miesiąca) w wielickim Zamku Żupnym oraz wycieczki integracyjne i krajoznawcze.

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum wznawia działalność

Szanowni członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie pt. „Niezwykła droga do Wieliczki 6 górników z Miśni czyli przyjrzyjmy się pierwszorzędnym rzeźbom w porcelanie”, które odbędzie się 26 września 2020 roku.

W Zamku Żupnym jest wystawiany wspaniały komplet, elegancko upozowanych 6 figurek porcelanowych górników, pochodzących z najstarszej manufaktury porcelany w Europie. Zaplanowane dnia 23.09.2020 r. o godzinie 17.00 spotkanie z K. Ochniak-Dudek, kustosz Działu Sztuki i Etnografii Muzeum Żup Krakowskich pozwoli poznać je bliżej. Dowiemy się kto był ich autorem i skąd czerpał wzory oraz do czego służyły takie drobiazgowe rzeźby w XVIII wieku. Jednak przede wszystkim poznamy ich niezwykłe losy w przeszłości, które znalazły finał w kolekcji wielickiego muzeum.

Warto pamiętać, że górniczy specjaliści z Saksonii (gdzie rzeźby powstały) zarządzali także Żupami Krakowskimi w 1 połowie XVIII wieku.  Czas zatem puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, jak podobne postacie wędrują z Zamku Żupnego do klety szybu Regis, w którym konstruują właśnie nowy rodzaj kieratu do transportu soli…
Aby zapewnić maksymalną ochronę przed możliwością zarażenia się Covid-19 w Zamku Żupnym, obowiązują zwiedzających i uczestników spotkań organizowanych na terenie muzeum szczególne zasady bezpieczeństwa. Wzięcie udziału w spotkaniu będzie możliwe po wcześniejszym dezynfekcji dłoni i założeniu maski ochronnej, lub przyłbicy czy chusty zasłaniającej nos i usta. Liczba uczestników spotkania jest także ograniczona zatem proszę uprzejmie o informację e-mailową lub telefoniczną kto z Państwa jest zainteresowany spotkaniem. Poniżej krótkie wprowadzenie w tematykę spotkania.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy i do miłego zobaczenia!

Wznowiony program spotkań Towarzystwa na rok 2020

15.07 - „Prace konserwatorskie prowadzone przez pracownię konserwacji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka”, Szymon Pawlikowski
12.08 - „Ladakh. W krainie wysokich przełęczy i słonej herbaty", Piotr Chwalba
23.09. - „Niezwykła droga do Wieliczki 6 górników z Miśni czyli przyjrzyjmy się pierwszorzędnym rzeźbom w porcelanie” Klementyna Ochniak-Dudek

Wycieczka: Szlakiem kryminalnych zagadek Krakowa

Szanowni członkowi  i sympatycy Towarzystwa serdecznie zapraszamy na wycieczkę szlakiem kryminalnych zagadek  Krakowa, w dniu 12.09.2020 r. Czas trwania 2 godziny, rozpoczęcie o gdz. 10.30 na placu Dominikańskim. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w zwiedzaniu. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem 537565396 lub e-mailem towarzystwomzkw@gmail.com.

Serdecznie zapraszamy!

Warunki członkostwa

Osoby zainteresowane przystąpieniem do Towarzystwa Przyjaciół Muzeum prosimy o kontakt e-mailowy: towarzystwomzkw@gmail.com lub telefoniczny pod numerem 12 289 16 44 lub 537 565 396

Opłata członkowska wynosi 24 zł za rok.
Numer konta do wpłat składek: 14 8619 0006 0010 0200 5353 0001
Bank Spółdzielczy w Wieliczce, ul. Kilińskiego 2, 32-020 Wieliczka

Przy przelewie proszę podać imię nazwisko i adres wpłacającego a w tytule:
opłata członkowska za dany rok. 

Adresat – Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka

Zarząd

Prezes Magdalena Waśniowska-Nowak
Wiceprezes ds. finansowych Julian Kubik 
Wiceprezes ds. organizacyjnych Melania Gurgul
Sekretarz – Agnieszka Trzepiotowska
Członek zarządu – Barbara Tworzydło
Członek zarządu – Magdalena Kopacz
Członek zarządu – Maria Gurgul
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.