O nas

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, w myśl statutowych założeń, w sposób szczególny kieruje swoje działania do lokalnej społeczności przekazując w rozmaitej formie zgromadzoną wiedzę dotyczącą przeszłości Wieliczki.

Towarzystwo powstało z inicjatywy Muzeum w 1993 roku, zrzesza wszystkich zainteresowanych historią miasta, prowadzonymi przez pracowników naukowych muzeum badaniami oraz bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi. Prezesem Towarzystwa jest Magdalena Waśniowska-Nowak.

Obecnie Towarzystwo liczy ponad 100 członków, dla których organizowane są comiesięczne spotkania (w przedostatnie środy miesiąca) w wielickim Zamku Żupnym oraz wycieczki integracyjne i krajoznawcze.

Zapraszamy na spotkania w roku 2021

24 lutego
Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka – Jan Godłowski
"Działalność Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w roku 2020 i plany na rok 2021"

24 marca
Ewelina Kolebuk, Justyna Rzońca
„Mieszkańcy Wieliczki sprzed 3000 lat, czyli słów kilka o tzw. kulturze łużyckiej”.

21 kwietnia
Dominik Krysa
„Zwiedzamy gotycki kościół p.w. św. Klemensa w Wieliczce” 

23 czerwca 
Kinga Stabrawa-Powęska
„Rola inicjatyw oddolnych i pasjonatów na rzecz podtrzymywania dziedzictwa lokalnego” (przełożone z 19 maja na 23 czerwca). 

29 września
Urszula Mróz
„Wspomnienia z podróży muzealnika - kopalnia Abenteuer Erzberg w Austrii”

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie powakacyjne Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, które odbędzie się wyjątkowo 29 września. 

Spotkania odbywają się tradycyjnie o godz. 17.00, w Sali Gotyckiej, w Zamku Żupnym. 

Szanowni Członkowie i sympatycy wielickiego Muzeum!

Za nami trudny rok z pandemią w tle. Nadszedł czas podsumowań i refleksji nad licznymi wyzwaniami i działaniami, które wypełniły ten niełatwy czas. W związku z tym, w imieniu Zarządu, mam przyjemność przedstawić Państwu w kilku zdaniach sprawozdanie z działalności Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w minionym roku.

Rok 2020 rozpoczęliśmy tradycyjnie spotkaniem opłatkowym na zaproszenie Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Pana Jana Godłowskiego, które poprowadził ks. proboszcz z parafii św. Klemensa ks. dr Wojciech Olszowski. W dniu 15 stycznia Salę Gotycką w Zamku Żupnym wypełniła grupa ponad 80 zaproszonych gości, którzy tak licznie przybyli aby spotkać się w miłej, świątecznej atmosferze, złożyć życzenia i przy dźwiękach fortepianu zaśpiewać wspólnie kolędy.

Ten miły wieczór nie zapowiadał trudnych miesięcy jakie były przed nami, nie przypuszczaliśmy, iż tak długo nie będziemy mogli spotkać się razem w, jak zawsze gościnnych, murach Zamku Żupnego. Następnie - 19 lutego odbyło się drugie z planowanych spotkań, które poprowadził Dyrektor Muzeum Pan Jan Godłowski. Podsumował miniony rok działalności naszej instytucji i przedstawił ciekawe plany wydarzeń muzealnych - wystaw, imprez czy publikacji - na rok 2020.

Uczestnicy spotkania mogli także podziwiać nowe nabytki muzealne. Niestety, już 12 marca ze względu na nasilenie pandemii w kraju, działalność Muzeum decyzją MKiDN została mocno ograniczona, a ekspozycje zamknięte dla zwiedzających. W trosce o bezpieczeństwo prelegentów i Państwa jako uczestników spotkań, Zarząd Towarzystwa podjął decyzję o ich odwołaniu aż do czerwcowego włącznie. Po kilkumiesięcznej przerwie, w lipcu i sierpniu wznowiliśmy spotkania w Zamku Żupnym.

Do tej pory nigdy nie odbywały się one podczas przerwy wakacyjnej - jednak w tym roku wszystko musiało zostać dostosowane do wymogów pandemii - dlatego wyjątkowo spotkaliśmy się w czasie gdy zazwyczaj podróżujemy lub odpoczywamy, korzystając z przyjemnej letniej aury. 15 lipca pierwszą prelekcję po przerwie przedstawił Pan Szymon Pawlikowski, który przybliżył nam problematykę prac konserwatorskich wykonywanych przez pracownię konserwacji MŻKW, gdzie pełni funkcję kierownika. Niespełna miesiąc później - 12 lipca odbyło się kolejne spotkanie „Ladakh - kraina słonej herbaty”, które prowadził Pan Piotr Chwalba specjalista ds. Promocji Muzeum, prywatnie zapalony podróżnik. Przed oczami uczestników rozsnuł barwną wizję tego niezwykłego  miejsca, ilustrując swą opowieść pięknymi fotografiami.

We wrześniu kontynuowaliśmy działalność. Jednak jesienią sytuacja pandemiczna uległa zmianie i jak się okazało - ostatnie w tym roku spotkanie odbyło się 23 września w Sali Gotyckiej. Zrealizowano je po raz pierwszy w formule hybrydowej, ze względu na konieczność zachowania specjalnych zasad sanitarnych i ograniczonej liczby uczestników. Każdy z zainteresowanych tematyką mógł wziąć udział w spotkaniu on-line za pomocą muzealnych portali społecznościowych. Zajęcia „Niezwykła droga do Wieliczki 6 górników z Miśni” poprowadziła Pani Klementyna Ochniak-Dudek, kierownik działu sztuki i etnografii. Dzięki ciekawej prezentacji połączonej z prelekcją poznaliśmy niezwykłe losy tych cennych obiektów, które finalnie wzbogaciły ekspozycje w Zamku Żupnym. W ramach aktywności Towarzystwa, mimo tylu trudności w 2020 roku, udało nam się także zorganizować dwie wycieczki poza granice Wieliczki: 7 marca zwiedziliśmy wystawy stałe w Muzeum Czartoryskich z przewodnikiem - było to zarazem pierwsza i ostatnia wycieczka zorganizowana w I połowie roku - 12 września udało nam się wziąć udział w dwugodzinnym spacerze uliczkami starego miasta Krakowa. Dowiedzieliśmy się licznych ciekawostek o emocjonujących historiach kryminalnych, które na przestrzeni setek lat rozgrywały się w samym sercu królewskiego miasta. Temat przewodni: „Kryminalny Kraków od XIV do XX wieku”. Wielu planów Towarzystwa nie udało się niestety zrealizować - tym bardziej cieszy nas fakt, iż mimo ciężkich warunków i tylu ograniczeń w życiu społecznym, jakie spowodowała pandemia Covid-19, nie był to rok stracony. Nie zawiesiliśmy działalności, próbując działać w inny sposób.

W Nowy rok 2021 wkraczamy pełni pomysłów, zapału i nadziei na powrót „normalności”, wciąż odkładanej na później.
Niestety, z powodu obostrzeń związanych z pandemią nie zobaczymy się w tym roku na spotkaniu opłatkowym - ani w Zamku, ani też w podziemnej ekspozycji. Mamy nadzieję, że miłą okazją stanie się wspólne świętowanie jubileuszu 70-lecia założenia wielickiego Muzeum. Natomiast z przyjemnością pragnę zawiadomić, że już 24 lutego o godz. 17.00, w ostatnią środę miesiąca, zapraszamy na prelekcję Dyrektora Muzeum Pana Jana Godłowskiego pt. „Działalność Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w roku 2020 i plany na rok 2021”. Będzie to spotkanie w formule on-line. Na stronie muzealnej w zakładce TPMŻKW znajdziecie państwo wszystkie niezbędne informacje, a także szczegóły techniczne do zalogowania się na spotkanie.

Warunki członkostwa

Osoby zainteresowane przystąpieniem do Towarzystwa Przyjaciół Muzeum prosimy o kontakt e-mailowy: towarzystwomzkw@gmail.com lub telefoniczny pod numerem 12 289 16 44 lub 537 565 396

Opłata członkowska wynosi 24 zł za rok.
Numer konta do wpłat składek: 14 8619 0006 0010 0200 5353 0001
Bank Spółdzielczy w Wieliczce, ul. Kilińskiego 2, 32-020 Wieliczka

Przy przelewie proszę podać imię nazwisko i adres wpłacającego a w tytule:
opłata członkowska za dany rok. 

Adresat – Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka

Zarząd

Prezes Magdalena Waśniowska-Nowak
Wiceprezes ds. finansowych Julian Kubik 
Wiceprezes ds. organizacyjnych Melania Gurgul
Sekretarz – Agnieszka Trzepiotowska
Członek zarządu – Barbara Tworzydło
Członek zarządu – Magdalena Kopacz
Członek zarządu – Maria Gurgul
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.