Muzeoterapia to projekt mający na celu otwarcie bram Muzeum dla osób nie mogących w tradycyjny sposób korzystać z oferty edukacyjnej.
Projekt dzieli się na 4 części, każda przeznaczona dla innego odbiorcy.
Muzeum na zamówienie
To program zajęć muzealnych przygotowany dla dzieci, które z powodu przewlekłej choroby lub niepełnosprawności nie mogą same odwiedzić Muzeum. Warsztaty oraz lekcje muzealne realizowane są w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu oraz w placówce przy ul. Kopernika w Krakowie. Zajęcia realizowane są w sposób interaktywny, z wykorzystaniem strojów historycznych, eksponatów, rekwizytów i prezentacji multimedialnych.
W odwiedziny do Muzeum
To program warsztatów muzealnych realizowany zarówno w Zamku jak i na Trasie Muzeum w Kopalni. Skierowany jest do dzieci i młodzieży z rodzin wykluczonych społecznie objętych opieką przez specjalne świetlice socjoterapeutyczne, domów dziecka itp.
Dotyk solnej historii
To program kierowany do osób niewidomych i niedowidzących, w ramach którego proponujemy zwiedzanie podziemnej ekspozycji muzealnej poszerzone o elementy dotykowe i dźwiękowe.
Krok w solną przygodę
To program zwiedzania oraz warsztatów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku. Prowadzony jest w oparciu o konkretne działania – z wykorzystaniem rekwizytów i eksponatów, dostosowany do potrzeb grupy. Program realizowany jest zarówno w Zamku Żupnym jak i w ekspozycji podziemnej Muzeum.