Studia i Materiały do Dziejów Żup w Polsce

Ukazujące się od 1965 r. czasopismo naukowe zatytułowane „Studia i Materiały do Dziejów Żup Solnych w Polsce” jest jedynym w kraju, a zarazem jednym z kilku w świecie, periodykiem poświęconym wyłącznie problematyce dziejów solnictwa oraz tematyce kultury materialnej górnictwa. Od początku „Studia i Materiały…” służą prezentacji naukowych dokonań pracowników merytorycznych Muzeum – choć nie tylko, redakcja chętnie udostępnia łamy wydawnictwa wybitnym znawcom z różnych dziedzin problematyki solnej – także z innych instytucji naukowo-badawczych.

Dotychczas ukazały się XXXIV tomy, które zawierają opracowania syntetyczne oraz źródłowe związane z szeroko rozumianymi dziejami solnictwa na ziemiach polskich w tym również rozprawy doktorskie i habilitacyjne z zakresu geologii, archeologii oraz historii warzelnictwa solnego. Wyczerpujące wykorzystanie materiałów źródłowych pozwoliło zespołowi autorskiemu na kompleksowe przedstawienie wszystkich ważniejszych aspektów warzelnictwa i górnictwa solnego Wieliczki i Bochni. Publikowane artykuły mają charakter ponadregionalny i wielokierunkowy, osiągnięty dzięki długoletniej współpracy z placówkami o podobnym profilu zarówno w kraju jak i za granicą.

Czasopismo naukowe „Studia i Materiały do Dziejów Żup Solnych w Polsce” jest indeksowane w bazach: ICI Journals Master List za rok 2015, Index Copernicus, POL-index, PBN.

Szczegółowe informacje o publikacji „Studia i Materiały do Dziejów Żup Solnych w Polsce” dostępne są na stronie: www.smdz.pl

Recenzenci

„Studia i Materiały do Dziejów Żup Solnych w Polsce”/ „Studies and Materials for the history of the saltworks in Poland” – tom XXXIV /volume XXXIV

Dr Alicja Soćko-Mucha