Edukacja

Edu-kącik

ZABAWY I ŁAMIGŁÓWKI

Kolorowanki

Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do wspólnej zabawy przy kolorowaniu solniczek. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu, a przy okazji do poznania, zaliczanej do najcenniejszych na świecie, kolekcji solniczek. Wystarczy ściągnąć i wydrukować wzory.    

Kolekcja prezentuje światowej klasy naczynia przyprawowe, głównie solniczki z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany, obejmując przykłady sztuki złotniczej, ceramiki, szkła oraz innych materiałów takich jak kości, kamienie, masa perłowa. Kolekcja pozwala prześledzić zmiany w nurt sztuki od gotyku, przez renesans, barok, rokoko, klasycyzm, secesję i art deco.

Audycja w radio ze specjalistką od solniczek: https://bit.ly/39P3vBl

Więcej o solniczkach ⇒ https://bit.ly/2vNESXP
Do ściągnięcia:

Quiz o Zamku

Chcesz sprawdzić swoją wiedzę o Muzeum? Zapraszamy do wspólnej domowej zabawy i dołączenia do akcji Zostań w domu – sztuka przyjdzie do ciebie. Na rozgrzewkę kilka pytań z wiedzy ogólnej, a potem będą bardziej szczegółowe...
Do ściągnięcia:

Zabawy z masą solną

Będąc domu możecie wykonać własną solniczkę z masy solnej. To kolejny pomysł na spędzanie czasu z solą w roli głównej.

Potrzebujemy:
0,5 kilograma soli (drobnej warzonej)
0,5 kilograma mąki
około 1,5 szklanki wody
Wszystkie składniki mieszamy i wyrabiamy ciasto. Powstałą masę solną dzielimy na części i zaczynamy lepić solniczkę.

Z pozostałej masy solnej możecie wykonać inne ciekawe dekoracje np. koszyczek, baranka, kurczątko, czy jajko (do pracy wystarczą zwykłe foremki do ciastek), a do ozdabiania: różne przyprawy: pieprz ziarnisty, ziele angielskie, goździki, kolorowe makarony, kasze granicą jest wasza wyobraźnia.

Gotowe prace należy wysuszyć, a potem można pomalować. Życzymy dobrej zabawy :)


Ciekawostka: Zamek Żupny w Wieliczce słynie z najcenniejszej w Polsce kolekcji solniczek. W muzealnych zbiorach mamy  ich około 1000.  Wykonane są z najróżniejszych materiałów i mają najdziwniejsze kształty. Więcej kliknij tu. 

Hodowla kryształów solnych

Domowa hodowla to doskonały pomysł na spędzenie czasu dla całej rodziny. 
Kryształy solne nie tylko pięknie się prezentują, ale są również efektem  doświadczenia, które każdy może samodzielnie przeprowadzić w domowym zaciszu. 

Aby przeprowadzić proces krystalizacji, konieczne jest:
przygotowanie 1/4 szklanki soli, pół szklanki wody
słoik, w którym będzie przeprowadzane doświadczenie
włochaty kawałek nitki, czy włóczki, który posłuży jako podstawa do wytrącających się kryształów (może to być też patyczek lub dowolny inny przedmiot - granicą jest Wasza wyobraźnia)


Oczywiście przyda się też cierpliwość. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące!

LEKCJE I FILMIKI EDUKACYJNE

Dlaczego w Wieliczce zbudowano Zamek?

Zapraszamy do odsłuchania czytanej przez autorkę, Magdę Gawrońską, książeczki Dlaczego w Wieliczce zbudowano Zamek? Dzieci będą mogły odkryć niezwykłą historię wielickiego Zamku i jego tajemnice, dowiedzieć się dlaczego Zamek był tak ważny przed wiekami, i kto w nim mieszkał.Zapraszamy do wspólnej zabawy.


Do ściągnięcia:

Krótka lekcja o obrazach

Do ściągnięcia:

SPACERY, GRY TERENOWE I QUESTY

Gra rodzinna: Nasze miasto wczoraj i dziś

W Muzeum można odnaleźć różne przedmioty i dokumenty. Nam udało się „przypadkiem” natrafić na fragmenty interesującego listu sprzed prawie 100 lat, stare zdjęcia wraz z opisami oraz mapkę z zaznaczonym miejscem ukrycia skarbu. Aby odkryć „skarb”, czytajcie fragmenty listu, podążajcie za wskazówkami i mapką...

Do pobrania:

Quest: Poszukiwacze zamkowych tajemnic

Wyprawa przedstawi Ci fragment historii Zamku Żupnego, związany z dawnymi właścicielami, życiem i funkcjami zabudowań. Podczas zabawy będziesz poszukiwać ukrytych liczb i liter, które wskażą Ci prawidłowe miejsce liter w haśle.

Do pobrania:

Quest: Szlakiem wielickich zabytków

Podróżując po Wieliczce będziesz mógł poznać różne tajemnice ukryte pośród zabytków architektury górniczego miasta. Wyprawa zaczyna się od miejsca znajdującego się blisko Zamku Żupnego, a kończy się dokładnie w Nim (w samym sercu miasta), obiekcie znajdującym się na Liście Dziedzictwa UNESCO od 2013 roku.

Do pobrania:

DLA DZIECI STARSZYCH I MŁODZIEŻY

Nieznana historia wycieku wody w Wieliczce

Historia jednego zdjęcia

Włosy, choinki, kalafiory i inne solne formy

Żupy w czasach panowania Augusta II Mocnego

Górnictwo a zaraza...

Praca archeologa

Przygoda z kuchnią żupną

BEZPŁATNE LEKCJE NA PLATFORMIE ZOOM

Muzeum zaprasza uczniów klas 1-3 szkół podstawowych na bezpłatne lekcje on-line na platformie Zoom. Przygotowaliśmy dla uczniów następujące tematy zajęć:

Temat  - „Słone złoto”
Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się skąd na świecie wzięła się sól, w jakich postaciach występuje, jak ludzie ją „odkryli”  i jak pozyskiwali przez tysiąclecia. Poznają wirtualnie fragmenty wystawy geologicznej Muzeum i sprawdzą swoja wiedzę w quizie. Wykonają  także wraz z prowadzącym doświadczenie z solanką, pozwalające samemu wyhodować piękne kryształy soli.

Temat: „ Monotypia - sztuka jednego odbicia''
Na zajęciach uczestnicy wykonają własnoręcznie monotypię. Zanim jednak przystąpią do pracy odkryją czym są monotypie, poznają ich krótki zarys historyczny, metody wykonania oraz kilka przykładów. Podczas zajęć prowadzący pokaże krok po kroku jak wykonać swoje arcydzieło.

Temat: "Tradycje górnicze"
Uczestnikom zajęć zostanie przybliżony temat pracy górnika oraz tradycje i obyczaje, które towarzyszą mu w jego pracy od najdawniejszych czasów do dnia dzisiejszego, na co dzień i od święta. Wraz z prowadzącym wykonają czako - specjalną czapkę górniczą, zakładaną podczas różnych uroczystości.

Nowe tematy lekcji on-line:

Temat - „Górnik i koń – podziemni przyjaciele”
Na podstawie prezentacji uczestnicy zajęć pogłębią swoją wiedzę na temat przyjaźni i czym jest dla każdego z nas. Dowiedzą się dlaczego konie mieszkały w kopalni, czym się zajmowały, w jaki sposób pomagały górnikom w codziennej pracy. Znajdą też odpowiedź czy bez ich obecności możliwy byłby rozwój kopalni.
 
Temat - „Podziemne żywioły”
Temat nawiązuje do żywiołów, które występują w kopalni soli. Za pomocą pewnych obserwacji będzie można uzmysłowić sobie ich obecność.  Uczestnicy zajęć dowiedzą się czy ich występowanie pomaga, czy szkodzi górnikowi w jego codziennej pracy.
 
Temat - „Krótka lekcja o obrazach”
Na lekcji uczestnicy poznają pracę artysty malarza – jego narzędzia, techniki, które może stosować oraz etapy powstawania dzieła. Dowiedzą się również co może być tematem obrazu i jak go rozpoznawać. Na koniec na uczestników czekają różne zadania oraz samodzielne zmierzenie się z pracą artysty.
 
Zajęcia prowadzone będą przez edukatorów muzealnych na platformie ZOOM, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00.  Każda lekcja trwa ok. 30 – 40 minut.
Lekcje można rezerwować mailowo, pisząc na adres:
m.gawronska@muzeum.wieliczka.pl
W mailu proszę podać:
dane szkoły,
klasę, liczbę uczniów,
proponowane terminy (dzień i godzinę),
kontakt telefoniczny i mailowy do nauczyciela.
Po uzgodnieniu terminu zajęć edukator skontaktuje się z nauczycielem, aby ustalić szczegóły lekcji, podać listę potrzebnych materiałów do wykonania zadań  oraz przekazać link do spotkania.

Aby uczestniczyć w zajęciach uczniowie będą potrzebowali urządzenia z dostępem do internetu. O umówionej godzinie uczniowie zostaną poproszeni o kliknięcie w przesłany wcześniej link, gdzie będzie czekać na nich edukator. Do każdej lekcji należy przygotować wcześniej materiały potrzebne do wykonania pracy zgodnej z tematem zajęć.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.