Edukacja

Edu-kącik

FILM

Skąd się wzięła sól w Polsce?


ZABAWY I ŁAMIGŁÓWKI

Karty pracy do pobrania dla dzieci z okazji Barbórki

Z okazji zbliżającej się Barbórki - święta wszystkich górników, zapraszamy dzieci do zabawy. Pokolorujcie górnika, poprowadźcie Go do kryształu solnego w podziemnym labiryncie i wytężcie swój wzrok wyszukując różnic w obrazkach. Przygotowaliśmy materiały do wydruku oraz dla chętnych do pogłębienia swojej wiedzy informację na temat tradycyjnego munduru górniczego i kolorów piór przy czaku.

Kolorowanki

Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do wspólnej zabawy przy kolorowaniu solniczek. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu, a przy okazji do poznania, zaliczanej do najcenniejszych na świecie, kolekcji solniczek. Wystarczy ściągnąć i wydrukować wzory.    

Kolekcja prezentuje światowej klasy naczynia przyprawowe, głównie solniczki z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany, obejmując przykłady sztuki złotniczej, ceramiki, szkła oraz innych materiałów takich jak kości, kamienie, masa perłowa. Kolekcja pozwala prześledzić zmiany w nurt sztuki od gotyku, przez renesans, barok, rokoko, klasycyzm, secesję i art deco.

Audycja w radio ze specjalistką od solniczek: https://bit.ly/39P3vBl

Więcej o solniczkach ⇒ https://bit.ly/2vNESXP
Do ściągnięcia:

Quiz o Zamku

Chcesz sprawdzić swoją wiedzę o Muzeum? Zapraszamy do wspólnej domowej zabawy i dołączenia do akcji Sztuka przyjdzie do ciebie. Na rozgrzewkę kilka pytań z wiedzy ogólnej, a potem będą bardziej szczegółowe...
Do ściągnięcia:

Zabawy z masą solną

Będąc domu możecie wykonać własną solniczkę z masy solnej. To kolejny pomysł na spędzanie czasu z solą w roli głównej.

Potrzebujemy:
0,5 kilograma soli (drobnej warzonej)
0,5 kilograma mąki
około 1,5 szklanki wody
Wszystkie składniki mieszamy i wyrabiamy ciasto. Powstałą masę solną dzielimy na części i zaczynamy lepić solniczkę.

Z pozostałej masy solnej możecie wykonać inne ciekawe dekoracje np. koszyczek, baranka, kurczątko, czy jajko (do pracy wystarczą zwykłe foremki do ciastek), a do ozdabiania: różne przyprawy: pieprz ziarnisty, ziele angielskie, goździki, kolorowe makarony, kasze granicą jest wasza wyobraźnia.

Gotowe prace należy wysuszyć, a potem można pomalować. Życzymy dobrej zabawy :)


Ciekawostka: Zamek Żupny w Wieliczce słynie z najcenniejszej w Polsce kolekcji solniczek. W muzealnych zbiorach mamy  ich około 1000.  Wykonane są z najróżniejszych materiałów i mają najdziwniejsze kształty. Więcej kliknij tu. 

Hodowla kryształów solnych

Domowa hodowla to doskonały pomysł na spędzenie czasu dla całej rodziny. 
Kryształy solne nie tylko pięknie się prezentują, ale są również efektem  doświadczenia, które każdy może samodzielnie przeprowadzić w domowym zaciszu. 

Aby przeprowadzić proces krystalizacji, konieczne jest:
przygotowanie 1/4 szklanki soli, pół szklanki wody
słoik, w którym będzie przeprowadzane doświadczenie
włochaty kawałek nitki, czy włóczki, który posłuży jako podstawa do wytrącających się kryształów (może to być też patyczek lub dowolny inny przedmiot - granicą jest Wasza wyobraźnia)


Oczywiście przyda się też cierpliwość. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące!

LEKCJE I FILMIKI EDUKACYJNE

Dlaczego w Wieliczce zbudowano Zamek?

Zapraszamy do odsłuchania czytanej przez autorkę, Magdę Gawrońską, książeczki Dlaczego w Wieliczce zbudowano Zamek? Dzieci będą mogły odkryć niezwykłą historię wielickiego Zamku i jego tajemnice, dowiedzieć się dlaczego Zamek był tak ważny przed wiekami, i kto w nim mieszkał.Zapraszamy do wspólnej zabawy.


Do ściągnięcia:

Krótka lekcja o obrazach

Do ściągnięcia:

SPACERY, GRY TERENOWE I QUESTY

Gra rodzinna: Nasze miasto wczoraj i dziś

W Muzeum można odnaleźć różne przedmioty i dokumenty. Nam udało się „przypadkiem” natrafić na fragmenty interesującego listu sprzed prawie 100 lat, stare zdjęcia wraz z opisami oraz mapkę z zaznaczonym miejscem ukrycia skarbu. Aby odkryć „skarb”, czytajcie fragmenty listu, podążajcie za wskazówkami i mapką...

Do pobrania:

Quest: Szlakiem wielickich zabytków

Podróżując po Wieliczce będziesz mógł poznać różne tajemnice ukryte pośród zabytków architektury górniczego miasta. Wyprawa zaczyna się od miejsca znajdującego się blisko Zamku Żupnego, a kończy się dokładnie w Nim (w samym sercu miasta), obiekcie znajdującym się na Liście Dziedzictwa UNESCO.

Do pobrania:

DLA DZIECI STARSZYCH I MŁODZIEŻY

Nieznana historia wycieku wody w Wieliczce

Historia jednego zdjęcia

Włosy, choinki, kalafiory i inne solne formy

Żupy w czasach panowania Augusta II Mocnego

Górnictwo a zaraza...

Praca archeologa

Przygoda z kuchnią żupną

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.