Zapraszamy do zwiedzania wirtualnego, placówki stacjonarne Muzeum są nieczynne

Poznaj zamek

Dziedziniec

Urokliwy dziedziniec Zamku Żupnego można zwiedzać bezpłatnie codziennie od godziny 9.00 do zmroku. Wejścia znajdują się od ulicy Zamkowej i spacerowej alejki Jana Pawła II. Na dziedzińcu znajdują się ławki, a w okresie letnim także leżaki i parasolki. Można zwiedzać średniowieczną basztę obronną, najstarszy w Wieliczce szyb górniczy, a także mury kuchni żupnej. Dziedziniec znajduje się 4 minuty spaceru od Kopalni Soli.

Baszta

Pochodząca z XIV wieku baszta, jest jedyną zachowaną z średniowiecznej fortyfikacji miejskiej. Kazimierz Wielki otoczył miasto murem z dwoma bramami oraz 19 basztami. W baszcie znajdowało się m.in. więzienie, strzelnice, a nawet czasowo mieszkanie kapelana żupnego. Wewnątrz zobaczyć można fotografie przedstawiające jej dawny i obecny wygląd. Z ganku i okien baszty roztacza panorama na dziedziniec zamku.

Szyb

Szyb poszukiwawczy z połowy XIII jest najstarszym szyb górniczym w Polsce. Nieznana jest jego rzeczywista głębokość, zakłada się, że zakończono jego zgłębianie zanim dotarł do złoża solnego. W jego wypełnisku, oprócz ceramiki, kołków drewnianych, osełek, żelaznych haków, fragmentów toczonej misy drewnianej, zachowały się też dwie liny z łyka lipowego: sygnalizacyjna i transportowa. Natomiast w pobliżu szybu natrafiono na kliny żelazne do odspajania brył solnych.

Mur obronny

Mur obronny z końca XIII wieku, w kształcie owalu, zbudowany został z piaskowca beskidzkiego, otaczał pierwotny zamek w formie wieży obronno-mieszkalnej o wym. o wym. 16 x 10 m. Wjazd znajdował się w pobliżu północno-wschodniego narożnika.

Kuchnia Żupna

Na dziedzińcu znajdują się fragmenty kuchni żupnej (XV wiek) z czterema filarami, stanowiącymi resztki urządzenia piecowego. Kuchnia była jednym z pierwszych zakładów zbiorowego żywienia w Europie. To tu od XIV do XVI wieku wydawano darmowe posiłki dla stałych pracowników Żupy, duchownych, emerytów, osoby uprawnione przywilejem królewskim, furmanów i kupców. Jak wynika z zapisów historycznych, żupna stołówka, była przedsięwzięciem imponującym, o czym świadczą wydatki stanowiące jedną z najważniejszych pozycji w rozchodach wielickiej żupy. Zdarzało się, że  do zamkowej kuchni trafiały po polowaniach w pobliskiej puszczy, łapy niedźwiedzie.

Ogród Żupny

Znajdujący się na zewnątrz Zamku Ogród to dobre miejsce na spacer i chwilę odpoczynku. Ogród powstał już w 1564 roku i miał oddzielać zabudowę zamkową od domów mieszczańskich i w ten sposób chronić ją od częstych w tym czasie pożarów. Pełnił on oprócz funkcji gospodarczych też rolę renesansowego ogrodu ozdobnego. Między rokiem 1714-1717 urządzono „ogród manierą włoską w kwatery”.  Kwatery w „ogrodzie niższym” obsadzono bukszpanem i szałwią, w specjalnej części uprawiano także warzywa wykorzystywane przez kuchnię żupną.

Sklep muzealny

Muzealny sklepik i kasy biletowe znajdują się na zewnątrz dziedzińca przy ulicy Zamkowej, przed głównym wejściem. Można w nim nabyć wydawnictwa oraz oryginalne pamiątki z Wieliczki, a także kupić bilet na wystawy do Zamku.

Restauracja Królewska

Znajdująca się w doskonałej lokalizacji, pośród terenów zielonych, Restauracja serwuje smaczne i tradycyjne posiłki kuchni polskiej. Można zjeść pod parasolami na dziedzińcu, bądź w Ogrodzie lub wewnątrz w budynku Zamku południowego.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.