O nas

Wystawy czasowe

Lutnia 150 lat

Wystawa pokazuje nieznane dotąd i niepublikowane materiały, takie jak prywatne fotografie z wyjazdów i spotkań. Wśród obiektów znajdują się także najstarsze zachowane dyplomy, plakaty i pocztówki.  Szczególnie cenna jest hebanowa batuta, którą posługiwał się dyrygent Mieczysław Nigrin.

Pokaż więcej
Wystawy stałe

Solniczki – małe arcydzieła sztuki

Obiekty na wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany. Kolekcja obejmuje przykłady sztuki złotniczej, ceramiki i szkła oraz innych materiałów takich jak: kości, kamienie, masa perłowa. Licząca około 1000 obiektów, kolekcja zaliczana jest do najcenniejszych na świecie.

Pokaż więcej

Wystawa archeologiczna

Wystawa poświęca wiele uwagi produkcji soli, niezwykle ważnej dla wielickiego regionu. Można prześledzić rozwój tej fascynującej gałęzi gospodarki, od epoki neolitu, aż po wieki średnie, podziwiając przy tym m.in. jedyny w Polsce zrekonstruowany w całości puchar warzelniczy soli, kultury łużyckiej z epoki brązu.

Pokaż więcej

Sala gotycka

Nazywana w przeszłości „Izbą Grodzką”, najbardziej reprezentacyjna komnata Zamku Żupnego, o sklepieniu żebrowym wspartym na jednym filarze. Powstała w 2 poł. XIV w., przekształcana w XVII w. i odbudowana po drugiej wojnie światowej. Kazimierz Wielki doceniając znaczenie Żup Krakowskich wprowadził zwyczaj corocznych wizyt w zamku. Na ścianach sali gotyckiej znajdują się wizerunki żupników, administratorów i urzędników związanych z przedsiębiorstwem solnym.

Pokaż więcej
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.