O nas

Wystawy czasowe

Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce

Jubileusz konsekracji kościoła św. Klemensa w Wieliczce daje okazję do odkrywania jego tajemnic, relikwii i precjozów, także artystycznych. W mrokach dziejów średniowiecza nikną początki tej głównej świątyni staropolskiego, królewsko-górniczego miasta Wieliczki. W jej przepastnych zakamarkach znajdują się prawdziwe skarby. Zwykle niedostępne, zostały wyjęte na wystawę, która potrwa w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce od 5 kwietnia do 22 września 2024 roku.

Pokaż więcej
Wystawy stałe

Solniczki – małe arcydzieła sztuki

Obiekty na wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany. Kolekcja obejmuje przykłady sztuki złotniczej, ceramiki i szkła oraz innych materiałów takich jak: kości, kamienie, masa perłowa. Licząca około 1000 obiektów, kolekcja zaliczana jest do najcenniejszych na świecie.

Pokaż więcej

Wystawa archeologiczna

Wystawa poświęca wiele uwagi produkcji soli, niezwykle ważnej dla wielickiego regionu. Można prześledzić rozwój tej fascynującej gałęzi gospodarki, od epoki neolitu, aż po wieki średnie, podziwiając przy tym m.in. jedyny w Polsce zrekonstruowany w całości puchar warzelniczy soli, kultury łużyckiej z epoki brązu.

Pokaż więcej

Sala gotycka

Nazywana w przeszłości „Izbą Grodzką”, najbardziej reprezentacyjna komnata Zamku Żupnego, o sklepieniu żebrowym wspartym na jednym filarze.

Pokaż więcej

Kasa pancerna

Ta ważąca około 1,5 tony, kasa pancerna, została zakupiona przez zarząd saliny w 1910 roku we Lwowie. Służyła do przechowywania dokumentów oraz pensji pracowników, aż do lat 70. XX wieku.

Pokaż więcej
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.