W powszechnym wyobrażeniu porcelana i górnictwo wydają się pojęciami przeciwstawnymi. Cóż może łączyć ciężko pracujących w mrokach podziemi górników z kruchym pięknem białej porcelany? Jednak w połowie XVIII wieku „na salonach” zupełnie inaczej wyglądał wizerunek pracy w kopalni. Wówczas górnicze postacie, które pojawiały się na filiżankach, talerzach, czajniczkach i tabakierkach, miały kapelusze z kokardami, getry i buty ze złotymi sprzączkami. Mogły je też udawać putta ubrane w stroje górników...
Pokaż więcejObiekty na wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany. Kolekcja obejmuje przykłady sztuki złotniczej, ceramiki i szkła oraz innych materiałów takich jak: kości, kamienie, masa perłowa. Licząca około 1000 obiektów, kolekcja zaliczana jest do najcenniejszych na świecie.
Pokaż więcejWystawa poświęca wiele uwagi produkcji soli, niezwykle ważnej dla wielickiego regionu. Można prześledzić rozwój tej fascynującej gałęzi gospodarki, od epoki neolitu, aż po wieki średnie, podziwiając przy tym m.in. jedyny w Polsce zrekonstruowany w całości puchar warzelniczy soli, kultury łużyckiej z epoki brązu.
Pokaż więcejNazywana w przeszłości „Izbą Grodzką”, najbardziej reprezentacyjna komnata Zamku Żupnego, o sklepieniu żebrowym wspartym na jednym filarze.
Pokaż więcej