Muzeum dostępne

Dostępność ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

EKSPOZYCJA W ZAMKU ŻUPNYM

Informacje podstawowe:
Do Zamku Żupnego można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”.

Otoczenie Muzeum i udogodnienia:
Do Zamku prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych oraz z kostki brukowej. Przed bramą główną Zamku znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Teren wokół Zamku wyłożony jest kostką brukową. Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi.
Kasa zlokalizowana jest po prawej stronie od wejścia. Prowadzą do niej schody.
Na dziedzińcu przygotowane są ławki do odpoczynku. Znajduje się też makieta Zamku wykonana z brązu z opisami w języku Braille’a dostępna dla wszystkich zwiedzających, a w szczególności dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Przestrzeń:
Zamek jest budynkiem zabytkowym, aktualnie niedostosowanym dla osób poruszających się na wózkach lub z problemami w poruszaniu się. Wystawy mieszczą się na 3 piętrach, do których prowadzą schody. Toaleta  dla zwiedzających znajduje się w piwnicach zamkowych. Nie jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami.  Obok niej znajduje się szatnia. W niektórych salach muzealnych, ze względu na charakter wystawy panuje półmrok. Eksponaty umieszczone są w gablotach.

EKSPOZYCJA W KOPALNI SOLI

Informacje podstawowe:
Do Kopalni Soli można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”.  Można też dojechać pociągiem z Dworca Głównego w Krakowie. Najbliższa stacja to „Wieliczka – Rynek Kopalnia”. Ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka mieści się na III poziomie Kopalni Soli „Wieliczka”, na głębokości 135 m.

Udogodnienia:
Na ekspozycję muzealną zjeżdża się windą górniczą w szybie Regis lub w szybie Daniłowicza. Zachowana jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych dla wózków inwalidzkich. Nie ma progów. Na terenie Muzeum znajduje się również jedna toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie Muzeum znajduje się wózek inwalidzki, który można wypożyczyć na czas zwiedzania. W komorach muzealnych, ze względu na charakter kopalni, panuje półmrok.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

W ramach programu „Muzeoterapia” w Muzeum opracowany został program dla osób z niepełnosprawnością intelektualną  - „Krok w solną przygodę”.  Jest to program  zwiedzania oraz warsztatów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku. Prowadzony jest w oparciu o konkretne działania - z wykorzystaniem rekwizytów i eksponatów, dostosowany do potrzeb grupy. Program realizowany jest zarówno w Zamku Żupnym  jak i w ekspozycji podziemnej Muzeum.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Zamek Żupny aktualnie nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Jedynie dziedziniec zamkowy jest pozbawiony barier architektonicznych –  teren wokół Zamku jest wyłożony kostką brukową i  wyposażony w ławki. Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Nie ma toalety przygotowanej dla osób z niepełnosprawnościami.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Na stronie internetowej Muzeum znajdują się filmy informacyjne nagrane w języku migowym, przybliżające ekspozycje muzealne zarówno w Zamku Żupnym jak i na III poziomie Kopalni Soli. Filmy zostały nagrane we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju „PITAGORAS z Rzeszowa w ramach realizacji projektu „Udostępnienie zasobów muzealnych osobom niesłyszącym”.

Film o Zamku Żupnym w języku migowym

Film o Kopalni w języku migowym

Informacje dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Zamek Żupny aktualnie nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Jedynie dziedziniec zamkowy jest pozbawiony barier architektonicznych –  teren wokół Zamku jest wyłożony kostką brukową i  wyposażony w ławki. Znajduje się też makieta Zamku wykonana z brązu z opisami w języku Braille’a dostępna dla wszystkich zwiedzających, a w szczególności dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Nie ma toalety przygotowanej dla osób z niepełnosprawnościami.

Koordynator

Magdalena Gawrońska, Dział Edukacji

12 289-16-33
m.gawronska@muzeum.wieliczka.pl

MUZEOTERAPIA

Projekt edukacyjny realizowany w Muzeum (zarówno w Zamku Żupnym jak i na III poziomie Kopalni) mający na celu otwarcie ekspozycji dla wszystkich osób, również z niepełnosprawnościami.  Projekt ten dzieli się na 4 części:
  • Muzeum na zamówienie
  • W odwiedziny do Muzeum
  • Dotyk solnej historii
  • Krok w solna przygodę
Każda z części przeznaczona jest dla innego odbiorcy. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie.