Muzeum dostępne

Dostępność ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Prosimy o kontakt jeśli Państwo potrzebują:

Asystenta osoby z niepełnosprawnością
Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum w towarzystwie asystenta. Asystent pomoże bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się po terenie Muzeum oraz w pełni korzystać z dostępnych materiałów. Jest to oferta bezpłatna. Jeśli będzie taka potrzeba, asystent pomoże również dotrzeć z przystanku autobusowego, peronu lub samochodu do Muzeum i z powrotem. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty u Koordynatora Dostępności co najmniej na tydzień przed planowaną wizytą.

Tłumaczenia na PJM
Jeśli potrzebują Państwo tłumaczenia na PJM prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z tłumacza co najmniej dwa tygodnie przed planowaną wizytą.

Przeszkolonego przewodnika znającego potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku  i przygotowania odpowiednich materiałów (elementów audiodeskrypcji i materiałów dotykowych)
Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem, poszerzonego o elementy z audiodeskrypcją wybranych obiektów i możliwość poznania ich za pomocą dotyku. Oferta dostępna jest dla zwiedzających indywidualnie i dla niedużych grup w dogodnym, określonym przez zwiedzających, terminie. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty co najmniej na tydzień przed planowaną wizytą. 

Przeszkolonego przewodnika znającego potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną i przygotowania odpowiednich materiałów
Oferta dostępna jest dla zwiedzających indywidualnie i dla niedużych grup w dogodnym, określonym przez zwiedzających, terminie. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty co najmniej na tydzień przed planowaną wizytą. 

Prosimy o informację o wszystkich potrzebnych dla Państwa udogodnień.
Muzeum chce być dostępne dla każdego. Ponieważ mają Państwo różne potrzeby, pracujemy nad tym, by każdy czuł się u nas dobrze i jak najpełniej korzystał z naszej oferty. Jesteśmy otwarci na wszelkie potrzeby, sugestie i pomysły. Chcemy by każdy mógł wziąć udział w naszych warsztatach edukacyjnych, imprezach, spotkaniach i oprowadzaniach. W razie potrzeby prosimy o zaznaczenie i wysłanie do nas poniższego formularza lub o kontakt bezpośredni.


Kontakt:

Magdalena Gawrońska

Koordynator dostępności

telefon lub SMS: 781 401 586

e-mail: m.gawrońska@muzeum.wieliczka.pl


Ekspozycje mieszczą się w Zamku Żupnym oraz w Kopalni Soli, na głębokości 135m. Zamek Żupny jest budynkiem zabytkowym, aktualnie niedostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W trakcie jest generalny remont i usuniecie istniejących aktualnie barier architektonicznych. Ekspozycja w Kopalni Soli jest przestrzenią dostępną architektonicznie.

EKSPOZYCJA W ZAMKU ŻUPNYM

Informacje podstawowe:
Do Zamku Żupnego można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”.
Można też dojechać pociągiem z Dworca Głównego w Krakowie. Najbliższa stacja to „Wieliczka – Rynek Kopalnia”.

Otoczenie Muzeum i udogodnienia:
Do Zamku prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych oraz z kostki brukowej. Przed bramą główną Zamku znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Teren wokół Zamku wyłożony jest kostką brukową. Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi.
Kasa zlokalizowana jest po prawej stronie od wejścia. Prowadzą do niej schody.
Na dziedzińcu przygotowane są ławki do odpoczynku. Znajduje się też makieta Zamku wykonana z brązu z opisami pismem Brajla dostępna dla wszystkich zwiedzających, a w szczególności dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Przestrzeń:
Zamek jest budynkiem zabytkowym, aktualnie niedostosowanym dla osób poruszających się na wózkach lub z problemami w poruszaniu się. Wystawy mieszczą się na 3 piętrach, do których prowadzą schody. Toaleta dla zwiedzających znajduje się w piwnicach zamkowych. Nie jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Obok niej znajduje się szatnia. W niektórych salach muzealnych, ze względu na charakter wystawy panuje półmrok. Eksponaty umieszczone są w gablotach.

EKSPOZYCJA W KOPALNI SOLI

Informacje podstawowe:
Do Kopalni Soli można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”.  Można też dojechać pociągiem z Dworca Głównego w Krakowie. Najbliższa stacja to „Wieliczka – Rynek Kopalnia”. Ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka mieści się na III poziomie Kopalni Soli „Wieliczka”, na głębokości 135 m.
 
Udogodnienia:
Na ekspozycję muzealną zjeżdża się windą górniczą w szybie Regis lub w szybie Daniłowicza. Zachowana jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych dla wózków inwalidzkich. Nie ma progów. Na terenie Muzeum znajduje się również jedna toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie Muzeum znajduje się wózek inwalidzki, który można wypożyczyć na czas zwiedzania. W komorach muzealnych, ze względu na charakter kopalni, panuje półmrok.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

W ramach programu „Muzeoterapia” w Muzeum opracowany został program dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - „Krok w solną przygodę”.  
Jest to program zwiedzania oraz warsztatów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku. Prowadzony jest w oparciu o konkretne działania - z wykorzystaniem rekwizytów i eksponatów, dostosowany do potrzeb grupy. Program realizowany jest zarówno w Zamku Żupnym  jak i w ekspozycji podziemnej Muzeum.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Zamek Żupny aktualnie nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Jedynie dziedziniec zamkowy jest pozbawiony barier architektonicznych –  teren wokół Zamku jest wyłożony kostką brukową i  wyposażony w ławki. Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Nie ma toalety przygotowanej dla osób z niepełnosprawnościami.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Na stronie internetowej Muzeum znajdują się filmy informacyjne nagrane w języku migowym, przybliżające ekspozycje muzealne zarówno w Zamku Żupnym jak i na III poziomie Kopalni Soli. Filmy zostały nagrane we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju „PITAGORAS z Rzeszowa w ramach realizacji projektu „Udostępnienie zasobów muzealnych osobom niesłyszącym”.

Ogólny film informacyjny w PJM

Film o Zamku Żupnym w języku migowym

Film o Kopalni w języku migowym

Informacje dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Zamek Żupny aktualnie nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Jedynie dziedziniec zamkowy jest pozbawiony barier architektonicznych –  teren wokół Zamku jest wyłożony kostką brukową i  wyposażony w ławki. Znajduje się też makieta Zamku wykonana z brązu z opisami w języku Braille’a dostępna dla wszystkich zwiedzających, a w szczególności dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Nie ma toalety przygotowanej dla osób z niepełnosprawnościami.

MUZEOTERAPIA

Projekt edukacyjny realizowany w Muzeum (zarówno w Zamku Żupnym jak i na III poziomie Kopalni) mający na celu otwarcie ekspozycji dla wszystkich osób, również z niepełnosprawnościami.  Projekt ten dzieli się na 4 części:
  • Muzeum na zamówienie
  • W odwiedziny do Muzeum
  • Dotyk solnej historii
  • Krok w solna przygodę
Każda z części przeznaczona jest dla innego odbiorcy. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

Nagranie dla niewidomych

Koordynator dostępności

Magdalena Gawrońska, Dział Edukacji

781 401 586
12 289 16 33

m.gawronska@muzeum.wieliczka.pl