Muzeum dostępne

Dostępność ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Prosimy o kontakt jeśli Państwo potrzebują:

Asystenta osoby z niepełnosprawnością
Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum w towarzystwie asystenta. Asystent pomoże bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się po terenie Muzeum oraz w pełni korzystać z dostępnych materiałów. Jest to oferta bezpłatna. Jeśli będzie taka potrzeba, asystent pomoże również dotrzeć z przystanku autobusowego, peronu lub samochodu do Muzeum i z powrotem. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty u Koordynatora Dostępności co najmniej na tydzień przed planowaną wizytą.

Tłumaczenia na PJM
Jeśli potrzebują Państwo tłumaczenia na PJM prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z tłumacza co najmniej dwa tygodnie przed planowaną wizytą.

Przeszkolonego przewodnika znającego potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku  i przygotowania odpowiednich materiałów (elementów audiodeskrypcji i materiałów dotykowych)
Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem, poszerzonego o elementy z audiodeskrypcją wybranych obiektów i możliwość poznania ich za pomocą dotyku. Oferta dostępna jest dla zwiedzających indywidualnie i dla niedużych grup w dogodnym, określonym przez zwiedzających, terminie. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty co najmniej na tydzień przed planowaną wizytą. 

Przeszkolonego przewodnika znającego potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną i przygotowania odpowiednich materiałów
Oferta dostępna jest dla zwiedzających indywidualnie i dla niedużych grup w dogodnym, określonym przez zwiedzających, terminie. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty co najmniej na tydzień przed planowaną wizytą. 

Prosimy o informację o wszystkich potrzebnych dla Państwa udogodnień.
Muzeum chce być dostępne dla każdego. Ponieważ mają Państwo różne potrzeby, pracujemy nad tym, by każdy czuł się u nas dobrze i jak najpełniej korzystał z naszej oferty. Jesteśmy otwarci na wszelkie potrzeby, sugestie i pomysły. Chcemy by każdy mógł wziąć udział w naszych warsztatach edukacyjnych, imprezach, spotkaniach i oprowadzaniach. W razie potrzeby prosimy o zaznaczenie i wysłanie do nas poniższego formularza lub o kontakt bezpośredni.


Kontakt:

Magdalena Gawrońska

Koordynator dostępności osób z niepełnosprawnościami 

telefon lub SMS: 781 401 586 / 12 289 16 33

e-mail: m.gawrońska@muzeum.wieliczka.pl


Ekspozycje mieszczą się w Zamku Żupnym oraz w Kopalni Soli, na głębokości 135m. Zamek Żupny jest budynkiem zabytkowym, aktualnie niedostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W trakcie jest generalny remont i usuniecie istniejących aktualnie barier architektonicznych. Ekspozycja w Kopalni Soli jest przestrzenią dostępną architektonicznie.

EKSPOZYCJA W ZAMKU ŻUPNYM

Informacje podstawowe:
Do Zamku Żupnego można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”.
Można też dojechać pociągiem z Dworca Głównego w Krakowie. Najbliższa stacja to „Wieliczka – Rynek Kopalnia”.

Otoczenie Muzeum i udogodnienia:
Do Zamku prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych oraz z kostki brukowej. Przed bramą główną Zamku znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Kasa zlokalizowana jest w budynku przy Ogrodzie Żupnym.
Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. 

Na dziedzińcu Zamku trwa remont, dziedziniec, szyb i baszta są nieczynne. Ekspozycje wewnątrz Zamku - wystawy czasowe i stałe pozostają są otwarte.

Przestrzeń:
Zamek jest budynkiem zabytkowym, aktualnie niedostosowanym dla osób poruszających się na wózkach lub z problemami w poruszaniu się. Wystawy mieszczą się na 3 piętrach, do których prowadzą schody. Toaleta dla zwiedzających znajduje się w piwnicach zamkowych. Nie jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Obok niej znajduje się szatnia. W niektórych salach muzealnych, ze względu na charakter wystawy panuje półmrok. Eksponaty umieszczone są w gablotach.

EKSPOZYCJA W KOPALNI SOLI

Informacje podstawowe:
Do Kopalni Soli można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”.  Można też dojechać pociągiem z Dworca Głównego w Krakowie. Najbliższa stacja to „Wieliczka – Rynek Kopalnia”. Ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka mieści się na III poziomie Kopalni Soli „Wieliczka”, na głębokości 135 m.
 
Udogodnienia:
Na ekspozycję muzealną zjeżdża się windą górniczą w szybie Regis lub w szybie Daniłowicza. Zachowana jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych dla wózków inwalidzkich. Nie ma progów. Na terenie Muzeum znajduje się również jedna toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie Muzeum znajduje się wózek inwalidzki, który można wypożyczyć na czas zwiedzania. W komorach muzealnych, ze względu na charakter kopalni, panuje półmrok.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

W ramach programu „Muzeoterapia” w Muzeum opracowany został program dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - „Krok w solną przygodę”.  
Jest to program zwiedzania oraz warsztatów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku. Prowadzony jest w oparciu o konkretne działania - z wykorzystaniem rekwizytów i eksponatów, dostosowany do potrzeb grupy. Program realizowany jest zarówno w Zamku Żupnym  jak i w ekspozycji podziemnej Muzeum.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Zamek Żupny aktualnie nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Jedynie dziedziniec zamkowy jest pozbawiony barier architektonicznych –  teren wokół Zamku jest wyłożony kostką brukową i  wyposażony w ławki. Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Nie ma toalety przygotowanej dla osób z niepełnosprawnościami.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Na stronie internetowej Muzeum znajdują się filmy informacyjne nagrane w języku migowym, przybliżające ekspozycje muzealne zarówno w Zamku Żupnym jak i na III poziomie Kopalni Soli. Filmy zostały nagrane we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju „PITAGORAS z Rzeszowa w ramach realizacji projektu „Udostępnienie zasobów muzealnych osobom niesłyszącym”.

Ogólny film informacyjny w PJM

Film dokumentalny o Alfonsie Długoszu - twórcy Muzeum

Film o Zamku Żupnym w języku migowym

Film o Kopalni w języku migowym

Informacje dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Zamek Żupny aktualnie nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Jedynie dziedziniec zamkowy jest pozbawiony barier architektonicznych –  teren wokół Zamku jest wyłożony kostką brukową i  wyposażony w ławki. Znajduje się też makieta Zamku wykonana z brązu z opisami w języku Braille’a dostępna dla wszystkich zwiedzających, a w szczególności dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Nie ma toalety przygotowanej dla osób z niepełnosprawnościami.

MUZEOTERAPIA

Projekt edukacyjny realizowany w Muzeum (zarówno w Zamku Żupnym jak i na III poziomie Kopalni) mający na celu otwarcie ekspozycji dla wszystkich osób, również z niepełnosprawnościami.  Projekt ten dzieli się na 4 części:
  • Muzeum na zamówienie
  • W odwiedziny do Muzeum
  • Dotyk solnej historii
  • Krok w solna przygodę
Każda z części przeznaczona jest dla innego odbiorcy. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

Nagranie dla niewidomych

Koordynator dostępności

Kontakt:
Magdalena Gawrońska
Koordynator dostępności osób z niepełnosprawnościami 
telefon lub SMS: 781 401 586 / 12 289 16 33
e-mail: m.gawrońska@muzeum.wieliczka.pl