LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 8 lipca - 31 sierpnia 2022
Zapraszamy na prezentację obiektów wprowadzających w fascynujący świat smoków i dinozaurów. Eksponaty zostały wyselekcjonowane w taki sposób, aby współgrały z przedstawionymi na obrazach Teofila Ociepki fantastycznymi stworzeniami. W gablotach, można zatem oglądać bazyliszka, łuskowca czy też naturalne czaszki: wielbłądozwierza, hipopotama i nosorożca włochatego - jednego z największych, po mamutach, zwierząt epoki lodowcowej,
Prezentacja towarzyszy wystawie „Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki”, znanego śląskiego prymitywisty, którego obrazy wypełnione są fantastycznymi zwierzętami. Pierwsze informacje o nich przekazał mu dziadek, rozbudzając wyobraźnię przyszłego artysty. Jego późniejsze zainteresowanie okultyzmem i mitologią słowiańską zaowocowało dziełami, które przenoszą odbiorcę do świata magii oraz legend.

Dodatkowo pasjonującą historię prezentowanych zwierząt przedstawi Piotr Witalis z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Dla dzieci o godzinie 10.00 i 11.00 i dla dorosłych o godzinie 13.00 i 14.00. 
W lipcu, w dniach: 17, 19, 20, 21, 22. 
W sierpniu, w dniach: 11, 12, 14, 28, 30 i 31.

Około 65 mln lat temu zakończyła się epoka dinozaurów. Minął czas wielkich gadów, których ciężki chód sprawiał, że ziemia drżała. Warto podkreślić, że jednak w skałach zachowały się ich wielkie kości, które uwidoczniały procesy geologiczne. Przypadkowo odkrywane przez ludzi, nieznane im wcześniej elementy szkieletów, budziły zainteresowanie i uruchamiały wyobraźnię co skutkowało powstawaniem rozmaitych legend o potężnych, niebezpiecznych stworach – smokach: wielkich, latających, ziejących ogniem jaszczurach. Broniły skarbów, były dobre lub złe, pomagały życzliwą radą albo szkodziły. Żywiły się zwierzętami hodowlanymi, żądały ofiar z pięknych kobiet. W kulturze przewijają się różne mityczne stworzenia, o których opowiadali szamani i „uczeni”. Mitologie całego świata przepełnione są jednorożcami, wilkołakami, sfinksami, wampirami.

Na ziemiach polskich żywe były wyobrażenia smoków i innych fantastycznych stworzeń. Najstarszy „znany” smok mieszkał w grodzie Kraka, w jaskini pod wzgórzem wawelskim. Znaleziska uważane za jego kości możemy oglądać obok wejścia do katedry na Wawelu. Zostały tam zawieszone już w średniowieczu: czaszka nosorożca włochatego, kość mamuta oraz żebro wieloryba. W 2008 roku polscy naukowcy ogłosili odkrycie drugiego polskiego „smoka” - z Lisowic. Ta niewielka miejscowość koło Lublińca na Śląsku zasłynęła odkryciem pierwszego prawdziwego dinozaura na naszych ziemiach – Silezaura. Niewątpliwie jest on najważniejszym dinozaurem w historii polskiej paleontologii, czyli nauki badającej szczątki zwierząt i roślin, które zachowały się do naszych czasów. Smoki, bazyliszki i inne fantastyczne stworzenia chętnie przedstawiał na swoich obrazach Teofil Ociepka.


Prezentowane okazy pochodzą ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz zbiorów prywatnych. 


oprac. Piotr Witalis
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.