Dawne urządzenia i sprzęt górniczy

Wystawa ukazuje narzędzia wykorzystywane przez górników w procesie wydobywania soli, w tym kilofy, młoty oraz kliny żelazne. Za ich pomocą górnicy oddzielali bloki solne o kształcie prostopadłościennej bryły od ścian kopalni. Te większe bloki były następnie dzielone na mniejsze części nazywane "bałwanami solnymi", które mogły ważyć, aż do 2000 kg. Do 1876 roku, bałwany solne stanowiły główny produkt wydobywany z Żup Krakowskich. Oprócz tego, pozyskiwano również mniejsze formy soli, takie jak partyki, fortale oraz kruchy foremne.
Wśród najstarszych i najprostszych urządzeń do transportu pionowego poruszanych siłą mięśni ludzkich widoczne są: kołowroty, koło z wałem poziomym i koło wyciągowe z hamulcem. Na wystawie znajduje się też kolekcja lamp górniczych od najstarszych kaganków łojowych przez lampy olejowe, karbidowe po współczesne akumulatorowe. Prezentowany jest też dawny sprzęt przeciwpożarowy z drewnianymi gaśnicami i instrukcją przeciwpożarową J. G. Borlacha z 1747 roku oraz zespół wentylatorów. Przy wyjściu znajdują się dwie solne rzeźby patronek górników: św. Barbary i św. Kingi.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.