Wystawa: Rzeźby inspirowane solą

DATA 17 listopada 2006 PIĄTEK
Wystawa Rzeźby inspirowane solą, prezentuje prace wielickiego górnika-rzeźbiarza Stanisława Anioła.Stanisław Anioł to górnik-rzeźbiarz, samouk, kontynuator rzeźbiarskiej tradycji w wielickiej kopalni. Rzeźbić zaczął jeszcze w szkole zawodowej, początkowo w kamieniu i drewnie, a później jako górnik wielickiej kopalni – w soli.Dzisiaj jest jednym z nielicznych na świecie artystów specjalizujących się w rzeźbie w bryle solnej. Każdego roku ponad milion turystów, odwiedzających podziemia wielickiej kopalni, podziwia niezwykłe rzeźby solne autorstwa Stanisława Anioła, w tym m.in. wyjątkowe pomniki: Ojca Świętego Jana Pawła II w kaplicy Świętej Kingi, marszałka Józefa Piłsudskiego, a także powstały w ubiegłym roku gen. Józefa Hallera, znajdujący się w na Trasie Muzeum. Stanisław Anioł to także autor aranżacji najpiękniejszych komór solnego podziemia takich, jak: komory Pieskowa Skała, Weimar, Wisła oraz doposażenia unikatowej kaplicy Świętej Kingi.Dzięki wielkiemu talentowi i pomysłowości Stanisława Anioła możliwe stało się ukazanie turystom przybywającym do Wieliczki, niezwykłości i piękna solnego królestwa.Rzeźbiarz prezentował swoje dokonania także na Światowej Wystawie EXPO 2000 w Hanowerze, gdzie polskie stoisko było jednym z najliczniej odwiedzanych stoisk wystawienniczych. Liczne prezentacje dzieł Stanisława Anioła na wielu wystawach i konkursach o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim sławią Wieliczkę i tradycję solnego rzeźbiarstwa.Stanisław Anioł to artysta oddany wielickiej kopalni. Wszystkie swoje największe dzieła stworzył dla ukazania wyjątkowości i piękna soli. Od 1969 roku aż do przejścia na emeryturę był czynnym górnikiem, pracownikiem Kopalni Soli. Sam o swoje działalności powiedział: „Co ja poradzę, skoro kocham kopalnię i kocham sól”.Wszystkie dzieła, które wyszły spod dłuta Stanisława Anioła stanowią element podtrzymujący wielowiekową tradycję „Magnum Sal”.