W Zamku Żupnym zakończył się pierwszy etap badań polichromii ściennych prowadzonych przez Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych.
Badania pomogą rozpoznać historię, technikę i technologię tych cennych malowideł. Badacze wykonali fotografie w światłach analitycznych oraz pobrali próbki do identyfikacji pigmentów, spoiwa oraz przekroju nawarstwień. Próbki  trafiły do laboratorium i są analizowane.

Zamkowe polichromie zostały odkryte podczas remontu Zamku w 2022 roku. Imponujących rozmiarów malowidła były ukryte były przez setki lat pod warstwami tynku. Najstarsze dekoracje wstępnie datowane są na wiek XVII.

Znakomite pod względem artystycznym dzieła podkreślają wyjątkowe znaczenie Zamku jako centrum administracji królewskiego przedsiębiorstwa solnego, stanowiące najdłużej działające, najbardziej dochodowe i najważniejsze przedsiębiorstwo w dziejach Polski.

Badania wykonują specjaliści z LANBOZ czyli z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych, w ramach projektu Krajowego Centrum Badań nad Dziedzictwem. Laboratorium jest bardzo nowoczesną jednostką badawczą, prowadzącą analizy i badania technologiczne dzieł sztuki o randze światowej. Powstało w 2004 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Pobraniem materiału badawczego w Zamku, ze strony Muzeum zajmowała się Pamela Grajny-Brzezińska, konserwator dzieł sztuki, a ze strony LANBOZ chemicy dr Anna Klisińska-Kopacz, dr Tomasz Wilkosz oraz Michał Obarzanowski – konserwator dzieł sztuki.