Edukacja

Zajęcia w Zamku

Dla szkół podstawowych klasy 1-3

CENA: 10 zł
REZERWACJA: 12 289 16 33
Oryginalne usytuowanie ekspozycji muzealnych stwarza możliwość przeprowadzenia na długo zapadających w pamięci spotkań. Muzeum wykorzystując wskazówki dydaktyczne pedagogów jak również dysponując wykwalifikowaną kadrą edukatorów, proponuje oryginalną i bogatą tematycznie ofertę. W sposób ciekawy poprzez pokazy, zabawę, warsztaty, interaktywne spacery, lekcje, konkursy, plenery plastyczne i imprezy plenerowe – propaguje wiedzę na temat solnictwa w rejonie Wieliczki. Tematy spotkań korespondują z obowiązującym programem szkolnym.
Na rycerskim zamku 
Spotkanie dotyczące dawnych zamków i mieszkających za jego murami rycerzy – ich codziennego życia, obowiązków, zbroi, broni oraz rycerskich turniejów. Uczestnicy będą mieli możliwość przymierzyć elementy zbroi oraz zmierzyć się z różnymi „rycerskimi” zadaniami.

Kuchnia z solą i bez  
Warsztaty edukacyjne przybliżające znaczenie soli dawniej i dziś. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli możliwość przygotować przetwory z dodatkiem soli, roztłuc sól w moździerzu oraz wykonać własną solniczkę z masy solnej.

Legendy z Wieliczki  
Spotkanie wprowadzi dzieci w baśniowy świat legend. Dzięki zajęciom interaktywnym (m.in. zabawa w teatrzyk, układanie puzzli, rozsypanki, gra w skojarzenia), dzieci  będą mogły przenieść się do tajemniczego i niezwykłego świata, w którym poznają historię „cudownego młynka” oraz dowiedzą się kim była Biała Dama.

Z archeologią przez pradzieje Wieliczki  
W czasie warsztatów uczniowie razem z archeologiem poznają fascynujący świat przeszłości. „Odkryją” zamkowy skarb z epoki brązu, dowiedzą się jak wyglądali dawni mieszkańcy terenów Wieliczki, czym się zajmowali i jak mieszkali.

Średniowieczny zamek i jego mieszkańcy 
Uczestnicy  zajęć dowiedzą się w jakim celu budowano zamki, gdzie i dla kogo. Zobaczą jak one wyglądały i co je charakteryzowało. Zapoznają się z mieszkańcami zamku i ich zajęciami. Zobaczą najciekawsze i najładniejsze zamki w Polsce i nie tylko.

Dlaczego w Wieliczce zbudowano zamek? 
Wspólne czytanie fragmentów muzealnej książeczki dla dzieci, odkrywanie zamkowych tajemnic, pokaz multimedialny, łamigłówki i puzzle przybliżą historię Zamku Żupnego, wyjaśniając powody dla których przed wiekami został zbudowany i w 2013 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Górnicze tradycje i obyczaje 
Zajęcia w sposób interaktywny przybliżają uczestnikom specyfikę pracy pod ziemią, uczą jakie znaczenie ma godło górnicze, mundur, kto jest patronką górników i jak górnicy obchodzą Barbórkę – swoje największe święto.

Solne Podróże 
Uczestnicy warsztatów odbędą fascynującą "podróż” po różnych zakątkach świata, w których pozyskuje się sól. Będzie to możliwe dzięki prezentacji multimedialnej składającej się ze zdjęć pochodzących z konkursu  fotograficznego organizowanego przez Muzeum- „Sól na świecie w fotografii”. Zajęcia pozwolą zrozumieć dlaczego sól przybiera różne formy i kolory.

Ginące zawody
Spotkanie przybliżające uczestnikom dawne zawody, bardzo ważne w funkcjonowaniu Zamku i Kopalni. Poprzez zabawę w detektywów, filmy i różnorodne zadania, dzieci poznają fragmenty ekspozycji w Zamku Żupnym oraz dowiadują się jaką pracę wykonywali: kowal, powroźnik, garncarz i bednarz.

Tajemnice ukryte w obrazach
Podczas zajęć uczestnicy odkryją tajemnice ukryte zarówno w dziełach malarskich jak i w pracy artystów i historyków sztuki. Dowiedzą się jak można podzielić obrazy ze względu na tematykę i technikę wykonania, a na koniec sami zamienią się w artystów i stworzą własny obraz pełen tajemnic.

Solniczkowy zawrót głowy
Zajęcia przybliżające wystawy „ Solniczki – małe arcydzieła sztuki ”. Uczestnicy w interaktywny sposób, przez zabawę, zapoznają się z najpiękniejszymi solniczkami zgromadzonymi w Zamku Żupnym, a następnie zamienią się w artystów i zaprojektują własną solniczkę.

Ze sztuką za pan brat: Pierwsi drukarze
Drzeworyt to najstarsza technika druku po kamieniorycie. Pochodzi z VI w. Dzięki niej święte księgi trafiły do milionów ludzi. Na zajęciach uczestnicy poznają drzeworyty z kolekcji Muzeum, tajniki tej fascynującej techniki oraz sami wykonają własne prace.


INFORMACJE PRAKTYCZNE
  • Zniżka 50% z Wielicką Kartą Dużej Rodziny 3+, Krakowską Kartą Rodzinną, Kartą Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Grupa może liczyć 25 osób
  • Wstęp wolny dla 1 opiekuna przy grupie do 10 os., dla 2 przy grupie powyżej 20 os.
  • Zajęcia odbywają się w godz. 9-15 (ostatnia grupa zjeżdża do kopalni o godz. 13.00)
  • Grupom spóźnionym niestety nie możemy zagwarantować realizacji zajęć.

Sprawdź też inne nasze zajęcia

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.