O nas

Technika górnicza

Należy do nich, jedyna tego typu w Europie, kolekcja dawnych maszyn wyciągowych, tzw. kieratów.

Należy do nich, jedyna tego typu w Europie, kolekcja dawnych maszyn wyciągowych, tzw. kieratów, poruszanych przy użyciu koni: kierat „polski” z poziomym wałem linowym (XVII w.) oraz kieraty z pionowymi bębnami linowymi: „saski” (1.poł. XVIII w.) i „węgierski” (2. poł. XVIII w.), jak również inne urządzenia do transportu pionowego, poziomego i pochylnianego (np. krzyż konny „wielicki”, XVIII w., krzyż ręczny i różnego rodzaju kołowroty, urządzenia hamulcowe).

Do zbioru Techniki Górniczej należą również urządzenia do odwadniania kopalni i transportu solanki, oświetlenia, wentylacji oraz sprzęt do mechanicznej eksploatacji złoża solnego (wiertarki ręczne, pneumatyczne, elektryczne). Ponadto pokaźna ilość narzędzi górniczych, ciesielskich i bednarskich, przyrządy pomiarowe oraz różne formy urobku solnego produkowane w kopalniach wielicko-bocheńskich od średniowiecza do XIX w. włącznie.

Aktualnie zbiór liczy 1508 obiektów.

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.