LOKALIZACJA Kopalnia Soli
DATA 8 kwietnia - 7 czerwca 2022
Zapraszamy do oglądania wystawy dokumentującej historię odkrycia kopalni srebra "Amalia" w Srebrnej Górze w 2005 roku. Wystawa prezentowanej jest w Muzeum w Kopalni Soli do 7 czerwca 2022 roku.
Jest to wystawa stworzona przez Państwa Iwonę i Jana Duerschlaga, właścicieli terenu na którym znajduje się kopalnia, a zarazem jej ponownych odkrywców. Kopalnia istniała od średniowiecza do XIX wieku w Górach Sowich, pod górą na szczycie której znajduje się największa górska twierdza Europy: Srebrna Góra. 

Po wiekach czeskiej i niemieckiej eksploatacji kopalnia została zasypana i zapomniana. Obecny właściciel terenu rekreacyjnego, Jan Duerschlag z Rybnika okazał się jednak również pasjonatem miejscowej historii i opowieści o tajemniczych korytarzach pod górą. W wolnym czasie studiował stare mapy i wszczął amatorskie poszukiwania na swoim terenie. W 2005 roku zaowocowały one odnalezieniem pierwszego wejścia do sztolni. Od tej pory prace poszukiwawcze trwają nieprzerwanie. Odkopywane są coraz głębsze wyrobiska, w których odnajdywane są stare górnicze urządzenia, narzędzia, grudy galeny. Najstarszy artefakt to datowana na XIV wiek, lampka górnicza.

Wystawa planszowa dokumentuje "odkrycie" kopalni i przedstawia geologiczno-archeologiczno- techniczne "cuda" tam odkryte oraz piękno srebrnych podziemi. 


Wernisaż wystawy: "Zapomniana kopalnia srebra - historia odkrycia w 2005 roku kopalni Amalia w Srebrnej Górze", odbył się 8 kwietnia.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.