LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 5 kwietnia - 22 września 2024
Na wystawie można podziwiać spektakularne dzieła złotnictwa gotyckiego i barokowego, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne, historyczny księgozbiór i relikwiarze. W sumie 140 obiektów, z których wiele pozostaje zwykle niedostępnych dla publiczności.
Wśród nich znajduje się największy i najcenniejszy zabytek, monstrancja z 1490 roku, która należy do najpiękniejszych tego rodzaju w Polsce, późnogotycki krzyż relikwiarzowy „Tragarski” z 1500 roku, oraz kielich z winnym gronem i ptakami z ok. 1480-1500, zaliczany do najznakomitszych osiągnięć późnogotyckiego złotnictwa krakowskiego. Jest też malarstwo: tryptyk Ukrzyżowania, obraz ołtarzowy św. Marii Magdaleny i zwieńczenie ołtarza Wszystkich Świętych.

To niepowtarzalna okazja by poznać obiekty zaliczane do największych osiągnięć złotnictwa w Polsce. Wielicka parafia w okresie staropolskim należała do najbogatszych w Polsce i była ściśle związana z królewskim przedsiębiorstwem solnym Żupy Krakowskie. Związki te widoczne były w bogatym wyposażeniu kościoła, w którym znajdowały się liczne ołtarze ufundowane przez urzędników żupnych oraz cechy pracowników kopalni: kopaczy, warzyczy, cieśli i tragarzy. Dla pracowników zatrudnionych pod ziemią odprawiano codziennie mszę świętą kopacką. Parafia wielicka była też związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, jej proboszczami byli profesorowie tej uczelni.

Wystawa to okazja do odkrywania i poznawania bogatego skarbca i wyposażenia kościoła, którego początki sięgają XIII wieku. Na jego fundamentach, w połowie XIV wieku wybudowano drugą świątynie w stylu gotyckim. W 1786 roku gotycki kościół, zagrożony katastrofą na skutek wstrząsów, został rozebrany. W całości przetrwał jednak niezwykle cenny skarbiec z wyjątkowymi obiektami liturgicznymi. W tym dzieła malarskie i rzeźbiarskie, które stanowią wyposażenie obecnego kościoła z XIX wieku. Inspiracją do wystawy jest zbliżający się jubileusz 200-lecia uroczystego poświęcenia kościoła św. Klemensa. 

Wystawę można oglądać w budynku północnym z XV wieku, Zamku Żupnego, który po raz pierwszy w swej historii został przeznaczony na cele wystawiennicze. W kwietniu 2024 roku zakończono pierwszy etap remontu, realizowanego w ramach projektu: Modernizacja kompleksu zamkowego Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie 7 lipca o godzinie 15.00. <ZAPISY TU>

Posłuchaj kuratorki: Audycja Pejzaże Regionalne w Radio Kraków.

Kuratorka wystawy: Klementyna Ochniak-Dudek
Aranżacja plastyczna: Anita Mrugacz 


Wystawa „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce” została zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Parafią św. Klemensa w Wieliczce.Plan zwiedzania wystawy dla osób poruszających się na wózkach

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.