LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 5 kwietnia - 22 września 2024
Na wystawie można podziwiać spektakularne dzieła złotnictwa gotyckiego i barokowego, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne, historyczny księgozbiór i relikwiarze. W sumie 140 obiektów, z których wiele pozostaje zwykle niedostępnych dla publiczności.
Wśród nich znajduje się największy i najcenniejszy zabytek, monstrancja z 1490 roku, która należy do najpiękniejszych tego rodzaju w Polsce, późnogotycki krzyż relikwiarzowy „Tragarski” z 1500 roku, oraz kielich z winnym gronem i ptakami z ok. 1480-1500, zaliczany do najznakomitszych osiągnięć późnogotyckiego złotnictwa krakowskiego. Jest też malarstwo: tryptyk Ukrzyżowania, obraz ołtarzowy św. Marii Magdaleny i zwieńczenie ołtarza Wszystkich Świętych.

To niepowtarzalna okazja by poznać obiekty zaliczane do największych osiągnięć złotnictwa w Polsce. Wielicka parafia w okresie staropolskim należała do najbogatszych w Polsce i była ściśle związana z królewskim przedsiębiorstwem solnym Żupy Krakowskie. Związki te widoczne były w bogatym wyposażeniu kościoła, w którym znajdowały się liczne ołtarze ufundowane przez urzędników żupnych oraz cechy pracowników kopalni: kopaczy, warzyczy, cieśli i tragarzy. Dla pracowników zatrudnionych pod ziemią odprawiano codziennie mszę świętą kopacką. Parafia wielicka była też związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, jej proboszczami byli profesorowie tej uczelni.

Wystawa to okazja do odkrywania i poznawania bogatego skarbca i wyposażenia kościoła, którego początki sięgają XIII wieku. Na jego fundamentach, w połowie XIV wieku wybudowano drugą świątynie w stylu gotyckim. W 1786 roku gotycki kościół, zagrożony katastrofą na skutek wstrząsów, został rozebrany. W całości przetrwał jednak niezwykle cenny skarbiec z wyjątkowymi obiektami liturgicznymi. W tym dzieła malarskie i rzeźbiarskie, które stanowią wyposażenie obecnego kościoła z XIX wieku. Inspiracją do wystawy jest zbliżający się jubileusz 200-lecia uroczystego poświęcenia kościoła św. Klemensa. 

Wystawę można oglądać w budynku północnym z XV wieku, Zamku Żupnego, który po raz pierwszy w swej historii został przeznaczony na cele wystawiennicze. W kwietniu 2024 roku zakończono pierwszy etap remontu, realizowanego w ramach projektu: Modernizacja kompleksu zamkowego Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zamek jest otwarty: wtorek-piątek: 9.00-16.00, sobota-niedziela: 9.00-17.00. 

 
Kuratorka wystawy: Klementyna Ochniak-Dudek
Aranżacja plastyczna: Anita Mrugacz

Wydarzenia towarzyszące

  • 9 czerwca, godz. 12.00 / oprowadzanie kuratorskie
  • 17 lipca, godz. 15.00 / oprowadzanie kuratorskie


 


Wystawa „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce” została zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Parafią św. Klemensa w Wieliczce.PLAN ZWIEDZANIA WYSTAWY CZASOWEJ „TAJEMNICE KOŚCIOŁA ŚW. KLEMENSA W WIELICZCE” W ZAMKU PÓŁNOCNYM DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOSCIĄ RUCHOWĄ PORUSZAJĄCYCH SIĘ NA WÓZKACH ORAZ Z TRUDNOŚCIAMI W PORUSZANIU SIĘ PO SCHODACH

KASA I WEJŚCIE:
Wejście do Zamku Północnego znajduje się od strony dziedzińca. Dziedziniec wyłożony jest kostką brukową. W niektórych miejscach występuje duże nachylenie terenu. Pracownik Muzeum może otworzyć dodatkowe skrzydło drzwi, aby poszerzyć wejście i wjechać wózkiem do kasy i uzyskać wszystkie informacje.

ZWIEDZANIE, POTRZEBNE INFORMACJE:
Zwiedzanie dla osób, które nie mogą korzystać ze schodów będzie się rozpoczynać od wejścia bocznego prowadzącego bezpośrednio do windy. Wejście to otwiera pracownik Muzeum.

Wystawy czasowe znajdują się na 1 i 2 piętrze budynku.

Toalety, w tym toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na poziomie -1.

Aby rozpocząć zwiedzanie należy udać się windą na piętro 2. Na tym piętrze znajduje się pierwsza sala wystaw. Następnie należy ponownie udać się do windy i przejechać na piętro 1.Po wyjściu z windy należy udać się korytarzem w odwrotnym kierunku niż kierunek zwiedzania. Po obejrzeniu sal wystawowych, należy powrócić do windy.

Sale edukacyjne gdzie realizowane są warsztaty nawiązujące do tematyki wystaw czasowych, znajdują się na poziomie -1.

W kasie Muzeum oraz w salach wystaw można uzyskać pomoc i wszelkie potrzebne informacje od naszych pracowników.
Patroni medialni 2024
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.