LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 26 kwietnia - 31 sierpnia 2024
Na 31 wielkoformatowych fotografiach zaprezentowano 30 kopalń w 18 krajach na trzech kontynentach: głównie w Europie, ale także Ameryce Północnej i Australii. Pod każdą fotografią jest kod QR, który prowadzi do rozszerzonych galerii zdjęć. Ponadto wystawie towarzyszą dawne narzędzia górnicze.
Najstarsza fotografia prezentowana na wystawie ma około 160 lat i pokazuje górników przed wejściem do sztolni kopalni kobaltu w Amot w Norwegii. Najmłodsze natomiast liczą około 70 lat. Wszystkie łączy wspólny mianownik: są dawne, czarnobiałe i pokazują górników w czasie pracy w różnych momentach, przed jej rozpoczęciem, w szatni, przed wejściem do sztolni, w trakcie posiłku. Górnicy wykonują różnorodne prace, widać więc eksploatację surowców przy użyciu wiertarek, moment przed detonacją ładunków, zjazd ludzi windą w podziemia, transport urobku wózkami, które pchają ludzie lub ciągną konie czy urządzenia, obsługę wciągarek, grupę cieśli górniczych budujących drewniane zabezpieczenia czy mierniczych dokonujących pomiarów. 
 
Fotografie stwarzają możliwość zaglądnięcia do podziemi kopalń pozyskujących: sól, węgiel kamienny i brunatny, srebro, złoto, miedź, rudy żelaza, kobalt, rtęć i wapienie. Dają też możliwość porównań panujących w nich warunków pracy, stosowanych narzędzi i urządzeń, oświetlenia czy ubioru górników. Informacji o poszczególnych kopalniach, a także o muzeach z których fotografie pochodzą dostarczają krótkie opisy.

Prezentowane kopalnie pochodzą z: Australii, Austrii, Belgi, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanady, Norwegii, Polski, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, USA i Włoch.
 
 
Kurator wystawy: Jakub Strynowicz
Projekt plastyczny i aranżacja wystawy: Anita Mrugacz i Robert Sagan


Opis alt: Krótki film -1 minuta, 4 sekundy, pokazujący 30 fotografii prezentowanych w ramach wystawy "Świat górników - praca górników na dawnych fotografiach". Wyświetlane zdjęcia są czarno-białe. Pokazują sceny z życia górników, w różnych krajach, przy różnorodnych pracach. W tle pokazu zdjęć gra cicha muzyka.

Skrzydło północne

Skrzydło północne Zamku Żupnego zwane Domem Żupnym, zostało właśnie udostępnione zwiedzającym, po raz pierwszy w swej historii. W przyszłości w budynku zostanie zorganizowana wystawa stała Solny klejnot w koronie”. Aktualnie jest to miejsce wystawy czasowych. 

Zamek przez 600 lat był siedzibą królewskiego przedsiębiorstwa solnego Żupy Krakowskie, obejmującego kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Było to największe i najbardziej dochodowe przedsiębiorstwa w dziejach Polski. W skład Żup wchodziły kopalnie soli w Wieliczce i Bochni oraz warzelnie soli. O wartości produkowanej soli świadczy fakt, że uzyskiwano stąd nawet 1/3 dochodów królewskich w XIV wieku. 

Zamek znajduje się na Liście UNESCO od 2013 roku.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.