LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 8 grudnia 2022 - 16 kwietnia 2023
W tym roku mija 150 lat istnienia chóru "Lutnia". To najstarszy, nieprzerwanie działający amatorski chór w Polsce.

Prezentowana w Zamku Żupnym wystawa ukazuje nieznane i niepublikowane dotąd materiały, takie jak prywatne fotografie z wyjazdów i spotkań. Wśród prezentowanych pamiątek znajdują się Statut z 1874 roku zatwierdzony przez C.K. Austro-Węgier we Lwowie, odznaczenia i statuetki, najstarsze zachowane fotografie, dyplomy, kroniki, plakaty oraz stroje. Wyjątkowo cenna jest hebanowa batuta, którą posługiwał się dyrygent Mieczysław Nigrin.

Zwiedzanie z kuratorem
W sobotę 25 marca oraz w niedzielę 16 kwietnia, o godz. 11.00, wystawę będzie można zwiedzić z kuratorką Urszulą Mróz oraz z Jerzym Markowskim. Zapisy poniżej ↓ lub 12 289 16 49.

Zapisy na zwiedzanie kuratorskie

Wpisz imię
wpisz poprawny adres email
wpisz poprawny numer telefonu
Wpisz poprawną liczbę osób, minimum 1 maksimum 5.
Wiadomość jest za krótka.
* - pola wymagane Wypełnij formularz i wyślij, a następnie oczekuj na potwierdzenie zapisu.

 

Film trwający 4 minuty i 40 sekund z otwarcia wystawy jubileuszowej w Zamku Żupnym. Wypowiadają się Jerzy Markowski i Urszula Mróz."

Wspomnienia pani Józefy Turchan

6 lutego 1962 roku zaczęła się moja przygoda z „Lutnią”. Do zespołu wprowadziła mnie chórzystka Wanda Karamon, następnie dyrygent mgr Stanisław Uryć przesłuchał mnie i stwierdził, że nadaję się do chóru, zakwalifikował mnie do sopranów. To był wyjątkowy człowiek, miły, kulturalny [...]

Towarzystwo Śpiewacze Lutnia

Powstało by integrować
Towarzystwo Śpiewacze Lutnia powstało w 1872 roku z inicjatywy nauczycieli Franciszka Groele i Aleksandra Duchowicza. Od początku swojego istnienia spełniało rolę integrującą miejscowe środowisko, a przynależność do niego była zaszczytem i sprawą honoru przedstawicieli wielickiej inteligencji. Towarzystwo związane było mocno z kopalnią soli, wielu jego członków było pracownikami kopalni, a dyrygentami i prezesami byli chórmistrze orkiestry salinarnej. Początkowo był to chór męski. W 1881 r. do wspólnego śpiewania zaproszono panie, powstał dziś jest to chór mieszany. W 1916 r. zmieniła się nazwa chóru – „Muza” stała się „Lutnią”.
 
Budzić patriotyzm
Chór miał na celu wychowanie patriotyczne młodzieży, szerzenie polskości, rozbudzenie świadomości narodowej i kulturalnej, wartości religijnych i naukę ojczystego języka. Ważny był też patriotyzm lokalny i śpiewanie pieśni górniczych tak chętnie wykonywanych do dziś. Do II wojny światowej chór zajmował się także wystawianiem oper i miał swoją orkiestrę.
 
Wszystko w Wieliczce dzieje się z Lutnią
Koncerty, majówki, wieczorki muzykalno-wokalne z tańcami i obchody rocznic narodowych a także ważne wydarzenia w Wieliczce działy się ze śpiewem Lutni. W 1903 roku chór uświetnił odsłonięcie pomnika Adama Mickiewicza, w 1906 r. wziął udział w uroczystości poświęcenia kościoła św. Sebastiana po zakończonej renowacji, a w 1966 r. zaśpiewał w czasie uroczystego otwarcia Muzeum w kopalni soli. Do dziś śpiewa w czasie wielickich uroczystości patriotycznych, religijnych oraz organizowanych przez Muzeum.
 
Pomagać innym
Obie wojny światowe, choć odcisnęły bolesne piętno, nie przerwały działalności „Lutni”. Wielu jej członków brało udział w walkach na froncie a ci, którzy pozostali potajemnie, narażając się na represje organizowali spotkania oraz pomoc dla rodzin poległych i poszkodowanych w czasie działań wojennych.

Otwarci na świat
Po 1989 roku pojawiły się nowe możliwości, chętnie nawiązywano współpracę z innymi chórami i placówkami kulturalno-oświatowymi. Przede wszystkim jednak Lutnia wyjeżdżała koncertować na Zachód Europy - do Niemiec, Francji, Holandii, Czech i Ukrainy będąc ambasadorem polskiej kultury muzycznej.
Kuratorka: Urszula Mróz, Dział Kultury Materialnej Górnictwa
Projekt plastyczny: Aneta Łapczyńska
Fotografie: Dariusz Kołakowski
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.