W związku z obostrzeniami związanymi z COVID-19 i w trosce o Państwa bezpieczeństwo informujemy, że Muzeum jest nieczynne do 27 grudnia 2020 roku
Do kolekcji muzealnych solniczek dołączył właśnie unikatowy zestaw przyprawowy z Orłem, wyprodukowany specjalnie dla Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w polskiej wytwórni porcelany Giesche/Bogucice w Katowicach.
Inspirowany jeszcze przedwojennym serwisem prezydenckim, projekt naczyń znany jako „Domenico z Orłem” jest autorstwa pani Urszuli Czerwik z działu rozwoju produkcji Porcelany Bogucice. Został wdrożony do produkcji w 1988 r., po tym jak wytwórnia wygrała przetarg na zaopatrzenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jego elementy trafiły do polskich placówek dyplomatycznych i Pałacu Prezydenckiego. W 2018 r. świętując setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Porcelana Bogucice opracowała pokazową, limitowaną kolekcję „Domenico z Orłem”, ale brak w niej naczyń na przyprawy. Prezentowany zestaw został wykonany specjalnie w tej dekoracji do muzealnej kolekcji we wrześniu 2020 r., dzięki uprzejmości pana Pawła Przybyła, prezesa zarządu BGH Network S.A. Porcelana Bogucice.

Pierwsza produkcja porcelany ruszyła w tych zakładach, należących do koncernu „Giesche”, już w 1925 r. Po wojnie fabryka zlokalizowana w przemysłowej części Katowic, na pograniczu dzielnic Zawodzie i Bogucice, została przemianowana na Porcelana Bogucice. Obecnie szczyci się, że od blisko 100 lat jest obecna na stołach w wielu zakątkach świata.

Właśnie zamówienie zagranicznego kontrahenta zapoczątkowało przed 23 laty produkcję katowickiej porcelany w innej, niezwykle popularnej dekoracji. To „Jesień”, nazwana za przyczyną motywów wijących się gałązek z kwiatami i liśćmi, w kolorystyce jesiennych brązów, zgaszonych zieleni i żółci. Zdobi kolejną solniczkę, którą także otrzymało Muzeum Żup Krakowskich w podarunku, za co gorąco dziękujemy.
Dodajmy, że niedługo w stałej wystawie w Zamku Żupnym w Wieliczce zagoszczą przykłady współczesnej polskiej porcelany, które wzbogaciły zbiory muzealne w tym roku.

oprac. K. Ochniak-Dudek