LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
Wielbicieli oraz pasjonatów podróży i soli, zapraszamy na spotkanie z Piotrem Chwalbą z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, który opowie o wyprawie do dalekiego Ladakhu.
Ladakh przez wieki stanowił niezależne królestwo, będące pod silnym wpływem Tybetu. Dziś jest częścią bardzo szybko rozwijających się Indii, ale wciąż zachował swoją odrębną tożsamość i tradycje.  

Geograficznie stanowi najbardziej na zachód wysunięty fragment Wyżyny Tybetańskiej i należy do najwyższej położonych zamieszkałych miejsc na Ziemi, ze stolicą Leh położoną na wysokości 3600 metrów n.p.m. 

W tych niesprzyjających warunkach - na dużych wysokościach i suchych, pustynnych terenach, gdzie w ciągu dnia doskwiera słońce, a w nocy chłód, ważne jest nie tylko nawodnienie, ale także dostarczenie organizmowi, odpowiedniej dawki soli. Dlatego właśnie najważniejszym dla mieszkańców Ladakhu napojem jest słona herbata z dodatkiem masła z mleka jaka.


Spotkanie odbędzie się w środę 12 sierpnia 2020 roku, o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce, w ramach cyklu spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wstęp bezpłatny.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.