W kolekcji pojawił się nowy obiekt. To solniczka w formie srebrnego kura z ruchomymi skrzydłami. Pochodzi z Wrocławia i jest datowana na 1720 rok.
To wspaniałe dzieło złotnictwa prezentuje postać stojącego koguta z podniesionym ogonem z piór i złożonymi skrzydłami. Po zdjęciu głowy, ukazuje się wewnętrzne, drugie zamknięcie pojemnika z perforowanymi otworami do sypania.

Chcąc użyć naczynia i wysypać z wnętrza sól czy inne przyprawy trzeba naczynie przechylić. Wówczas następuje niespodzianka: figura koguta ożywa, bowiem rozkładają się szeroko jego skrzydła, umocowane na zawiasach. To przemyślane, zaskakujące widzów rozwiązanie włącza obiekt w grono żartobliwych naczyń reprezentacyjnych, które były zjawiskiem znanym w dworskiej kulturze stołu w XVI i XVII wieku. Zwłaszcza w złotnictwie niemieckim popularne były takie zaskakujące, nieraz automatycznie skonstruowane, naczynia i urządzenia do gier i zabaw.

Solniczka została precyzyjnie wykonana ze srebra, częściowo złoconego, w technice odlewu, trybowania, grawerowania i cyzelowania.

oprac. Klementyna Ochniak-DudekX
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.