W roku 70-lecia powstania Muzeum, zaczynamy nowy etap w jego historii. W Zamku ruszyły prace remontowe, dzięki którym przestrzeń muzealna zostanie powiększona czterokrotnie. Do tej pory jedynie Zamek Środkowy był dostępny dla zwiedzających – obecnie dołączą do niego także sale Zamku Północnego. W tych wnętrzach powstanie nowa wystawa stała „Solny klejnot w koronie” opowiadająca o dziejach soli, która miała tak ogromne znaczenie dla rozwoju Państwa Polskiego na przestrzeni wieków.
Pomimo dużej skali robót remontowych ekspozycje w Zamku Żupnym oraz dziedziniec z szybem i basztą pozostają dostępne dla zwiedzających. Zmianie ulega organizacja ruchu turystycznego - na dziedziniec zamkowy i do Zamku można wejść tylko od strony Ogrodu Żupnego przez byłą restaurację „Królewską”. Tam obecnie jest główne wejście na teren Zamku, tam też przeniesiono sklep muzealny i kasę biletową.
 
Zwiedzanie ekspozycji w Zamku Żupnym rozpoczyna się od piwnic i wystawy archeologicznej "Pradzieje Wieliczki i okolic" w nowej aranżacji. Na piętrze, w Sali Gotyckiej eksponowane są portrety zarządców przedsiębiorstwa solnego. Można także zwiedzić stale powiększaną wystawę „Solniczki - małe arcydzieła sztuki”.
 
Natomiast w sali wystaw czasowych dostępna jest jubileuszowa ekspozycja "70/70" zorganizowana z okazji 70-lecia powstania Muzeum.
 
Weszliśmy w ważny czas przemian w naszym Muzeum. Prace remontowe widać z dziedzińca i bram - po ich zakończeniu w Zamku Północnym przyjdzie czas na remont Zamku Środkowego, w którym zostanie dokonana całkowita zmiana aranżacji wystaw.
 
Przypominamy, że dziedziniec, baszta i szyb są dostępne codziennie, bezpłatnie aż do zmroku. Zapraszamy!
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.