LOKALIZACJA online
Zapraszamy dzieci z przedszkola, zerówki, uczniów klas 1-3 oraz  =klas starszych na bezpłatne lekcje online na platformie zoom.
PRZEDSZKOLA I ZERÓWKI
 • Legendy z Wieliczki
 • Król Kazimierz i wielicki Zamek
 • Spotkanie z księżną Kingą
 • Kolorowy świat plam

"Legendy z Wieliczki"
Legendy, to piękne opowieści o ciekawych ludziach, interesujących miejscach i wspaniałych  wydarzeniach z przeszłości. Spotkanie wprowadzi uczestników w niezwykły świat legend wielickich związanych z solą. Dzieci poznają bliżej historie: pierścienia księżnej Kingi, Ducha Skarbnika i Białej Damy. Na koniec wspólnie z prowadzącym wykonają zadanie plastyczne.

"Król Kazimierz i wielicki zamek”
Wyprawa w przeszłość:  kiedy żyli królowie, gdzie mieszkali, w co się ubierali  i czym zajmowali się na co dzień ? Na te i inne pytania uczestnicy znajdą odpowiedź  na zajęciach, podczas których przybliżona zostanie postać króla Kazimierza Wielkiego. Dzieci dowiedzą się również co król zrobił dla miasta i kopalni soli w Wieliczce. Na koniec wspólnie z prowadzącym wykonają pamiątkową koronę królewską.
 
"Spotkanie z Księżną Kingą”
Dawno , dawno temu sól nazywano „Białym Złotem”. Używano jej do przygotowania posiłków, ale także i leczenia. Dzisiaj też jest obecna w naszym życiu każdego dnia. Czy jednak wiadomo skąd się wzięła? Kiedy i dzięki komu została odnaleziona w Wieliczce? Czy dziś można spotkać  jeszcze kogoś o imieniu Kunegunda?  Na te i inne ciekawostki uczestnicy znajdą odpowiedzi  podczas wspólnej nauki i zabawy.
 
"Kolorowy świat plam”
Zabierzemy dzieci w magiczny świat kolorów!  Zobaczymy jak ludzkie oko może nas oszukiwać. Wprowadzimy w ruch, nieruchomy obraz. Wspólnie będziemy eksperymentować z mieszaniem kolorów, a na koniec stworzymy ciekawą pracę plastyczną.


KLASY I-III
 • "Słone złoto"
 • "Drzeworyt - najstarsza technika graficzna"
 • "Tradycje górnicze"
 • "Górnik i koń – podziemni przyjaciele"
 • "Podziemne żywioły"
 • "Krótka lekcja o obrazach"
 • "Historia zapisana w legendach"

"Słone złoto”
Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się skąd na świecie wzięła się sól, w jakich postaciach występuje, jak ludzie ją „odkryli”  i jak pozyskiwali przez tysiąclecia. Poznają wirtualnie fragmenty wystawy geologicznej Muzeum i sprawdzą swoją wiedzę w quizie. Wykonają  także wraz z prowadzącym doświadczenie z solanką, pozwalające samemu wyhodować piękne kryształy soli.

"Drzeworyt - najstarsza technika graficzna"
Na zajęciach uczestnicy wykonają własnoręcznie drzeworyt. Zanim jednak przystąpią do pracy dowiedzą się co to jest drzeworyt, kiedy powstał, jak się go wykonuje i zobaczą kilka ciekawych prac wykonanych tą techniką. Podczas zajęć prowadzący pokaże każdy etap tworzenia drzeworytu - od przygotowania matrycy do wykonania odbitki.

"Tradycje górnicze"
Uczestnikom zajęć zostanie przybliżony temat pracy górnika oraz tradycje i obyczaje, które towarzyszą mu w jego pracy od najdawniejszych czasów do dnia dzisiejszego, na co dzień i od święta. Wraz z prowadzącym wykonają czako - specjalną czapkę górniczą, zakładaną podczas różnych uroczystości.

"Górnik i koń – podziemni przyjaciele”
Na podstawie prezentacji uczestnicy zajęć pogłębią swoją wiedzę na temat przyjaźni i czym jest dla każdego z nas. Dowiedzą się dlaczego konie mieszkały w kopalni, czym się zajmowały, w jaki sposób pomagały górnikom w codziennej pracy. Znajdą też odpowiedź czy bez ich obecności możliwy byłby rozwój kopalni.
 
"Podziemne żywioły”
Temat nawiązuje do żywiołów, które występują w kopalni soli. Za pomocą pewnych obserwacji będzie można uzmysłowić sobie ich obecność.  Uczestnicy zajęć dowiedzą się czy ich występowanie pomaga, czy szkodzi górnikowi w jego codziennej pracy.
 
"Krótka lekcja o obrazach”
Na lekcji uczestnicy poznają pracę artysty malarza – jego narzędzia, techniki, które może stosować oraz etapy powstawania dzieła. Dowiedzą się również co może być tematem obrazu i jak go rozpoznawać. Na koniec na uczestników czekają różne zadania oraz samodzielne zmierzenie się z pracą artysty.

"Historia zapisana w legendach”
W czasie spotkania uczestnicy przeniosą się w magiczny świat legend. Dowiedzą się o ciekawych ludziach, interesujących miejscach i niezwykłych wydarzeniach z przeszłości. Poznają  patronki górników : Kingę i Barbarę , oraz Ducha kopalń – Skarbnika. Na koniec wykonają quiz i zadanie plastyczne.


KLASY IV-VIII
 • "Kolekcjonerzy wielcy i mali"
 • "Strażnicy wielickiego skarbu"
 • "Polskie zabytki na liście UNESCO"

"Kolekcjonerzy wielcy i mali"
Na zajęciach wyjaśnimy pojęcia: kolekcja, kolekcjoner, numizmatyk, filatelista itp. Uczestnikom przybliżymy najcenniejszy zamkowy skarb, kolekcję solniczek. Na koniec spotkania rozwiążemy „kolekcjonerski” quiz i wykonamy zadanie z masy solnej.

"Strażnicy wielickiego skarbu"
Uczestnicy zajęć  poznają załogę wielickiego zamku oraz zdobędą informacje, kto dbał o bezpieczeństwo mieszkańców miasta, w którym wydobywano „słone złote”. Dowiedzą się między innymi, kto jaką pełnił rolę w obronie Zamku Żupnego, kto komu podlegał i jakie miał obowiązki.  
 
"Polskie zabytki na liście UNESCO"
Uczestnicy spotkania poznają historię wybranych zabytków wpisanych na listę UNESCO. Dowiedzą się także, które walory zadecydowały o tym, że kopalnia soli w Wieliczce i Zamek Żupny znalazły się wśród najcenniejszych obiektów na świecie. Na koniec rozwiążemy quiz.

Lekcje można rezerwować mailowo, pisząc na adres:

m.gawronska@muzeum.wieliczka.pl

W mailu prosimy podać:
 • dane szkoły,
 • klasę, liczbę uczniów,
 • proponowane terminy (dzień i godzinę),
 • kontakt telefoniczny i mailowy do nauczyciela.

Po uzgodnieniu terminu zajęć edukator skontaktuje się z nauczycielem, aby ustalić szczegóły lekcji, podać listę potrzebnych materiałów do wykonania zadań  oraz przekazać link do spotkania.

Aby uczestniczyć w zajęciach uczniowie będą potrzebowali urządzenia z dostępem do internetu. O umówionej godzinie uczniowie zostaną poproszeni o kliknięcie w przesłany wcześniej link, gdzie będzie czekać na nich edukator. Do każdej lekcji należy przygotować wcześniej materiały potrzebne do wykonania pracy zgodnej z tematem zajęć.

Zajęcia prowadzone będą przez edukatorów muzealnych na platformie ZOOM, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Każda lekcja trwa ok. 30–40 minut.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.