DATA 17 maja 2024 godzina 19:00 - 23:59
To wyjątkowa Noc Muzeów. Po raz pierwszy w historii uczestnicy będą mogli zobaczyć Zamek Północny, a w nim bezcenne polichromie z czasów Wazów. W Zamku czekają też dwie inspirujące wystawy czasowe: Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce, prezentująca cenny skarbiec wielickiej parafii oraz Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach, pokazująca górników podczas pracy. Zdjęcia pochodzą z 30 kopalń Europy, Ameryki Północnej i Australii.
Ponadto w programie będzie podziwianie solniczek, zwiedzanie wystawy czasowej Powroźnictwo w grafice i spotkanie z powroźnikiem, warsztaty edukacyjne, rodzinna gra terenowa, interaktywny spektakl Zaczarowany młynek, pokazy artystyczne rysowania solą i magiczny. Zamek Północny będzie można zwiedzać z przewodnikiem, w godzinach: 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00. Będzie również zwiedzanie polichromii z konserwatorem dzieł sztuki Muzeum o 20.00.

Program edukacyjny:
  • 19.00 – 23.00 – „Malowane Solą” -  warsztaty edukacyjne dla dzieci
  • 19.00 – 23.00 – „Odkryj tajemnice Zamku Północnego” - gra terenowa dla rodzin
  • 20.30 i 21.30 – „Tradycje powroźnicze” – spotkanie z powroźnikiem, wykonawcą lin

Występy artystyczne:
  • 19.30 - interaktywny spektakl „Zaczarowany młynek” – Studio Teatralne Krak – Art
  • 21.00 - pokaz  rysowania solą „Solne opowieści” -  Magdalena Suszek – Bąk
  • 22.30 - „Magiczny pokaz” – iluzjonista Paweł Szreter

Zamek Północny
Zwany Domem Żupnym. Powstał w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. W budynku mieściły się pomieszczenia gospodarcze, magazyny soli i łojownia - miejsce w którym górnicy pobierali paliwo do lampek górniczych. Na piętrze znajdowały się mieszkania dla administracji kopalni. Tutaj także znajdowała się zamkowa kaplica św. Stanisława, zniszczona podczas Potopu Szwedzkiego. W piwnicach znajdowało się więzienie Groch. W latach 1945-1985 działał tu lokalny ośrodka zdrowia. Od kwietnia 2024 roku, Zamek pełni funkcje ekspozycyjne. [zwiedzanie z przewodnikiem: 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00].

Polichromie
W trakcie prac remontowych na Zamku, spod grubych warstw tynków ujawniły się imponujące malowidła ścienne. To wyjątkowe odkrycie jest bardzo ważne bowiem podkreśla rangę Zamku Żupnego i jego ważnej funkcji jaką pełnił - siedziby królewskiego przedsiębiorstwa solnego Żupy Krakowskie. Malowidła, nakładające się na siebie wielowarstwowo, pochodzą od połowy XVI do XIX wieku [zwiedzanie z konserwatorem dzieł sztuki: 20.00].

Wstęp 5 zł / NOC MUZEÓW 2024 - Muzea na rzecz edukacji i badań