LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 1 - 5 maja 2024
Zapraszamy na majówkę do Zamku Żupnego, który od 1 maja będzie czynny, aż do godziny 20.00. W tym roku po raz pierwszy w historii będzie można zwiedzać skrzydło północne Zamku z XV wieku. Ta część właśnie została udostępniona zwiedzającym.
Zamek stanowił siedzibę największego i najbardziej dochodowego przedsiębiorstwa w dziejach Polski – Żup Krakowskich. W jego skład wchodziły kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Uzyskiwano stąd nawet 1/3 dochodów królewskich. Ogromne znacznie jedynego tego rodzaju Zamku w Europie, zostało docenione wpisem na listę UNESCO,

Trzy wystawy

W Zamku prezentowane są, aż trzy wystawy czasowe. 

Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce
Spektakularne dzieła złotnictwa gotyckiego i barokowego, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne, historyczny księgozbiór i relikwiarze. W sumie 140 obiektów. Wśród nich znajduje się największy i najcenniejszy zabytek, monstrancja z 1490 roku, która należy do najpiękniejszych tego rodzaju w Polsce. 

Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach
Wielkoformatowe fotografie z 30 kopalń, z trzech kontynentów. Pod każdą fotografią jest kod QR, który prowadzi do rozszerzonych galerii zdjęć z tych kopalń. Najstarsza fotografia prezentowana na wystawie ma około 160 lat i pokazuje górników kobaltu w Amot w Norwegii. 

Powroźnictwo w grafice
Grafiki prezentujące technikę wytwarzania lin. W sumie 100 obiektów od XVI do XX wieku. Powroźnictwo jest jednym z najstarszych zajęć człowieka polegającym na wytwarzaniu sznurków i lin. A wszystko zaczęło się prawdopodobnie już w neolicie od skręcenia włókien w sznurki.

Polichromie w Zamku Północym

Podwaliny pod budowę tej części Zamku podłożył Kazimierz Wielki. W budynku mieściły się niegdyś magazyny soli i łojownia - miejsce w którym górnicy pobierali paliwo do lampek. Tu również znajdowały się apartamenty najwyższych rangą urzędników przedsiębiorstwa solnego oraz kaplica św. Stanisława, zniszczona podczas Potopu Szwedzkiego. W piwnicach znajdowało się więzienie Groch. W latach 1945-1985 działał tu lokalny ośrodka zdrowia, później biura pracownicze Muzeum. Od kwietnia 2024 roku pełni funkcje ekspozycyjne.

W 2022 roku pod grubymi warstwami tynku odkryto cenne polichromie. To ważne odkrycie podkreśla rangę Zamku Żupnego i jego ważnej funkcji jaką pełnił - siedziby królewskiego przedsiębiorstwa solnego czyli Żup Krakowskich. Każde z warstw tynków stanowi odbicie trendów, które były związane z charakterem użytkowania tych wnętrz. . Do najstarszych należy dekoracja renesansowa z XVI wieku oraz dekoracja z fragmentem herbu Rzeczypospolitej Obojga Narodów z okresu dynastii Wazów.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.