Celem konkursu jest uwiecznienie piękna detali oraz najciekawszych elementów architektonicznych i wystroju kościoła Świętego Klemensa w Wieliczce.
Wyjątkowość kadrów oraz oryginalne ujęcia mają kluczowe znaczenie. Najlepiej skupić się na niewielkim fragmencie, który sam w sobie stworzy piękną a może nawet abstrakcyjną kompozycję. Czekamy na Wasze prace do 31 stycznia 2024 roku. 

Konkurs skierowany jest do trzech kategorii wiekowych:

Kategoria I: Dzieci do lat 12
Kategoria II: Młodzież 13-18 lat
Kategoria III: Dorośli

Zasady ogólne:
Zdjęcia, wcześniej niepublikowane i nie zgłoszone do innych konkursów, należy przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail: a.duda@muzeum-wieliczka.pl

Ocenę prac przeprowadzi jury, a wyniki ogłoszone zostaną 16 lutego 2024 roku na stronie internetowej. Komisja będzie brała pod uwagę pomysłowość, samodzielność, oryginalność oraz zgodność z wymogami regulaminu. Nagrody rzeczowe oraz dyplomy zostaną przesłane na adresy szkół lub wskazane przez uczestników konkursu.

Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych.

Informacje dodatkowe dostępne są u organizatora konkursu - Działu Edukacji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka pod numerem: 12 289 16 33 lub 12 289 16 61.

O kościele św. Klemensa w Wieliczce

Stojący obok Zamku Żupnego Kościół św. Klemensa to trzecia świątynia w tym miejscu. Wyposażenie wnętrza poprzedniej gotyckiej świątyni stanowiło 11 ołtarzy będących fundacjami wielickich żupników i zamożnych mieszczan. Codziennie rano, dla załogi zatrudnionej pod ziemią odprawiano mszę św. kopacką. Organy dla kościoła sprawili kolejno żupnicy – Andrzej Kościelecki i Wawrzyniec Wodzicki. Do kościoła przylegało także 5 kaplic, m.in. bachmistrzowska (bachmistrzowie, kierowali w czasach staropolskich pracami górniczymi i wydobywczymi kopalni), Gawrońskich - wielickich podżupków oraz jedyna zachowana do dzisiaj XVII-wieczna Kaplica Morsztynów.

W latach 80. XVIII wieku trzy silne wstrząsy podziemne mocno naruszyły mury gotyckiego kościoła. Władze austriackie zdecydowały się na jego rozbiórkę pozostawiając jedynie część prezbiterium i kaplicę Morsztynów.  Nowy obiekt został wzniesiony w stylu józefińskim. W 1825 roku dokonano uroczystej konsekracji. Obecny kształt świątynia zawdzięcza neobarokowym przebudowom prowadzonym przez ks. Zygmunta Goliana w XIX wieku. Wnętrze ozdabiają obrazy i rzeźby związane z tradycją górniczą. Pod kaplicą znajduje się krypta, do której zejście zdobi kamienny barokowy portal. Przechowuje się tam cenne zabytki, w tym arcydzieło sztuki późnogotyckiej - monstrancję z 1490 roku, ufundowaną przez żupnika Jana Borzymowskiego.

Przy kościele wznosi się murowana dzwonnica ufundowana przez Jana III Sobieskiego. Wzniesiono ją z dochodów żupnych przez żupnika Wawrzyńca Wodzickiego, zaufanego doradcy królewskiego i uczestnika odsieczy wiedeńskiej 1683 roku.


źródło: Górnicza Wieliczka, M. Międzobrodzka
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.