Gdy w Wieliczce pod koniec lat 40. Alfons Długosz, przemierzał wytrwale wyrobiska kopalniane, nikt nie podejrzewał jaki będzie efekt jego niezwykłej pasji. Skarby górniczego dziedzictwa kulturowego, które ocalił, znalazły swoje miejsce w wielickich podziemiach. Najpierw w komorze Warszawa, gdzie w 1951 roku urządził pierwszą ekspozycję górniczą.
Publikacja ta przybliża olbrzymi dorobek wielu lat działalności, dzięki prezentacji 70 oryginalnych, starannie wyselekcjonowanych obiektów, jak solniczka z agatu z końca XV wieku, róg Bractwa Kopaczy, grafiki Władysława Skoczylasa, okazałe kryształy soli, prehistoryczne naczynia warzelnicze, rzeźby w drewnie i soli, dokumenty królewskie czy starodruki.

Katalog, został wydany w wersji polsko-angielskiej, opracowany przez pracowników Muzeum we współpracy z innymi specjalistami. Autorami not katalogowych są: dyrektor J. Godłowski, wicedyrektor B.Konwerska oraz J.Charkot, J.M.Fraś, M.Gil, P.Klóska, E.Kolebuk, K.Lajs, U.Mróz, K.Ochniak-Dudek, I.Pawłowska-Pich, J.Rzońca, M.Skubisz, K.Stabrawa-Powęska, J.Szuro, P.Witalis i R.Zadak.

Katalog jest już dostępny w sklepie online oraz w muzealnych punktach sprzedaży.

Wystawa prezentowana jest w Zamku Żupnym od 8 marca do 31 maja 2021