Zapraszamy do zwiedzania wirtualnego, placówki stacjonarne Muzeum są nieczynne
LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 27 maja 2019 PONIEDZIAŁEK
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka od 20 lat organizuje plenery malarskie dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo iż nie są adresowane wyłącznie do osób dorosłych często najmłodsi artyści nie mogli z różnych przyczyn brać w nich udziału, stąd pomysł by co dwa lata organizować kolejne plenery wspólnie z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych, a w roku w którym nie będzie odbywał się plener warsztaty integracyjne dla dzieci i młodzieży.
Pierwsze z tego cyklu spotkanie na warsztatach artystycznych odbyło się 27 maja 2019 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce. Zainaugurowało ono nową formę współpracy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka z ośrodkami wielickimi zajmującymi się edukacją także dzieci z niepełnosprawnościami. Organizatorzy chcieli by Muzeum na kilka godzin stało się przestrzenią dla integracyjnych działań artystycznych, miejscem spotkania młodzieży w pełni sprawnych i z niepełnosprawnościami. Integracja tych dwóch grup wyróżnia je od organizowanych wcześniej plenerów, w których biorą udział tylko osoby z niepełnosprawnościami?

Młodzież zainspirowana obiektami prezentowanymi w Muzeum oraz architekturą tego niezwykłego miejsca pracowała w trzech grupach pod kierunkiem prowadzących zajęcia artystek. Grupa pierwsza pod kierunkiem Pani Ingi Suminy malowała farbami do tkanin bawełniane koszulki, grupa druga pod kierunkiem Pani Grażyny Stępniewskiej-Szynalik tworzyła kolaż z wykorzystaniem tektury falistej a grupa trzecia pod kierunkiem Pani Magdaleny Szczepaniak-Tabor tworzyła tryptyki używając akwarel i soli. Scenariusze zajęć zostały specjalnie opracowane na tą edycję warsztatów. Celem warsztatów była przede wszystkim integracja, tworzenie a powstałe prace stały się pretekstem do swobodnej ekspresji, rozmowy i wymiany doświadczeń. Do udziału w pierwszych warsztatach zaproszeni zostali uczniowie Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Wzięło w nich udział 22 uczestników.

Muzeum zamierza organizować tego typu warsztaty kilka razy w roku by więcej chętnych mogło z nich skorzystać. Aby integracja mogła w pełni zaistnieć grupy będą nie większe niż 10. osobowe stąd ograniczenia co do liczby uczestników.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.