DATA 28 lipca 2022 CZWARTEK
godzina 17:00
28 lipca obchodzimy 120. rocznicę urodzin Alfonsa Długosza, twórcy Muzeum. Ten niestrudzony pasjonata Wieliczki, doskonały fotografik, wizjoner i społecznik, doprowadził do uratowania wielu cennych zabytków z opuszczonych komór Kopalni Soli.
Jego największym dokonaniem, opus magnum, było utworzenie w 14 komorach Kopalni Soli, nowoczesnego Muzeum, chroniącego bezcenne zabytki kultury materialnej wielickich górników: gigantyczne machiny górnicze, urządzenia, kryształy i dzieła sztuki. Wiele z eksponatów Długosz pozyskał w wyniku żmudnych poszukiwań w starych, zapomnianych komorach.

Z okazji rocznicy urodzin Długosza zapraszamy do Zamku Żupnego na premierowy pokaz filmu dokumentalnego "Pasja z głębi ziemi. Alfons Długosz i dzieło jego życia", który zostanie wyświetlony w Sali Gotyckiej, 28 lipca o godz. 17.00. Film zostanie również opublikowany na Facebooku Muzeum, 28 lipca, o godz. 19.00.

Film jest zapisem wspomnień byłych pracowników Muzeum: Elżbiety Kalwajtys, Michała Kaszowskiego, Wojciecha Faruzela, Tadeusza Janisza, Bolesława Gawrona, a także Jadwigi Dudy i Dyrektora Muzeum Jana Godłowskiego.

Zapisy na pokaz filmu

Wpisz imię
wpisz poprawny adres email
wpisz poprawny numer telefonu
Wpisz poprawną liczbę osób, minimum 1 maksimum 5.
Wiadomość jest za krótka.
* - pola wymagane Wypełnij formularz i wyślij, a następnie oczekuj na potwierdzenie zapisu.