LOKALIZACJA Zamek Żupny i Kopalnia Soli
DATA 17 września 2022 SOBOTA
godzina 09:00 - 16:00
Hasło wydarzenia „Połączeni dziedzictwem” inspiruje do przypomnienia historii wielickiego Zamku, a także górniczego munduru ważnego dla górniczego dziedzictwa.
W nawiązaniu do myśli przewodniej tegorocznej edycji wydarzenia „Połączeni dziedzictwem” w Zamku Żupnym odbędą się „wyklejane” warsztaty dla rodzin z dziećmi, w czasie których powstanie ogromny Zamek Żupny.

Będzie można zagłosować na imię dla rycerza, zobaczyć film „Pasja z głębi ziemi” i poznać Alfonsa Długosza założyciela wielickiego Muzeum. Zaprezentowane też zostaną mundury górnicze, a dzieci wraz z  rodzicami będą mogły samodzielnie wykonać górnicze czako, charakterystyczne nakrycie głowy.

Ponadto będzie zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Żupnego i  wystawy czasowej prezentującej sztukę współczesną polskich artystów z grupy POLART, a po wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” oprowadzi kustosz Klementyna Ochniak-Dudek.
 
Ekspozycję Muzeum w kopalni soli można zwiedzić z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji poprzez formularz, który pojawi się poniżej w dniu: 13 września, o godz. 9.00. Ilość miejsc ograniczona.

O Zamku

Turyści zwiedzają wystawę solniczek.
Hasło tegorocznego wydarzenia inspiruje też do przypomnienia historii Zamku Żupnego. Powstał pod koniec XIII wieku jako centrum administracyjne Żup Krakowskich, jednego z największych przedsiębiorstw ówczesnej Europy, obejmującego kopalnie i warzelnie soli w Wieliczce oraz Bochni. Pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez 700 lat, aż do 1945 roku.

Zamek stanowił też centrum codziennego życia pracowników wielickiej kopalni: z wieży zwoływano ich do pracy, a z jego magazynów wydzielano narzędzia oraz łój konieczny do oświetlania wnętrz w kopalni. Tutaj górnicy otrzymywali również wynagrodzenie oraz znajdowała się kuchnia żupna, która była pierwszym w Polsce zakładem zbiorowego żywienia. Ponadto w zamkowych pomieszczeniach mieścił się sąd, więzienie i kaplica, a także mieszkania najważniejszych urzędników żupnych.  Unikatowa wartość Zamku została doceniona wpisem w 2013 roku, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

O Kopalni

Turyści zwiedzają ekspozycje podziemną muzeum- komora z kieratem.
Cennym dziedzictwem górniczym jest Kopalnia Soli w Wieliczce, w której znajduje się druga ekspozycja wielickiego Muzeum. Usytuowana 135 metrów pod ziemią przedstawia działalność warzelniczą i górniczą prowadzoną w przedsiębiorstwie solnym Żupy Krakowskie. Na wystawach, w oryginalnych górniczych wyrobiskach, prezentowane są m.in.: kolekcja drewnianych kieratów - maszyn poruszanych przez konie, wózki i kolejki, narzędzia, lampy górnicze, okazy geologiczne, malarstwo i rzeźba. Są też rezerwaty z zachowanymi śladami pracy  górników – ogromne komory Maria Teresa i Saurau. Na Trasie Muzeum prezentowane są również obiekty związane z górniczą tradycją w tym galowy mundur. Jest on symbolem przynależności do stanu górniczego oraz wyrazem szacunku dla ciężkiej pracy. Jemu poświęcony zostanie pokaz i warsztaty.

Plakat

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.