Zapraszamy serdecznie uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych do udziału w projekcie edukacyjnym pod tytułem „Chleb i sól zdobią stół”.
Projekt ma za zadanie uświadomić uczniom jak ważną rolę pełniły w przeszłości sól i chleb - dwa podstawowe produkty goszczące na stole. Jego celem jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego regionu, wzbudzenie do niego szacunku i podkreślenie konieczności zachowania go dla przyszłych pokoleń. Sól ze względu na swe właściwości - jest środkiem konserwującym i przyprawą - była cenna do tego stopnia, że nazywano ją białym złotem. A chleb od wieków zajmował najważniejsze miejsce w pożywieniu ludności i do dziś jest podstawowym produktem żywienia. Smaczny jest wtedy gdy się go posoli. Tak ważna rola w przeszłości soli i chleba ugruntowała ich symboliczne znaczenie.

Sól symbolizuje przyjaźń, nieśmiertelność, gościnność, służy oczyszczeniu, chroni przed złem, pieczętuje przysięgi… Chleb także symbolizuje gościnność, a ponadto dostatek, urodzaj i płodność. Chleb i sól były tak ważne, że znalazły miejsce w przysłowiach Soli i chleba doma potrzeba, Bez soli nie słono, bez chleba nie syto, Chleb i sól zdobią stół. Do dziś praktykowany jest piękny zwyczaj witania gości chlebem i solą.

Projekt skierowany jest do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Składa się z dwóch zajęć realizowanych w jednym dniu - w Zamku Żupnym oraz w Muzeum w kopalni soli.

Koszt udziału w projekcie 20 zł od osoby.
Rezerwacja/informacja: 12 289 16 33 / 12 289 16 61