DATA 2 - 30 listopada 2023
Zapraszamy do udziału w akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich podczas której do 30 listopada 2023 roku można bezpłatnie zwiedzać Zamek Żupny. Bezpłatne wejściówki czekają do odbioru w kasie Zamku.
PROGRAM:

• Zwiedzanie Zamku Żupnego, dawnej siedziby zarządu solnego przedsiębiorstwa, z wystawą Solniczki - małe arcydzieła sztuki
  • Wokół króla Jana III Sobieskiego:
W 340. rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem – wystawa planszowa Wiktoria wiedeńska 1683
Związki z Wieliczką. Prezentacja królewskich dokumentów podpisanych przez Jan III Sobieskiego w Sali Gotyckiej:
- wątek ekonomiczny, dokumenty dotyczące królewskiego przedsiębiorstwa solnego
- wątek kryminalny, kradzież królewskiej soli
- wątek romantyczny, pobyt królowej Marysieńki w Zamku Żupnym w drodze na spotkanie zwycięskiego króla spod Wiednia
  • Wieliczka w czasach Sobieskiego: Multimedialny spacer po XVII-wiecznej Wieliczce i kopalni soli, Sala Gotycka
  • Rodzinne warsztaty / soboty, godz. 10.00
Cenny zabytek na liście UNESCO, Zamek Żupny / 4, 18 listopada
Detektyw Salt, Zamek Żupny / 11, 25 listopada
Rezerwacja warsztaty : Dział Edukacji 12 289 16 33
Wiek dzieci  6-12 lat, ilość miejsc ograniczona

Informacja / rezerwacja przewodnika: 12 278 58 49

Zamek czynny od godz. 9.00-17.00*
*w poniedziałek nieczynny.

Kasa Zamku

Odbiór bezpłatnych wejściówek na Darmowy Listopad oraz sklepik muzealny znajdują się w kasie Zamku, wejście od strony Ogrodu Żupnego:

W akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego biorą udział: Zamek Królewski na Wawelu, Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Zamek w Kwidzynie i Zamek w Sztumie, oddział Muzeum Zamkowego w Malborku.