Bezpłatne lekcje na platformie Zoom

Na zdjęciu ekran komputera na którym widać 8 okienek z twarzami uczestników zajęć online
LOKALIZACJA on-line
Muzeum zaprasza uczniów klas 1-3 szkół podstawowych na bezpłatne lekcje on-line na platformie Zoom.
Przygotowaliśmy dla uczniów następujące tematy zajęć:

Temat - „Słone złoto”
Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się skąd na świecie wzięła się sól, w jakich postaciach występuje, jak ludzie ją „odkryli”  i jak pozyskiwali przez tysiąclecia. Poznają wirtualnie fragmenty wystawy geologicznej Muzeum i sprawdzą swoja wiedzę w quizie. Wykonają  także wraz z prowadzącym doświadczenie z solanką, pozwalające samemu wyhodować piękne kryształy soli.

Drzeworyt - "najstarsza technika graficzna"
Na zajęciach uczestnicy wykonają własnoręcznie drzeworyt. Zanim jednak przystąpią do pracy dowiedzą się co to jest drzeworyt, kiedy powstał, jak się go wykonuje i zobaczą kilka ciekawych prac wykonanych tą techniką. Podczas zajęć prowadzący pokaże każdy etap tworzenia drzeworytu - od przygotowania matrycy do wykonania odbitki.

Temat - "Tradycje górnicze"
Uczestnikom zajęć zostanie przybliżony temat pracy górnika oraz tradycje i obyczaje, które towarzyszą mu w jego pracy od najdawniejszych czasów do dnia dzisiejszego, na co dzień i od święta. Wraz z prowadzącym wykonają czako - specjalną czapkę górniczą, zakładaną podczas różnych uroczystości.

Temat - „Górnik i koń – podziemni przyjaciele”
Na podstawie prezentacji uczestnicy zajęć pogłębią swoją wiedzę na temat przyjaźni i czym jest dla każdego z nas. Dowiedzą się dlaczego konie mieszkały w kopalni, czym się zajmowały, w jaki sposób pomagały górnikom w codziennej pracy. Znajdą też odpowiedź czy bez ich obecności możliwy byłby rozwój kopalni.
 
Temat - „Podziemne żywioły”
Temat nawiązuje do żywiołów, które występują w kopalni soli. Za pomocą pewnych obserwacji będzie można uzmysłowić sobie ich obecność.  Uczestnicy zajęć dowiedzą się czy ich występowanie pomaga, czy szkodzi górnikowi w jego codziennej pracy.
 
Temat - "Krótka lekcja o obrazach”
Na lekcji uczestnicy poznają pracę artysty malarza – jego narzędzia, techniki, które może stosować oraz etapy powstawania dzieła. Dowiedzą się również co może być tematem obrazu i jak go rozpoznawać. Na koniec na uczestników czekają różne zadania oraz samodzielne zmierzenie się z pracą artysty.

Nowe tematy lekcji on-line:

Temat - "Legendy z Wieliczki"

Legendy ,to piękne opowieści o ciekawych ludziach, interesujących miejscach i wspaniałych  wydarzeniach z przeszłości. Dzisiejsze spotkanie wprowadzi Was w niezwykły świat legend, w którym poznacie historie: pierścienia księżnej Kingi, Ducha  Skarbnika i Białej Damy. Wszystkie legendy wielickie związane są z solą .Na koniec zajęć wykonamy zadanie plastyczne.

Temat - "Kolekcjonerzy wielcy i mali"
Na zajęciach wyjaśnimy pojęcia: kolekcja, kolekcjoner, numizmatyk, filatelista . Uczestnikom przybliżymy najcenniejszy zamkowy skarb, kolekcję solniczek. Na koniec spotkania rozwiążemy „kolekcjonerski” quiz i wykonamy zadanie z masy solnej.


 
Zajęcia prowadzone będą przez edukatorów muzealnych na platformie ZOOM, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Każda lekcja trwa ok. 30–40 minut.

Lekcje można rezerwować mailowo, pisząc na adres:

m.gawronska@muzeum.wieliczka.pl
W mailu proszę podać:
  • dane szkoły,
  • klasę, liczbę uczniów,
  • proponowane terminy (dzień i godzinę),
  • kontakt telefoniczny i mailowy do nauczyciela.
Po uzgodnieniu terminu zajęć edukator skontaktuje się z nauczycielem, aby ustalić szczegóły lekcji, podać listę potrzebnych materiałów do wykonania zadań  oraz przekazać link do spotkania.

Aby uczestniczyć w zajęciach uczniowie będą potrzebowali urządzenia z dostępem do internetu. O umówionej godzinie uczniowie zostaną poproszeni o kliknięcie w przesłany wcześniej link, gdzie będzie czekać na nich edukator. Do każdej lekcji należy przygotować wcześniej materiały potrzebne do wykonania pracy zgodnej z tematem zajęć.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.