Żupy Krakowskie – przedsiębiorstwo królewskie

Wystawa ukazuje dzieje przedsiębiorstwa Żup Krakowskich na przestrzeni wieków poprzez różne grupy osób z nim związanych: królów – właścicieli przedsiębiorstwa, żupników – zarządców żupy, bachmistrzów – sprawujących nadzór techniczny, geometrów, kopaczy oraz osób zajmujących się transportem soli. Żupy były najdłużej działającym i najbardziej dochodowym przedsiębiorstwem w dziejach Polski. Miejscem narodzin polskiej przedsiębiorczości i myśli technicznej. 
Początki górniczej eksploatacji soli w Wieliczce i Bochni legenda łączy z osobą św. Kingi (1234-1292), toteż prezentację jednego z największych przedsiębiorstw produkcyjnych średniowiecznej Europy rozpoczyna wizerunek Świętej namalowany w 1892 roku przez Jana Matejkę. Święta jest bohaterką podań ludowych i legend, do których nawiązują rekwizyty na obrazie: pierścień wrzucony przez nią do kopalni soli na Węgrzech oraz zamieniony w góry, różaniec, który rzuciła za siebie podczas ucieczki przed Tatarami. Po śmierci męża, księcia Bolesława Wstydliwego (1279), założyła w Starym Sączu klasztor Klarysek i uposażywszy go przywilejem w roku 1280, mieszkała w nim, aż do śmierci. Także klasztor znalazł swe miejsce na obrazie.
Materiałem ilustracyjnym są m.in. dokument legata Idziego (ok. 1125 r., najstarszy wspominający o produkcji soli warzonej w Wieliczce), statut górniczy z 1368 r., Opis Żupy z 1518 r., obrazy Jana Matejki: Święta Kinga i Zjazd do kopalni góromistrza Seweryna Bethmana i żupnika Andrzeja Kościeleckiego w czasie pożaru w 1510 r., współczesna płaskorzeźba przedstawiająca Bolesława Wstydliwego wg Jana Matejki, przybory miernicze oraz modele wozów i statki rzeczne służące do transportu soli na powierzchni.
Na szczególną uwagę zasługuje komplet miedziorytów Wilhelma Hondiusa z najstarszymi planami kopalni z I poł. XVII w. ozdobionymi winietami – unikatowymi na skalę światową przedstawieniami prac górniczych na trzech poziomach kopalni i warzelniczych na powierzchni.
Przykładem arcydzieła wczesnorenesansowej sztuki złotniczej w Polsce jest róg Bractwa Kopaczy z 1534 r. ufundowany przez żupnika Seweryna Bonera. Symbolizuje bogactwo wielickiej kopalni i trud pracujących w niej górników.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.