Królewskie srebra stołowe - po raz pierwszy w Polsce

Wyjątkowej urody oraz szczególnej wartości wyroby złotnictwa należące do rodów królewskich, carskich i książęcych można oglądać na wystawie „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke” od 12 września do 15 stycznia 2022 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Wystawa przedstawia szczególnie rzadkie przedmioty: czarki, kielichy, pucharki, dzbanki, serwisy, naczynia do chłodzenia wina i kieliszków, a ponadto unikatowe pojemniki na sól, w tym wyjątkowy w swym kształcie nef czyli statek.

Obiekty pochodzą z zastaw stołowych dworów panujących: Jerzego III króla Wielkiej Brytanii i Irlandii i króla Hanoweru, królów: Fryderyka II Wielkiego, Fryderyka Wilhelma III, Fryderyka Augusta III i carycy Katarzyny Wielkiej. Niektóre z nich w przeszłości wchodziły też w skład kolekcji należących do bogatych rodów np. Rothschildów.

Prezentowana na wystawie kolekcja, została zapoczątkowana przez Helgę i Freda Matzke. Właściciele to znani na świecie niemieccy antykwariusze specjalizujący się w zabytkowym złotnictwie. Muzeum nawiązało współpracę z kolekcjonerami kilka lat temu, zakupując solniczki do swoich zbiorów. Kontakty zaowocowały dalszą współpracą i prezentacją ich niezwykłej kolekcji w Wieliczce.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog w języku polskim i angielskim, zawierający m.in. eseje niemieckich znawców tematu.

Produkty powiązane z wystawą