Komora Saurau

Jedno z najpiękniejszych i najciekawszych z komór, które zwiedzają turyści w kopalni soli. Szczególną jej atrakcją jest nieregularna bryła z licznymi dobrze zachowanymi śladami ręcznej roboty górniczej. Z komór udostępnionych dla turystów ma też największą kubaturę - aż 18 000 m3. Wyrobisko wyeksploatowano w latach 1820-70 w dużej bryle soli zielonej. Nazwa komory pochodzi od ówczesnego premiera i ministra spraw wewnętrznych Austrii – Franciszka von Saurau. Komora ze względu na niezwykłe walory widokowe została udostępniona turystom już w 1877 roku. W historycznych przewodnikach określana jako najwspanialsza komora ówczesnej trasy turystycznej. Współczesną atrakcją jest ruchoma makieta prezentująca sposób zjazdu górników do kopalni, powstała na podstawie XVII – wiecznych sztychów. Tu też znajduje się solny pomnik gen. Józefa Hallera autorstwa Stanisława Anioła.
Warto podkreślić, że to w tej komorze, po raz pierwszy w wielickiej kopalni, zastosowano metodę kotwienia do zabezpieczania komór. Jest to metoda rewolucyjna, w wielu wypadkach eliminuje konieczność budowania drewnianych zabezpieczeń, które zasłaniają naturalne piękno komór.

Komora Saurau urzeka swym pięknem filmowców i fotografów. W niej m.in. nagrywano wiele scen do spektaklu „Hamlet” Williama Szekspira realizowanego przez Teatr Telewizji oraz filmu „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.