Niemal 140 lat temu, w 1872 r. zarejestrowano w Wieliczce Ochotniczą Straż Ogniową. Jednym z inicjatorów jej utworzenia był właściciel Apteki Salinarnej, filantrop i działacz społeczno-kulturalny, prezes Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, a także wiceburmistrz miasta Franciszek Bruno Miczyński. Do dzisiaj zachował się również – u zbiegu ulic Batorego i Limanowskiego – wzniesiony jego staraniem budynek dla wielickich strażaków. Równie silny związek z wielicką Strażą Ogniową miał syn Brunona Zygmunt Napoleon – magister farmacji i doktor filozofii, który po ojcu przejął Aptekę Salinarną. Ten niestrudzony społecznik, radny miejski i burmistrz Wieliczki, od 1894 r. pełnił funkcję naczelnika miejscowej Ochotniczej Straży Ogniowej, ponadto był także inspektorem Krajowego Związku Straży Pożarnych oraz prezesem Związku Słowiańskich Straży Pożarnych.
Strażacy pełniąc swoją służbę zobowiązani byli do nieustannego dbania o posiadany przez siebie sprzęt gaśniczy oraz kondycję fizyczną. Doskonałym sprawdzianem ich umiejętności były publicznie przeprowadzane manewry, podczas których mogli w pełni zaprezentować wieliczanom swoją sprawność bojową. W archiwaliach Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zachował się niezwykle interesujący dokument opisujący takie wydarzenie, które miało miejsce w sobotę 29 września 1900 r. Dzień wcześniej Komenda Straży Ogniowej wydała ogłoszenie z informacją, iż w budynku Magistratu o godzinie 5 po południu odbędą się „ćwiczenia główne” straży ogniowej wielickiej i bieżanowskiej, na które to zapraszała zainteresowaną publiczność.
Niemal naprzeciw wejścia do Magistratu (od strony zachodniej) ustawiona była sikawka nr 2 i beczkowóz, mające za zadanie gaszenie „palącego się” teatru i budynków przy obecnej ulicy Powstania Warszawskiego. Nieco dalej, u wylotu dzisiejszej ulicy Moniuszki, stała sikawka nr 4 skierowana w stronę siedziby policji i domów sąsiadujących z „płonącym” obiektem. Pokaz spotkał się z żywym zainteresowaniem mieszkańców miasta, co zapewne mogło skutkować hojniejszymi datkami na utrzymanie i doposażenie straży pożarnej.
oprac. dr Paweł Krokosz
oprac. dr Paweł Krokosz