Edukacja

Cykle i projekty

Mama, Tata i Ja 2023

22.01 Styczeń –  Piekielna jazda i inne ciekawostki podziemnego świata
19.02 Luty – W dawnej kuchni żupnej
12.03 Marzec –  Górnicze zadania i łamigłówki
2.04 Kwiecień – Wielkanoc na świecie
14.05 Maj – Koń- przyjaciel górnika
18.06 Czerwiec – Górnik na talerzu
24.09 Wrzesień – Kinga- patronka górników solnych
15.10 Październik – Zaduszkowe witraże
 26.11 Listopad – Barbórkowy czas
10.12 Grudzień – Tradycje Bożonarodzeniowe znane i zapomniane
Godz. 10.00
Rezerwacja: 12 289 16 33
Zbiórka: Zamek Żupny, 15 min przed godziną zajęć
Dla dzieci 6-12 wraz z rodzicami/dziadkami/opiekunami

Cena zajęć: 15 zł/rodzina (2+2) zajęcia w Zamku, 9 zł/os. zajęcia w Kopalni
50% zniżki z Wielicką Kartą Dużej Rodziny 3 +, Krakowską Kartą Rodzinną z Kartą Dużej Rodziny, Krakowską Kartą Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

Rodzinne Lato w Muzeum 2023

Zapraszamy na Rodzinne Lato w Muzeum do Zamku Żupnego i Muzeum w kopalni soli. Różnorodność miejsc gwarantuje różnorodność plenerów, nastrojów i wrażeń.

27.06. – 07.07. (wtorek- piątek), godz. 10.00
22.08. – 31.08. (poniedziałek – czwartek), godz. 10.00

27.06 / 22.08 - Tajemnice podziemnego świata - Muzeum w kopalni
Czy kopalnia soli skrywa jeszcze jakieś tajemnice? Na pewno zwiedzając ją, za każdym razem można zauważyć coś innego i dowiedzieć się nowych ciekawostek. Podczas warsztatów będziemy wykonywać zagadki, rebusy oraz inne zadania, które pozwolą nam na nowo odkrywać tajemnice różnych eksponatów znajdujących się w podziemnej ekspozycji Muzeum.

28.06 / 23.08 - Historia zapisana w legendach  - Zamek Żupny
Legendy, to piękne opowieści o ciekawych ludziach , interesujących miejscach i wspaniałych wydarzeniach z przeszłości. W trakcie spotkania uczestnicy usłyszą historie związane z kopalniami i podziemnymi skarbami. Poznają patronkę górników solnych księżną Kingę i Ducha Skarbnika. Rozwiążą różne zadania, ułożą puzzle i wykonają pracę plastyczną.
 
29.06 / 24.08 - Kopalnia soli na wakacyjnym szlaku - Muzeum w kopalni
Kopalnia soli jest miejscem niezwykłym i tajemniczym. Zapraszamy uczestników w podróż w głąb ziemi. Spacerując solnymi chodnikami zobaczymy wspaniałe okazy solne, poznamy historię tego niezwykłego miejsca oraz dowiemy się o górnikach i ich ciężkiej pracy. Na uczestników czekają zadania ruchowe, łamigłówki i zagadki.

30.06 / 25/08 - W dawnej Wieliczce – spacer po mieście  - Zamek Żupny
Wieliczka to nie tylko kopalnia soli, ale żywe, pełne zabytków miasto. Podczas spotkania wybierzemy się na nietypowy spacer ulicami, odbywając  podróż w czasie i przestrzeni. Poszukując ukrytych wskazówek i kierując się nimi oraz korzystając z map z różnych epok, poznamy znane i mniej znane fakty dotyczące historii miasta Wieliczka.
W przypadku niesprzyjającej aury,  spacer odbędziemy z pomocą prezentacji multimedialnej,  map ukazujących Wieliczkę zmieniającą się poprzez wieki, a także różnych gier, quizów czy konkursów.

4.07 / 28.08 - Morze soli – Muzeum w kopalni
Serdecznie zapraszamy do wielickich podziemi, aby odkryć tajemnice morza mioceńskiego. Spróbujemy wyobrazić sobie jak wyglądało morze,  jego okolica i kto je zamieszkiwał. Na uczestników będą czekały różne zadania i wyzwania, a na koniec wykonają pracę plastyczną. 

5.07 / 29.08 - Górnicza moda - Zamek Żupny
Co było modne na stołach w XVIII w? Jakimi przedmiotami starano się zadziwić i wzbudzić zachwyt wśród gości? Czy dziś również damy się oczarować górniczym pejzażom i scenkom przedstawionym na delikatnych przedmiotach? Na warsztatach przeniesiemy się w świat porcelany i górnictwa. Poznamy również przedmioty użytkowe, które dziś są już mało znane.

6.07 / 30.08 - Górniku- czas do pracy! - Muzeum w kopalni
Zajęcia będą prowadzone w formie zabawy, dzięki której dzieci będą mogły wcielić się w rolę górnika i na własnej skórze odczuć trudy pracy pod ziemią! Uczestnicy otrzymają ekwipunek J  W trakcie zajęć poznają realia pracy w kopalni, wykonają różnorodne zadania np: urabianie soli kilofem, załadują i przetransportują sól na targ…… Warsztaty będą doskonałym sposobem na integrację grupy i wspólne spędzenie czasu.

7.07 / 31.08 - Zabawy w cieniu Zamku Żupnego 
W okolicy Zamku Żupnego w Wieliczce odbędą się zajęcia dla dzieci. W tej malowniczej scenerii, na świeżym powietrzu uczestnicy przeniosą się do dawnych czasów. Podczas warsztatów będą mogli pobawić się w ten sposób w jaki kiedyś bawili się ich rówieśnicy. Na uczestników czeka moc ciekawostek.

Informacja / rezerwacja: Dział Edukacji – 12 289 16 33

Wakacyjne Warsztaty Międzypokoleniowe 2023

Zapraszamy całe rodziny, a w szczególności dziadków i babcie z wnukami - na kolejne spotkania z cyklu Wakacyjne Warsztaty Międzypokoleniowe. W programie przygotowaliśmy, aż 4 różne tematy spotkań, które odbędą się zarówno w Zamku Żupnym jak i w Kopalni.

18 lipca / wtorek KOPALNIA
„Podziemne zoo i nie tylko”Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jakie zwierzęta pracowały w kopalni i jak wyglądało ich życie.  Poznają również narzędzia górnicze o nietypowych nazwach np. kogutka czy psa. Zwiedzanie połączone będzie z wykonywaniem różnych górniczych zadań.

20 lipca / czwartek ZAMEK
„Zasłyszane w danej Wieliczce” Co można było usłyszeć na dziedzińcu zamkowym w dawnych czasach? Kto tu mieszkał i pracował? Zapraszamy na pełną dźwięków i zapachów nietypową krótką „podróż” w czasie, która pozwoli nam na wielozmysłowe poznanie historii  z dawnej Wieliczki.

25 lipca / wtorek KOPALNIA
„Wakacje z duchami w kopalni” Zapewne każdy kto był w kopalni, słyszał o Skarbniku, ale czy w wielickiej kopalni soli mogą być
jeszcze inne duchy? Jak wyglądają i czy są przyjazne górnikom? Tego będzie można się dowiedzieć podczas wędrówki po muzealnych wyrobiskach górniczych, w których występują różne zjawiska.

27 lipca / czwartek ZAMEK
„Górnik nie tylko w kopalni” Czy górnika można spotkać tylko w kopalni? A może bywa na salonach? Na te pytania, odpowiedzi znajdziecie na naszych zajęciach w Zamku Żupnym, gdzie prezentowana jest wspaniała kolekcja porcelany z XVIII w.
 

Zajęcia skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat
Rezerwacja: 12 289 16 33
Koszt udziału: w Zamku Żupnym - 8 zł/os., w Muzeum w kopalni - 15 zł/os.
Godz. 10.00.
Zbiórka – Galeria w Zamku Żupnym o godz. 9.45.

Oswoić Muzeum 2023

Zapraszamy rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami do udziału w nowym cyklu warsztatów: "Oswoić Muzeum". Pierwsze spotkanie: "Poznajemy Muzeum" odbędzie się już 18 marca w Zamku Żupnym. Warsztaty będą się odbywały zarówno w ekspozycjach Zamku Żupnego, jak również w Muzeum w kopalni soli. Odmienność miejsc stwarza możliwość dostarczenia uczestnikom różnorodnych bodźców, doznań i odkryć. Zajęcia mają charakter interaktywny i zawierają elementy zabawy, ruchu oraz zadania do wykonania. Umożliwiają poznanie otaczającej rzeczywistości wszystkimi zmysłami. Celem spotkań jest  pokazanie dzieciom i rodzicom, że Muzeum jest miejscem dla nich przyjaznym. 


ZAMEK ŻUPNY
18.03, godz. 10.00. Poznajemy Muzeum
3.05, godz. 10.00. W dawnej kuchni zamkowej
bilet: 15 zł/rodzinny*

KOPALNIA SOLI 
9.09, godz. 10.00. Spacer po podziemnej krainie
2.12, godz. 10.00. Górnicze tradycje i obyczaje
bilet: 9 zł/os.*

*50% zniżki dla posiadaczy Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

Zajęcia przeznaczone dla rodzin z dziećmi do 12 roku życia. Przy zgłoszeniu prosimy o podanie informacji na temat potrzeb dziecka
Spotkania poprowadzi Magdalena Gawrońska - doświadczona edukatorka, absolwentka oligofrenopedagogiki, wyspecjalizowana w programach dla dzieci z niepełnosprawnością, koordynator dostępności w Muzeum, autorka projektu edukacyjnego: Muzeoterapia




EKSPOZYCJA W ZAMKU ŻUPNYM
Informacje podstawowe: Do Zamku Żupnego można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”. Można też dojechać pociągiem z Dworca Głównego w Krakowie. Najbliższa stacja to „Wieliczka – Rynek Kopalnia.

Otoczenie i udogodnienia: Do Zamku prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych oraz z kostki brukowej. Przed bramą główną Zamku znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Kasa zlokalizowana jest w budynku przy Ogrodzie Żupnym.Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Na dziedzińcu Zamku trwa remont, dziedziniec, szyb i baszta są nieczynne. Ekspozycje wewnątrz Zamku - wystawy czasowe i stałe pozostają są otwarte.
Przestrzeń: Zamek jest budynkiem zabytkowym, aktualnie niedostosowanym dla osób poruszających się na wózkach lub z problemami w poruszaniu się. Wystawy mieszczą się na 3 piętrach, do których prowadzą schody. Toaleta dla zwiedzających znajduje się w piwnicach zamkowych. Nie jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Obok niej znajduje się szatnia. W niektórych salach muzealnych, ze względu na charakter wystawy panuje półmrok. Eksponaty umieszczone są w gablotach.

EKSPOZYCJA W KOPALNI SOLI
Informacje podstawowe:Do Kopalni Soli można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”.  Można też dojechać pociągiem z Dworca Głównego w Krakowie. Najbliższa stacja to „Wieliczka – Rynek Kopalnia”. Ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka mieści się na III poziomie Kopalni Soli „Wieliczka”, na głębokości 135 m.

Udogodnienia: Na ekspozycję muzealną zjeżdża się windą górniczą w szybie Regis lub w szybie Daniłowicza. Zachowana jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych dla wózków inwalidzkich. Nie ma progów. Na terenie Muzeum znajduje się również jedna toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie Muzeum znajduje się wózek inwalidzki, który można wypożyczyć na czas zwiedzania. W komorach muzealnych, ze względu na charakter kopalni, panuje półmrok. 

Regionalna Edukacja Muzealna i Kulturalna 2023

Projekt edukacyjny, którego celem jest edukacja regionalna oraz rozwijanie zainteresowań, pobudzanie kreatywności, współpraca w zespole. Uczniowie będą uczestniczyć w interaktywnych zajęciach w Zamku Żupnym i Muzeum w Kopalni Soli. 

Koszt 15 zł/osoba/pakiet.

Klasa I
Król Kazimierz i wielicki zamek ( Zamek Żupny)
Z legendą przez kopalnię (Muzeum w kopalni soli)

Klasa II
Średniowieczny Zamek i jego mieszkańcy (Zamek Żupny)
Tradycje górnicze (Muzeum w kopalni soli)

Klasa III
Ginące zawody (Zamek Żupny)
Podziemne żywioły ( Muzeum w kopalni soli)

Klasa IV
Herb i jego sekrety (Zamek Żupny)
Poszukiwanie solnego złota (Muzeum w kopalni soli)

Klasa V
Kolekcjonerzy wielcy i mali (Zamek Żupny)
Muzealne podchody (Muzeum w kopalni soli)

Klasa VI
Z archeologią przez pradzieje Wieliczki (Zamek Żupny)
W solnym labiryncie (Muzeum w kopalni soli)

Klasa VII
Polskie zabytki na liście UNESCO ( Zamek Żupny)
Bohaterowie wielickich podziemi (Muzeum w kopalni soli)

Klasa VIII
Sól na zdrowie? (Zamek Żupny)
Górnicze ABC (Muzeum w kopalni soli)

Rezerwacja

12 289 16 33

Rodzinne Ferie w Muzeum 2023

Zapraszamy rodziny z dziećmi na spotkania w ramach Ferii w Muzeum.
Ceny - 8 zł/os. - w Zamku Żupnym, 15 zł/os. – kopalnia

31.01.2023 r. wtorek, kopalnia
W GÓRNICZYM KRAJOBRAZIE 
Nasze krajobrazy zostały ukształtowane przez siły przyrody lub przez działalność człowieka. Wielickie podziemia łączą w sobie te dwa działania. Złoże solne ukazuje piękno soli, a chodniki i wyrobiska ciężką pracę górników. Zapraszamy na spacer w głąb ziemi do niezwykłego górniczego krajobrazu. Uczestnicy poznają różne rodzaje soli, zobaczą ogromne wyrobiska i dowiedzą się o ludziach, którzy tam pracowali.
 
01.02.2023 r. środa, Zamek
FOTOGRAFII DAWNEJ CZAR 
Stare fotografie mają w sobie tajemnice minionych lat. Uchwycony w przeszłości moment, pozwala nam „przenieść się” w czasie i poznać nieistniejący już dziś świat. Choć są czarno-białe, to kryją w sobie barwne opowieści.  Zapraszamy na zajęcia, podczas których uczestnicy będą mogli poczuć atmosferę z tamtych lat. Ożyją opowieści i każdy będzie mógł poczuć się jak w dawnym atelier fotografa.
 
02.02.2023 r. czwartek, kopalnia
GÓRNICZY WEHIKUŁ  
Podczas zajęć odbędziemy podróż z mapą „podziemnego świata” w dłoni, dzięki której
poznamy tajemnice funkcjonowania maszyn i urządzeń górniczych mających wielki wpływ na rozwój wielkiego przedsiębiorstwa solnego. Wszystkie zadania z jakimi przyjdzie się zmierzyć uczestnikom zajęć pozwoli im poczuć dawny trud pracy górniczej.
 
03.02.2023 r. piątek, Zamek
KOLEKCJONERZY SĄ WŚRÓD NAS   
Kolekcjoner, to osoba, która gromadzi różne przedmioty i tworzy ciekawe kolekcje. Tak
naprawdę każdy z nas może być „ zbieraczem” i tworzyć interesujące zbiory . Są jednak wśród Nas prawdziwi pasjonaci , którzy całe życie poświęcają kolekcjonerstwu. Na zajęciach opowiemy między innymi o numizmatykach, filatelistach czy deltiologach . Rozwiążemy
„kolekcjonerski quiz” i pokażemy uczestnikom najcenniejszy zamkowy skarb – kolekcję solniczek.


07.02.2023 r. wtorek, kopalnia
HISTORIA KOPALNI W DOTYKU 
Czy wiesz jak wygląda kopalnia gdy zgaśnie górnicza lampa? Na tym spotkaniu poznamy historię naszego złoża solnego poprzez zmysł dotyku. Pobudzimy naszą wyobraźnie do działania. Poprzez zabawę i ciekawe zadania odkryjemy naszą solną krainę na nowo.
08.02.2023 r. środa, Zamek
ZAMKOWY KARNAWAŁ  
Nadszedł czas karnawału, wielkiego święta zabawy, koloru i maskarad. Jakie panowały dawniej tradycje i obyczaje? Czy wszędzie było tak samo? Co kryje się pod maską? Na te i inne pytania zdobędziemy odpowiedzi podczas tych karnawałowych warsztatów.
09.02.2023 r. czwartek, kopalnia
W ŚWIECIE LEGEND 
Zajęcia wprowadzą uczestników w magiczny świat podziemi, górniczych legend, opowieści i
tajemniczych postaci. Treści legend odnoszą się do początków wydobycia wielickiej soli, postaci Skarbnika czy patronek górników. Zwieńczeniem zajęć będzie stworzenie pracy plastycznej z wykorzystaniem soli.
 
10.02.2023 r. piątek, Zamek
SEKRETY DAWNYCH MAP  
Jak powstawały mapy dawnej Wieliczki oraz jakich przyrządów używano by mierzyć jej
teren? Czy dowiemy się z nich gdzie mieszkali górnicy i gdzie wychodzili na spacer?
Te i inne ciekawostki będzie można odnaleźć w bogatej kolekcji muzealnych map, zaprezentowanych podczas spotkania.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.