Najstarsze zdjęcie kopalni soli w Wieliczce

zabytkowa fotografia Kopalni
To jedyna zachowana oryginalna odbitka z serii najstarszych zdjęć wielickiej kopalni wykonanych w roku 1898 przez Awita Szuberta. Przedstawia pokaz ogni sztucznych organizowanych w komorze Steinhauser dla turystów zwiedzających kopalnię. Widać na niej wnętrze malowniczej komory Steinhauser, która stanowiła jedną z największych atrakcji turystycznych.

Na pierwszym planie, widać grupę osób ubranych w białe, lniane płaszcze ochronne. U góry fotografii pokaz historycznego zjazdu górników do wielickiej kopalni. Grupa pracowników zawieszonych w szlągach czyli konopnych siodełkach, zjeżdża, trzymając w rękach pochodnie. Lina zawieszona jest na urządzeniu transportowym znajdującym się w szybiku u stropu komory. Po prawej stronie dwóch górników trzymających lampki górnicze. W tle widoczne są ociosy i spąg wraz z drewnianymi podporami, rusztowaniami i podestami.

Przez cały okres swojej działalności Szubert posługiwał się szklanymi kliszami. Początkowo były to negatywy w technice mokrego kolodionu lub suche klisze kolodionowe, które stosował m.in. w trakcie wypraw górskich, a od 1878 r., negatywy bromowo-żelowe.

Komora Steinhauser, Awit Szubert, 1898 rok.