O nas

Władysław Skoczylas

To największa w Polsce kolekcja prac Władysława Skoczylasa, która obejmuje niezwykle cenny zespół ponad trzystu rysunków, w tym szkice i studia do popularnych później drzeworytów. Artysta urodził się w Wieliczce w rodzinie od pokoleń związanej z kopalnią soli.

Dzieciństwo i lata szkolne spędził w Bochni, studiował sztuki piękne w Wiedniu i Krakowie. Lata 1908-1918 spędził w Zakopanem, gdzie uczył rysunku w Szkole Przemysłu Drzewnego. Jednocześnie wiele podróżował i kontynuował studia w Paryżu i Lipsku, gdzie zapoznał się z techniką drzeworytu. Był to punkt zwrotny w jego karierze artystycznej. Od 1913 roku drzeworyt dominował w jego twórczości i szybko związał się z jego nazwiskiem na stałe. Skoczylas sprawił, że technika ta awansowała do roli równorzędnej z innymi dziedzinami sztuki. Drzeworyty sławiące postać Janosika, barwne życie górali, urodę Tatr złożyły się na teki „Zbójnicką” i „Podhalańską”. Przywołując legendę miejsca i ludu drogiego Polakom z wszystkich zaborów, czyniąc zeń symbol wolności w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Z jego pracowni wywodziła się większość członków Stowarzyszenia Artystów Grafików „Ryt”, które aż do wybuchu II wojny światowej nadawało ton sprawom grafiki w kraju za granicą. Owocem tej aktywności i pozycji, jaką zdobył polski drzeworyt w świecie stały się dwie edycje Międzynarodowej Wystawy Drzeworytów w Warszawie.

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.