Filmy kręcone w Kopalni Soli

Kopalniane podziemia już nie raz inspirowały filmowców, swoje produkcje realizował tu m.in.: Lech Majewski „Młyn i Krzyż” oraz Łukasz Barczyk „Hamlet”. Pierwsze filmy fabularne powstały w kopalni w latach 70. Od tamtej pory wśród soli realizowano sceny m.in. do filmów: Andrzeja Żuławskiego „Na Srebrnym globie”, Tadeusza Kijańskiego, „Okrągły Tydzień”, Juliusza Machulskiego „Seksmisja”, a także międzynarodowych produkcji: „Sól” Mari Lloyd czy bollywodzki „The Rhythm”. Najstarszym filmem jest dokument z 1946 „Wieliczka” Jarosława Brzozowskiego, który zdobył I nagrodę na MFF w Cannes.
Jedną z ciekawych produkcji jest indyjska superprodukcja „Bangistan” z polskimi gwiazdami Cezarym Pazurą i Tomaszem Karolakiem, która powstała w najpiękniejszej komorze Muzeum – Marii Teresie II.

W poszukiwaniu odpowiedniej komory filmowcy przemierzyli kilometry chodników i komór kopalni soli. Ostateczny wybór padł na komorę Maria Teresa II znajdującą się w Muzeum. Filmowców urzekło surowe piękno XIX - wiecznego wyrobiska.

Maria Teresa II jest największym wyrobiskiem udostępnionym  dla zwiedzających, tak dużym, że można w nim zmieścić ośmiopiętrowy wieżowiec. Ma 40 m długości, 20 m szerokości i 24 m wysokości. To jednocześnie jedyne miejsce w wielickiej kopalni, w którym można obserwować znakomicie zachowane ślady  dawnych technik eksploatacji soli: zarówno ręcznej jak i mechanicznej. Komora posiada także drugą niską część, w której podziwiać można m.in. XIX-wieczną kolejkę turystyczną oraz malownicze „solne kalafiory”.