Edukacja

IMPREZY I WYDARZENIA

SIERPIEŃ

wtorek 17 sierpnia
Lato w Muzeum: Z - jak zabytek
Lokalizacja: Zamek Żupny
Na zajęciach dowiemy się dlaczego zabytki znajdują się w muzeum. Poznamy  historię niektórych z nich, tajniki ich gromadzenia,  przechowywania oraz sposobów konserwacji. Wykonamy różne zadania, które pokażą czym zajmuje się muzealnik.
środa 18 sierpnia
Lato w Muzeum: Legenda jest dobra na wszystko
Lokalizacja: KOPALNIA
Z legendami jest jak z dobrymi piosenkami, możemy ich słuchać wszędzie i o każdej porze. Kiedy ich słuchamy przenosimy się w czasie, marzymy, zapominamy o troskach i mamy odczucie, że jesteśmy w innym  magicznym świecie. Opowieści, które usłyszycie w solnych podziemiach zabiorą was w niezwykłą podróż w przeszłość, a występujące w nich postacie „ożyją” na nowo. Nie zabraknie różnych zadań interaktywnych i aktywizujących.
czwartek 19 sierpnia
Lato w Muzeum: Obraz ukryty w kwadratach
Lokalizacja: Zamek Żupny
Na zajęciach „zagościmy” w starożytnych domach, które zdobiły piękne mozaiki. Dowiemy się co to jest mozaika i jak powstaje. Zobaczymy jak sztuka mozaiki do dziś jest wykorzystywana przez projektantów wnętrz. Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własny obraz metodą mozaiki.
Piątek 20 sierpnia
Lato w Muzeum: Górnicze łamigłówki
Lokalizacja: KOPALNIA
Choć są wakacje i czas odpoczynku tym razem poznamy codzienność górnika od średniowiecza aż po dziś. W trakcie wędrówki przez komory i korytarze Muzeum w kopalni soli spróbujemy sił w różnych zadaniach logicznych i zmaganiach górniczych angażujących zarówno umysł jak i ciało.
wtorek 24 sierpnia
Lato w Muzeum: Przy królewskim stole
Lokalizacja: Zamek Żupny
Podczas spotkania przeniesiemy się do dawnej kuchni królewskiej. Dowiemy się co dawniej jadano? Jak pachniało w królewskiej kuchni? Jak wyglądały naczynia, których używano w zamkach, np. solniczki? Czekają na nas wielozmysłowe zadania - węchowe, słuchowe, dotykowe oraz artystyczne.
środa 25 sierpnia
Lato w Muzeum: Podziemna skarbnica tajemnic
Lokalizacja: KOPALNIA
Warsztaty odbędą się w Muzeum w kopalni soli - miejscu, które jest podziemną skarbnicą wiedzy. Poznamy historie, legendy i tajemnice tych niezwykłych wnętrz wydrążonych w soli.  Warto pamiętać, że wielicka sól powstała 13, 5 mln lat temu a kopalnia zaczęła funkcjonować w XIII w. Czeka moc niespodzianek i ciekawostek.
czwartek 26 sierpnia
Lato w Muzeum: Detektyw Salt
Lokalizacja: Zamek Żupny
Tym razem zapraszamy do udziału w zajęciach detektywistycznych ponieważ na rozwiązanie czeka zagadka. Kolejne kroki doprowadzą nas do jej rozwikłania i rozszyfrowania kodu.  Każda solniczka będzie przez nas zauważona.
Piątek 27 sierpnia
Lato w Muzeum: Tajemnicza moc solanki
Lokalizacja: KOPALNIA
Solanka, czyli słona woda, była  znana od bardzo dawna, kiedyś wypływała samoczynnie na powierzchnię ziemi w postaci źródeł. Nasi przodkowie produkowali z niej sól gotując ją na ogniu w dużych glinianych garnkach. Ta niezwykła woda ma także właściwości lecznicze jest używana do kąpieli, inhalacji czy okładów. Solance zawdzięczamy też piękne formy solne zdobiące niektóre wnętrza w kopalni: kalafiory, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, wyrosłe na przedmiotach kryształy czy malownicze jeziorka solankowe. Wędrując podziemnymi chodnikami i starymi komorami solnymi poznamy moc tej niezwykłej wody, rozwiążemy zadania i  wykonamy doświadczenie.
BRAK WYNIKÓW
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.