Co symbolizuje mundur górniczy?

Górniczy stan łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznym mundurom. To bardzo ważny symbol szacunku dla pracy górniczej, oraz wyraz przywiązania do tradycji. W jego skład wchodzą: kurtka górnicza, spodnie lub spódnica oraz płaszcz. Nakrycie głowy stanowi charakterystyczne czako. Do munduru zakłada się białe rękawiczki, a do płaszcza biały szalik. Co ciekawe górnicze mundury górników posiadają 29 guzików, ta liczba ma symbolizować wiek Świętej Barbary patronki górników w momencie jej męczeńskiej śmierci.
Kurtka górnicza jest wykonana z czarnego materiału. Zapina się ją na 9 guzików. Patki na piersiach i mały kołnierzyk są wykonane z czarnego aksamitu. Pelerynka ozdabia ramiona z przodu i z tyłu. Na rękawach między łokciem a ramieniem naszyte są na czarnym aksamicie dystynkcje stopnia górniczego. Pod kurtkę zakłada się białą gładką koszulę z długim rękawem zapiętą na wszystkie guziki. Do kurtki nosi się czarne spodnie. Spodnie dla generalnych dyrektorów górnictwa posiadają czarny podwójny, aksamitny lampas. Do kompletu zakłada się czarne półbuty i skarpety. Kobiety noszą czarne spódnice i rajstopy. Część munduru stanowi również płaszcz uszyty z czarnego sukna, zapinany na dwa rzędy guzików, ozdobiony z tyłu dragonem z dwoma guzikami.

Dopełnieniem stroju górniczego jest nakrycie głowy. Stanowi je tradycyjne czako z pióropuszem, noszone wyłącznie do stroju galowego. Z przodu ozdobione jest godłem górniczym haftowanym złotą nicią. Z lewej strony czako przyozdobione jest pióropusze z kogucich piór. Kolor pióropusza jest znaczący, mówi o funkcji i stanowisku górnika. Zielony pióropusz nosi generalny dyrektor górnictwa, biały – dyrektor, inżynier górniczy i osoby dozoru, czarny zarezerwowany jest dla górnika. Pióropusz czerwony zdobi czako członka orkiestry górniczej, a biało-czerwony orkiestmistrza.

Na uroczystym mundurze górnik nosi ordery, odznaczenia państwowe i odznaki. Osoby posiadające uroczysty mundur górniczy uprawnione są do jego noszenia podczas świąt np. barbórki. To najważniejsze święto górników celebrują całe rodziny. Ten szczególny dzień zaczyna się od mszy świętej, później odbywa się uroczysty obiad.