Ameryka Południowa

Peru

Saliny w Maras

Kategoria obiektu:
  1. wyjątkowa salina, w której sól produkuje się w basenach tarasowoułożonych na zboczu góry wykorzystując energię słońca
  2. atrakcja turystyczna

Adres producenta soli:

MARASAL S.A.
Salineras de Maras Nro. S / n
Maras
Urubamba
Cusco, Peru
    
Najważniejsze informacje w telegraficznym skrócie:
 
Powstanie saliny: w początkowym okresie rozwoju Imperium Inków (pocz. XV w.), inni uważają, że zostały zbudowane jeszcze przez wcześniejszą cywilizację Wari. Salinę zaopatruje wypływające z góry podziemne źródło słonej wody mineralnej.
 
Wielkość saliny: Salina składa się  z ok. 5000 czworobocznych basenów o powierzchni ok. 5 m2 i 30 cm głębokości każdy, połączonych siecią kanałów i przepustów.
 
Miejsce czynne produkcyjne: Sól pozyskuje się do dziś metodami tradycyjnymi  
 
Ciekawostki:
  • Salina położona jest w Świętej Dolinie Inków
  • Choć położona na górze i oddalona od morza ponad 3 km sól pozyskuje się w niej tak samo jak w salinach nadmorskich – odparowując wodę z solanki przy pomocy słońca
  • W produkcji stosuje się tradycyjne metody
  • Salina ma wyjątkowe, spektakularne położenie
 
Opis miejsca:
Salina Maras znajduje się w odległości 5 km od miasta Maras na stromych zboczach doliny Urubamby w Świętej Dolinie Inków, na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza i w odległości 3380 metrów od morza.
Pierwsze saliny w tym miejscu powstały w początkowym okresie rozwoju Imperium Inków (pocz. XV w. ), choć niektórzy uważają, że pierwsze baseny zostały zbudowane jeszcze przez wcześniejszą cywilizację Wari. Inkowie bardziej docenili wartość soli i powiększyli znacznie ilość basenów. Solą tu wytworzoną zaopatrywano całe imperium Inków, a także wicekrólstwo Peru. Produkcja jest kontynuowana do czasów obecnych.
 
Salina przytulona do zbocza góry
Oferuje widok nie mający sobie równych, niektórym kojarzy się z wielkimi schodami, które pną się do nieba lub jak wolą inny spływają w dół kaskadowo. Inni, gdy trafią tu w odpowiednim momencie procesu produkcyjnego, widzą kolorową mozaikę stworzoną przez człowieka i naturę w pięknej symbiozie.
 
Budowa saliny i sposób produkcji soli
Otrzymywaniem soli zajmują się tu całe rodziny, które organizują się w rodzaj spółdzielni. Jest to istotne bo z racji położenia saliny i sposobu jej zaopatrywania w solankę konieczna jest współpraca wszystkich właścicieli basenów i jednocześnie producentów soli.
Salina składa się  z ok. 5000 czworobocznych basenów o powierzchni ok. 5 m2 i 30 cm głębokości każdy, połączonych siecią kanałów i przepustów.
 
Pozyskiwanie soli jest tu możliwe za sprawą podziemnego źródła słonej wody mineralnej , które wypływa z góry  “Qaqawiñay” a następnie woda jest rozprowadzana przez sieć wąskich kanałów i przepustów do wszystkich basenów. Dzięki działaniu słońca, woda ze zbiorników odparowuje, a sól gromadzi się na ich dnach tworząc warstwę kryształów o grubości dochodzącej nawet do 10 cm w porze suchej (od czerwca do października). Wtedy proces krystalizacji trwa najkrócej ok. 1 miesiąca. Sól zbiera się delikatnie za pomocą łopat i drewnianych grabi tworząc kopce, żeby przeschła. Po opróżnieniu basenów znowu napełnia się je solanką i powtarza się cały cykl produkcyjny.
 
Właściwości soli
Produkowana tutaj sól jest barwy białej, różowej lub brązowawej. Zależy ona od zawartych w wodzie minerałów (wapń, żelazo, cynk i magnez) oraz od pory roku, w której powstaje. W okresie letnim powstaje najczystsza sól w kolorze białym lub różowym, barwę brązowawą otrzymuje sól  produkowana w okresie zimowym.
Wielu ekspertów zaleca różową sól Maras osobom cierpiących na nadciśnienie, ponieważ ma niski poziom chlorku sodu. Ważne jest, aby posiłki solić tą solą dopiero po ugotowaniu ponieważ traci ona swoje właściwości lecznicze w temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza.


Spektakularna atrakcja turystyczna
Ze względu na swoją wyjątkowość, zadziwiające krajobrazy i wartość historyczną - położenie w Świętej Dolinie Inków - salina Maras stała się popularną atrakcją turystyczną w Cusco. To historyczny cud ukryty w Andach.
 
Niestety duża obecność osób w miejscu gdzie pozyskuje się produkt spożywczy sprawiła, że w soli pojawiły się zanieczyszczenia. W związku z tym od 15.09.2019 r. Firma MaraSal SA, która odpowiada za produkcję soli w Maras zakazała turystom spacerów po salinie. Mogą ją oglądać tylko z tarasu widokowego.


Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Maras,_Peru
https://www.youtube.com/watch?v=FKpoc5zjuE
Firma MaraSal SA: https://www.facebook.com/SalDeLosIncas
https://www.facebook.com/m7cperutours/videos/517001991987029/UzpfSTk2MzQxMTE0NzA1MDE4MDoxNTgzOTY5NTQ0OTk0MzM0
https://www.facebook.com/greatbigstory/videos/1652339461735147/UzpfSTk2MzQxMTE0NzA1MDE4MDoxMzQ4MDY2NDc4NTg0NjQz
Film o atrakcjach turystycznych i Salinie Maras: https://www.youtube.com/watch?v=CAfvzzOFIxw