W Poniedziałek Wielkanocny Zamek Żupny jest czynny od 9.00 do 15.00 ostatnie wejście 14.30

Wystawa: Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich

DATA 29 marca - 18 czerwca 2017
Wystawa prezentuje część kolekcji sztuki jaka znajdowała się pod koniec XIX wieku w podkrakowskim dworku rodu Niedzielskich w Śledziejowicach. Stanisław Niedzielski, właściciel dworu w Śledziejowicach siedzący na ganku, 1931 rok, NAC Są to m.in. obrazy Jana Matejki i Artura Grottgera, oryginalna husarska zbroja, figurka wotywna ku czci Afrodyty. Warte uwagi są także obrazy Jaspera van der Laanen i Walerego Eliasza-Radzikowskiego, a także pierwsza polska złota moneta wybita za panowania Władysława Łokietka. Jedyny dostępny egzemplarz tej monety zakupił od Stanisława Niedzielskiego hr. Emeryk Hutten-Czapski w 1896 roku. Pamiątką przypominającą tragiczne losy Polaków w Irkucku jest pucharek z przykrywką ozdobiony realistycznymi reliefami owadów i płazów. Ciekawostką jest trójgraniasty kielich z rytymi emblematami masońskimi. W klimat dworu z czasów, gdy mieszkali w nim Niedzielscy, wprowadzają fotografie z lat 30. XX w.W powstanie kolekcji szczególnie zaangażowali się Kajetan (1782-1839) i Erazm (1820-1882) Niedzielscy oraz Stanisław (1853-1938) i Adam. Kajetan gromadził rękopisy i tworzył bibliotekę, a Erazm wzbogacił te zbiory o numizmaty, malarstwo, militaria, tkaniny, zabytki archeologiczne oraz rzemiosło artystyczne. Rzeczywistą wartość tej kolekcji pokazał Spis zbiorów Stanisława Niedzielskiego wykonany w latach trzydziestych XX w. Spis dostarczył dokładnych infor­macji o zgromadzonych przedmiotach, ich pochodzeniu, a czasami też ich dalszych losach. Obecnie kolekcja jest bardzo rozproszona do czego przyczynił się w dużym stopniu Stanisław Niedzielski, który z powodu trudnej sytuacji materialnej sprzedał część kolekcji Muzeom w Krakowie i we Lwowie.Jan Matejko, Portret Ostafiego Daszkiewicza. Muzeum Śląskie w KatowicachRód Niedzielski pasjonował się nie tylko kolekcjonerstwem. Warto też wspomnieć o zasługach i zaangażowaniu na rzecz lokalnej społeczności. Jego przedstawiciele byli pionierami postępu technicznego w rolnictwie, pełnili funkcję marszałka powiatu wielickiego w latach autonomii galicyjskiej, wspierali rozwój oświaty i kultury. W czasie powstania styczniowego Erazm Niedzielski dostarczał broń oddziałom Mariana Langiewicza stacjonującym w Goszczy, a po jego klęsce udzielał powstańcom schronienia w swoim majątku. Stanisław Niedzielski natomiast zasiadał w Sejmie Krajowym we Lwowie (1889-95).

Wystawę można zwiedzać w Zamku Żupnym do 18 czerwca 2017 roku.

Wydarzenia towarzyszące

19 kwietnia, godz. 17.00
Kolekcja rodziny Niedzielskich ze Śledziejowic – wykład Janiny Skorupskiej-Szarlej, Muzeum Narodowe w Krakowie
19 maja, godz. 19.30, 21.30