LOKALIZACJA Kopalnia Soli, komora Staszica
DATA 13 października - 27 listopada 2022
Zapraszamy na wystawę „Wieliczka i Tarnowskie Góry - śladami zabytków na Liście UNESCO”, na której można oglądać prace powstałe w czasie XXII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Kopalni Soli „Wieliczka” jest prezentowana w komorze Staszica.
Każda z inspirujących w tym roku kopalń zapisała się w historii Polski - w Wieliczce pozyskiwano cenną sól a w Tarnowskich Górach kruszec do bicia srebrnych monet. Obydwa obiekty wpisały się też w historię świata znajdując zasłużone miejsce na Liście UNESCO. Wielokrotnie obydwie kopalnie sprawdziły się też jako inspiracja dla różnych twórców, w tym roku dla uczestników XXII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych.

W czasie pleneru powstało ponad 150 prac, z których wystawa pokaże tylko wybór.  Przedstawiają one wybrane miejsca i obiekty z Trasy Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli, z trasy w kopalni srebra w Tarnowskich Górach i Sztolni Czarnego Pstrąga. Są one bardzo subiektywnym spojrzeniem na oglądane miejsca, obiekty, urządzenia i kopalniane wnętrza przesycone historią opowiedzianą przez przewodników i emocjami twórców.
Wśród zastosowanych technik dominują: pastel i olej, ale jest też np. linoryt.

Plener został zorganizowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

Wpisz imię
wpisz poprawny adres email
wpisz poprawny numer telefonu
Wpisz poprawną liczbę osób, minimum 1 maksimum 5.
Wiadomość jest za krótka.
* - pola wymagane Wysyłając zgłoszenie uczestnik zapewnia, że zapoznał się z regulaminem losowania wejściówki na Noc Muzeów 2023