W związku z obostrzeniami związanymi z COVID-19 i w trosce o Państwa bezpieczeństwo informujemy, że Muzeum jest nieczynne do 27 grudnia 2020 roku
LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 2 października - 17 listopada 2019
Na wystawie można oglądać unikatową mapę Wieliczki z 1785 roku, o imponujących wymiarach 2,4 x 3,3 m, będącą najbardziej szczegółową, kartograficzną dokumentacją górniczego miasta. Te wyjątkowe mapy przedstawiono w kontekście innych, starszych i młodszych od nich map miasta, również bardzo cennych - z bogatego, liczącego 4200 map i planów zbioru kartograficznego Muzeum.
Rok 1785 to czas, kiedy ukończono rysowanie mapy miasta „na wielkich arkuszach”, a następnie wykreślono jej wersję pomniejszoną, z dodatkowymi przekrojami i ozdobnymi napisami. Mapa przez wiele lat służyła urzędnikom salinarnym. Niestety z powodu dużych wymiarów, częstego użytkowania i nieprofesjonalnych napraw jej stan był bardzo zły. Przez wiele lat wykonanie profesjonalnej konserwacji mapy przekraczało możliwości firm działających na polskim rynku. Dopiero w ubiegłym roku podjęto się przeprowadzenia jej konserwacji.

W trakcie prac okazało się, że mapa składa się, aż z 84 arkuszy i arkusików różnego kształtu i grubości. Powierzchnię mapy starannie odczyszczono, usunięto stare naprawy, uzupełniono i podklejono nowym podkładem. Dzięki temu możliwe było odczytanie treści co pozwoliło na ustalenie autorstwa i czasu jej powstania.

Ze względu na skalę, mapa ta jest najbardziej szczegółową, kartograficzną dokumentacją Wieliczki, co stanowi o jej znacznej wartości. Wymogi konserwatorskie zezwalają tylko na rzadkie i krótkie eksponowanie tego typu obiektów, wystawę można oglądać tylko do 17 listopada. 

Ekspozycję wzbogaca zakupiona niedawno kolekcja kilkudziesięciu urządzeń mierniczych z XIX i z pocz. XX wieku. 

Kuratorzy wystawy: Marek Skubisz, Józef Charkot

Wydarzenia towarzyszące:

13 października, godz. 10 i 12.30 Zajęcia edukacyjne: Mama, tata i ja 

23 października, godz. 17.00 Prelekcja i zwiedzanie z kuratorem Markiem Skubiszem 

27 października
, godz. 14.00 Zwiedzanie z kuratorem Markiem Skubiszem

17 listopada, podczas Dnia otwartych Drzwi  Zwiedzanie z kuratorem Markiem Skubiszem

Kartograficzna kolekcja

Wielickie Muzeum posiada duży zbiór kartograficzny liczący ok. 4.200 map i planów. Zdecydowana większość przedstawia wielicką kopalnię, ale także miasto, jego fragmenty lub poszczególne budynki. Najstarsze mapy kopalni znane w postaci  miedziorytów Wilhelma Hondiusa pochodzą z 1. poł. XVII w.

Film

Patroni medialni

_Patroni 2019
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.