LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 2 października - 17 listopada 2019
Czy coś ważnego stało się w Europie w 1785 roku? Pierwsi śmiałkowie przelecieli balonem nad kanałem La Manche, upadło powstanie chłopskie w Siedmiogrodzie, ktoś ważny umarł, ktoś inny się urodził...
A w Wieliczce? Austriacy umacniali swoje rządy na obszarze zabranym Rzeczypospolitej, w kopalni zaczęto wprowadzać pierwsze udoskonalenia – np. wózki kopalniane zwane psami węgierskimi. Ale wydarzyło się także coś ważnego, co miało duże znaczenie dla ówczesnych władz miasta i kopalni oraz dla badaczy dawnej Wieliczki.

W 1785 ukończono rysowanie wielkiej, bardzo szczegółowej mapy miasta „na wielkich arkuszach” papieru, a następnie wykreślono jej wersję pomniejszoną, z dodatkowymi przekrojami i ozdobnymi napisami, kartuszami oraz bordiurami. Obie te mapy znajdują się w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. W ostatnim czasie poddane zostały pracochłonnej konserwacji w specjalistycznej pracowni, aby w pełnej krasie mogły zostać zaprezentowane mieszkańcom Wieliczki i innym zwiedzającym na najnowszej wystawie „WIELICZKA 1785. Miasto na wielkich arkuszach” w Zamku Żupnym. Warto podkreślić, że ze względów konserwatorskich takie obiekty eksponowane są rzadko i stosunkowo krótko.

Przedstawiono je w kontekście innych, starszych i młodszych od nich map miasta – również bardzo cennych i ciekawych, dzięki czemu można porównać kunszt kartografów, stopień dokładności map oraz prześledzić zmiany zachodzące w Wieliczce. Zwiedzający mają okazję dowiedzieć się kim byli autorzy map Wieliczki z 1785 r.: Józef Fleckhammer von Aystätten, Karol Franciszek Nicolaschy oraz Antoni Friedhuber oraz poznać ich inne prace - na przykład plany wyrobisk kopalni. Ekspozycję wzbogaca zakupiona niedawno kolekcja kilkudziesięciu urządzeń mierniczych (teodolity, niwelatory, kompasy i inne) z XIX i z pocz. XX w.

Wystawa jest prezentowana w Zamku Żupnym - od 2 października do 17 listopada 2019 roku.

Marek Skubisz

Wydarzenia towarzyszące:

13 października, godz. 10 i 12.30 Zajęcia edukacyjne: Mama, tata i ja

23 października, godz. 17.00 Prelekcja i zwiedzanie z kuratorem Markiem Skubiszem

27 października
, godz. 14.00 Zwiedzanie z kuratorem Markiem Skubiszem

Kartograficzna kolekcja

Wielickie Muzeum posiada duży zbiór kartograficzny liczący ok. 4.200 map i planów. Zdecydowana większość przedstawia wielicką kopalnię, ale także miasto, jego fragmenty lub poszczególne budynki. Najstarsze mapy kopalni znane w postaci  miedziorytów Wilhelma Hondiusa pochodzą z 1. poł. XVII w.